Teknolojik Evlerde Sonbahar Hazırlıkları

0

Teknolojik Evlerde Sonbahar Hazırlıkları başladı. Yazımda sonbaharın tadını çıkaracağınız ve evinizde yeni uğraşlar edinmenize katkı sağlayacak ürünler var.

Sonbaharı severim sevmesine de arkasının kış olması biraz canımı sıkar doğrusu. Kışı sevmediğimden değil ama yazın kendimi daha özgür hissediyorum. Kış, sanki bir mecburiyetler mevsimi. Toplantıya-işe gidilecek, erken kalkılacak, alelacele kahvaltılar yapılacak, kalorifer yanacak, palto giyilecek, bot giyilecek, yine de soğuk alınacak, aksırık-tıksırık vs. Tam da bu sıralar, işte böyle bir telaş içinde oluyorum. Ama son 2 senedir bu ruh halinden kurtulmak ve sonbaharın da tadını çıkarmak için kendime mevsime uygun uğraşlar bulmaya çalışıyorum.

Bunlar neler derseniz ? ;

  • Sonbaharın nefis renklerini fotoğraflıyorum mesela. Kırmızıdan sarıya dönmeye yüz tutmuş yapraklar sanki renklerini güneşin batarken bıraktığı kızıllıktan alıyor gibiler. Semt pazarları desen başka bir renk cümbüşü. Envai çeşit sebze-meyve-yeşillik tezgahlarda hep birlikte boy gösterirken, hep birlikte onları seyrediyoruz. Fakat cep telefonumun kamerası bu güzellikleri layıkıyla yansıtacak kabiliyette değil. Şöyle hafif, çantamda taşıyabileceğim bir fotoğraf makinesi ihtiyacım halen sürüyor.
  • Bu yaz pek çok film ve dizi izledim. Sonbaharda daha çok yürümeye/gezmeye niyetim var ama kışın kesinlikle film izlemeye devam edeceğim. Sosyal medyada karşılaştığım film listelerini not ediyorum. Bir de herkesin izlediği, benimse ya ağır ya karanlık bulduğum için bir türlü devamını getiremediğim diziler var. Onlara bir şans daha vermek istiyorum. Sonbahar hazırlıkları kapsamında mutfağa en yakın ve en sıcak odayı bir oda sinemasına şimdiden çevirdim. Yeni bir televizyona ihtiyacınız varsa en iyi 4K ve Ultra HD televizyonlara yer verdiğim yazımı okumanızı öneririm.

En iyi 4K ve Ultra HD Televizyonlar

 

  • Hepsi bir yana, sonbaharı en verimli şekilde değerlendirmek ve kışa sağlam bir giriş yapmak için favori uğraşım mutfak. Şu sıralar; turşu, sos, ekmek gibi geleneksel kışlıkları yeni nesil usullerle daha ekonomik, daha pratik ve tabii daha eğlenceli şekilde ortaya çıkarmanın yollarına kafa yoruyorum…

 

Teknolojik Evlerde Sonbahar Hazırlıkları başladı.

Teknolojik Evlerde Sonbahar Hazırlıkları

Hayatın her alanında olduğu gibi evde de teknolojinin nimetlerinden faydalanmaya çalışıyorum. Bu yazımda sonbaharın tadını çıkaracağınız ve evinizde yeni uğraşlar edinmenize katkı sağlayacak teknolojik ürünleri derlemeye çalıştım. Önerilerimin sizi de sonbahar kasvetinden uzaklaştırmasını diliyorum. Şimdi gelelim “Teknolojik Evlerde Sonbahar Hazırlıkları” önerilerime.

 

Karıştırma, çırpma, yoğurma gibi klasik işlevlerin çok ötesinde, bir de pişirme özelliği var.

Mutfak Şefi

Mutfakta vakit geçirmeyi seviyorum. Belki de mutfakta çok vakit geçirdiğim için sevmek zorunda kaldım, bilmiyorum. Ama bildiğim bir şey var; mutfağı keyifli bir yaşam alanı haline getirmek için ne gerekiyorsa yapıyorum. Yapamadıklarımı da “bir gün mutlaka” diyerek yedek listemde tutuyorum. Listemin ilk sırasında, tam teçhizatlı bir mutfak şefi var. Yeterince büyük bir mutfak tezgahım olduğunda mutlaka bir tane alacağım bunlardan. Eğer bugün alacak olsam kesinlikle Kenwood’un KCC9040C Mutfak Şefi‘ni alırım. Karıştırma, çırpma, yoğurma gibi klasik işlevlerin çok ötesinde, bir de pişirme özelliği var. Kocaman karıştırma kabının oturduğu yer aynı zamanda bir indüksiyonlu ocak. Çorba yapacaksın, koy bütün malzemeyi karıştırma kabına, kendi kendine hem karışsın hem pişsin. Harika!

 

Kahve Makinesi

Sabahları uyanır uyanmaz kahvaltı yapmıyoruz. Sabah kahvemi hazırlıyorum, cezveyi en sevdiğim mutfak yardımcıma veriyorum. Kendisi Arzum Okka Minio Duo Türk Kahvesi Makinesi. Başında beklemem gerekmediğinden, lavabonun çevresine ben yattıktan sonra yığılan bulaşıkları makineye diziyorum bu arada. Canım Okka, işi bitince haber veriyor ve benim işim bitene kadar da tam kıvamında pişirdiği sabah kahvemi sıcacık tutuyor. Kahvemi içerken sabah haberlerine göz gezdiriyorum. Kalabalık olduğumuz günlerde ise ev halkı teker teker uyanıp Nespresso Lattissima One Kapsüllü Kahve Makinesi‘nin başında toplanmaya başlıyor. Günaydın faslının ardından sütlü ya da sade, kahvesini alan çekiliyor ve makinenin temizliği bana kalıyor haliyle. Neyse ki bu hiç zor değil. Ayrılabilir parçaların çoğunu bulaşık makinesinde yıkıyorum, gövdesini de nemli bir bezle silmek yetiyor.

 

Tüm evi 1 saat içinde üstelik kılımızı bile kıpırdatmadan temizleyebilirsiniz.

Robot Süpürge

Sadece mevsiminde değil, 4 mevsim tüy döken bir kedimiz olduğundan, yerleri süpürmek asla savsaklayamayacağımız rutin işlerimizden. Eğer bu işi elektrik süpürgesi ve kovalı temizlik setleriyle yapıyor olsaydık saatler sürerdi. Oysa geçen sene bu zamanlar aldığımız IROBOT Roomba 966 Robot Süpürge ile tüm evi 1 saat içinde üstelik kılımızı bile kıpırdatmadan temizleyebiliyoruz.

 

Haftada 1-2 defa ekmeğimizi kendim yapmaya başladım.

Ekmek Makinesi

Uzun bir süredir sağlıklı bir ekmekler yiyelim diyerek haftada 1-2 defa ekmeğimizi kendim yapmaya başladım. Başlarda fırında pişiriyordum. Çok başarılı sonuçlar aldığım da oldu, hezimetlerim de. Ama bir türlü istikrarı yakalayamadım. Yaptıklarım ekmekten çok çöreğe benziyordu. Bunun üzerine bir ekmek yapma makinesi almaya karar verdim. Daha ilk aramada WMF Kult X Ekmek Yapma Makinesi ile karşılaşınca (hayatımdaki en hızlı alışveriş olabilir), hiç düşünmeden sipariş verdim. Şimdi akşamdan hazırladığım hamurunu makineye koyup saatini ayarlıyorum, sabah mis gibi ekmek kokusuyla uyanıyoruz.

Sürekli yaptığınız işleri yapmanın daha kolay bir yolu varsa neden zamanınızı, enerjinizi boşa harcayasınız? Hayatın külfetini azaltarak her anı keyifli hale getirmek mümkün. Teknoloji bunun için var ve erişmek hiçbir zaman bu kadar kolay olmamıştı.

Fayda görmeniz dileğiyle.

Cevap bırakın