Taze Nefes günü yaklaşıyor

0

Ağız kokusuyla mücadelede ağız hijyeni bilinci oluşturmayı hedefleyen ve 6 Ağustos’ta kutlanan Taze Nefes Günü yaklaşıyor. 

Taze Nefes günü yaklaşıyor

Tüm dünyada kutlanan bu özel gün, ağız kokusundan kurtulup, taze bir nefese sahip olmak için yapabileceklerimiz konusunda bir toplum bilinci oluşturmayı hedefliyor.

Ağız kokusu veya ağız kokusunun birkaç nedeni var 

Ağzımız bazıları iyi, bazıları kötü milyonlarca bakteriye ev sahipliği yapıyor. Bu bakterilerden bazıları ağız kokusuna neden oluyor. Keskin yiyecekler yemek, ağız kuruluğu, diş eti hastalığı ve tütün kullanımı da  nefesinizin kötü kokmasına sebep veren etkenlerin başında geliyor. 

Günlük fırçalama ve diş ipi kullanımı ağızdaki bakteri aktivitesini azaltarak, nefesiniz daha iyi kokmasını sağlıyor. Dışarıdaysanız ve yemek yedikten sonra ağzınızı temizleyemiyorsanız, şekersiz sakız veya şekersiz nane çiğnemekte işe yarıyor. Tüm bu yöntemler ağzınızın bakterilerle savaşan doğal kaynağı olan tükürüğü artırıyor. Bu da bakterileri ve yiyecek parçacıklarını dişlerimizden temizlemeye yardımcı oluyor. 

 

Nefesinizi Nasıl Taze Tutabilirsiniz?

  • Tükürük, ağız kokusuna yol açan oral bakterilere karşı ağzınızın doğal savunma hattıdır. Bu sebeple bol su içmek sadece vücudunuz için değil ağız sağlığınız için de çok önemlidir. Nefesinizi taze ve temiz tutmak için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.
  • Bakteri plağından kurtulmak için günde iki kez fırçalayın ve her gün diş ipi kullanın. 
  • Diş fırçanızı 3-4 ayda bir değiştirin.
  • Klasik diş macununuzu dilinizde, yanaklarınızda ve diş etlerinizde oral bakterilerle savaşabilecek özellikte bir macunuyla değiştirin. 
  • Diş fırçası ve diş ipi ile tek başına temizlenemeyen diş eti çizgisi ve tartar altında oluşan bakteri birikimini gidermek için detaylı diş temizliği yapmayı ihmal etmeyin.
  • Pilli veya elektronik diş fırçası kullanıyorsanız cihazlarınızı günlük olarak temizlemeyi ve kurulayarak kullanmayı önemseyin. 
  • Kötü bakterileri öldürmek için antibakteriyel gargara ile durulayın.
  • Şeker ağız kokusuna neden olduğundan, yalnızca şekersiz sakız çiğneyin ve soda gibi şekerli içeceklerin alımını sınırlayın.
  • Gün boyunca bol su içerek ağız kuruluğunu önleyin ve ağzınızı yıkayın.
  • Elma, kereviz veya havuç gibi ağız kokusuna neden olan bakterileri yok eden meyve ve sebzeleri tüketmeyi alışkanlık haline getirin. 

 

Aklınızda bulunsun maydanoz, fesleğen, nane ve kişniş gibi çiğ tüketilebilen yeşillikler kötü kokuları ağzınızdan uzaklaştırır.

Elektrikli diş fırçası önerileri

Tüm bunların yanında taze bir nefes ve bakımlı dişler için kısa sürede etkili ağız bakımını mümkün kılan elektrikli diş fırçalarından yardım alabilirsiniz. Sizin için önerdiğim elektrikli diş fırçalarını aşağıda bulabilirsiniz.

ORAL B Vitality Elektrikli Diş Fırçası

Tüm Oral B yedek başlıkları ile uyumlu olan ve tam şarj ile 1 hafta kadar kullanım süresi bulunan diş fırçası, döner başlığı ile dişlerinizi kolay hızlı bir şekilde temizlemenizi mümkün kılıyor. 

PHILIPS Sonicare HX3212/01 Sonic Elektrikli Diş Fırçası

İki şarj arasında 14 gün kullanım süresi sunan, üç kata kadar daha fazla plağı yok eden bu elektrikli diş fırçası Philips Sonicare’in gelişmiş sonic teknolojisini kullanıyor. Dişlerin arasına su darbeleri uygulanmasını ve fırça darbelerinin plağı kırıp tertemiz yapmasını mümkün kılan bu teknolojik ürünü özellikle diş lekesi ve plak sorunu yaşayanlara öneriyorum. 

ORAL B B PRO 750 Black Box

Tam şarj ile 1 hafta kadar kullanabileceğiniz ORAL B B PRO 750 Black Box, şık seyahat kabı ile çantanızda yer kaplamayan, dişlerinize gözü gibi bakan bir diş fırçası. Manuel diş fırçalarına göre yüzde 100’e kadar daha fazla plak temizleyen bu diş fırçası ile iki dakikada temiz ve bakımlı dişlere kavuşabilirsiniz.

PHILIPS Sonicare HX6877/28 Protective Clean

Bir haftalık kullanımda dişleri beyazlatan;  diş telleri, dolgular, diş taçları ve diş kaplamalarıyla kullanıma uygun olan bu şarjlı diş fırçası, diş eti bakımınızı da eksiksiz yapıyor. 3 mod ve 3 yoğunluk üzerinden kullanabileceğiniz fırçanın şık bir seyahat çantası da bulunuyor. 

 

Sıcak Havalara Meydan Okuyun

Yaz sıcaklarının yavaş yavaş bastırmaya başladığı şu günlerde sizin için önerdiğim vantilatörlerle sıcak havalara meydan okuyabilirsiniz.

Sıcak Havalara Meydan Okuyun

 

Cevap bırakın