Tatil alışverişlerinde e-posta dolandırıcılığına dikkat!

0

security_lock_unlocked_circuit_board_vulnerability_threat_hacker_crime_thinkstock-100470828-primary.idge

Dünyanın önde gelen yazılım şirketlerinden ESET’in kıdemli güvenlik araştırmacısı Stephen Cobb, ABD’nin saygın medya organlarından NBC Today’e konuştu. İnternet güvenliğine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulunan Cobb, tatil alışverişi dönemi olarak bilinen aralık ayında özellikle sahte e-postalarla gerçekleştirilmeye çalışılan internet dolandırıcılığı faaliyetlerinin artışına dikkat çekti.

Yılbaşı ve Noel ile birlikte online alışverişin gördüğü rağbet artıyor; kullanıcılar, bu dönemde posta kutularına gelen ‘kampanya’ ya da ‘indirim’ odaklı sahte gönderilere karşı çok daha hazırlıksız yakalanabiliyorlar.

Popüler online alışveriş sitelerinden gelmiş gibi görünen e-mail’ler, kullanıcıların bir linke tıklamasına dair yönergeler içeriyorlar. Aslında tıklanılması istenen yer, internet dolandırıcılığının kapılarını açan nokta.
hacker_3010448b

ESET’ten Stephen Cobb’un açıklamasına göre hacker’lar ABD’de e-maillerini Wallmart, CVS, Southwest Airlines ya da Amazon üzerinden gelmiş gibi gösteriyor ve e-mail içindeki bir linke tıklanmasını sağlamaya çalışıyorlar.

Linke tıklanıldığında ise kötü amaçlı yazılım bilgisayara indirilebiliyor ve kişilerin finansal bilgilerinin de aralarında bulunduğu kritik önem arz eden verileri hacker’ların eline geçebiliyor.

Kullanıcıların e-mail hesaplarını dikkatli bir şekilde kullanmaları, doğruluğu hakkında şüphe duydukları e-mail’leri açmamaları ve açtıkları taktirde de herhangi bir linke tıklamamaları tavsiye ediliyor. İnternet güvenliğine dair daha fazla detay için buraya tıklayabilirsiniz.

Cevap bırakın