Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerGüvenlikMobil Cihaz Güvenliği İpuçları

  Mobil Cihaz Güvenliği İpuçları

  Tam anlamı ile mobilize olmuş durumdayız. Neredeyse her anımızda akıllı telefon bulunuyor. Daha önceleri masaüstü bilgisayarlar devamında notebooklar ve şimdi de akıllı telefon ve tabletler hayatın parçası haline geldiler.  Akıllı telefon ve tabletlerin özellikle işlemci gücünün artması ve gittikçe küçülüyor olmaları, kullanım kolaylığı sağlamaları ile birlikte bazı güvenlik zaafiyetlerini de birlikte getiriyor.

  Bankacılık işlemleri yaptığımız, alışveriş yapılan ve neredeyse mobil kimliğimiz haline gelen telefonları kullanılırken güvenliği konusunda dikkat edilmesi gerekenler var.

  Bu haftaki yazımda, mobil cihaz güvenliği konusundan bahsetmek istiyorum.

  Gözünüz Telefonunuzda Olsun

  Özellikle cep telefonlarının küçülmesi ile birlikte her an göz önünde tutmakta zorlaşabiliyor. Eğer mümkün ise her an elinizde, çantada veya cepte olmasında yarar var. Kamuya açık alanda telefonunuzun masada olması, gelebilecek herhangi bir mesajın istenmeyen kişiler tarafından görülebilmesi veya çalınması riskini artırıyor.

  MobileSecurity_aa_11133

  Güvenli İşletim Sistemi Tercih edilmeli

  Akıllı telefon ya da tablet kullanırken, internet bağlantılarında güvenli protokol kullanıyor olmanız, veri güvenliğinizin sağlanmasında etkin rol oynayacaktır. Aynı zamanda kullandığınız internet tarayıcısının; HTTPS, SSL, TLS desteği veriyor olmasına da dikkat etmek gerekiyor.

  Cep telefonunuzda kullanılan işletim sisteminin açıkları kapatılmış, son versiyon ve kararlı olmasına özen göstermelisiniz. Özellikle  açık kaynak kullanan işletim sistemlerinde, kaynağı belli olmayan uygulama kullanmamaya ve telefonun güncellemelerinin açık olmasına dikkat etmek gerekiyor. Bir uygulama indirilmek istenildiğinde büyük ve güvenilir firmaların mağazalarını tercih etmekte yarar var.İndirilen uygulama çalıştırıldığında, istediği yetkileri verirken emin olmadıklarınıza kesinlikle izin vermemelisiniz.

  Şifreniz Güçlü mü?

  Akıllı telefon veya tabletinizi açmak için, güçlü bir şifre seçmelisiniz.

  MobileSecurity_aa_111

  Yedekleme Planı Var mı?

  Eğer şifrenizi unutursanız, cihazınızı yeniden kullanmak için bütün verilerinizi silerek yeniden kurulum yapmanız gerekebilir. Artık firmalar, cihazı sıfırlasanız dahi açılışta mail adresiniz ile bağlantılı şifre istemekte. Cihazınızı ilk defa açarken kullandığınız mail adresi ve onun ile bağlantılı şifre oldukça önemli. Bu tür olumsuz bir durum ile karşı karşıya kalmamak için şifre bilgisini güvenli bir ortamda yazılı tutmakta yarar var. Çoğunlukla bu şifre baştan oluşturulup sonrada unutuluyor ve istenilmeyen bir durum oluştuğunda bütün verinin kaybı bile söz konusu olabiliyor. Cihaz üzerinde bulunan önemli verilerinizi bulut teknolojisi kullanan servislerde ya da memory stick veya SD kartta tutmakta bir çözüm. Eğer bulut servislerine yedekleme yapıyorsanız düzenli senkronizasyon yaptığınızdan emin olmalısınız.

  Güvenli Sitelerde Gezinin

  Akıllı cihazınızda internette gezerken, https yani güvenli bağlantı kullanmanız, verilerinizin çalışmasını önlemek açısından oldukça etkili olacaktır. Akıllı cihazınız ile gidilecek site arasında güvenli bir ağ üzerinden veri transferi yaptığınızda, gönderdiğiniz yada aldığınız bilgilerin, araya giren davetsiz bir misafir tarafından dinlemesi mümkün olmayacaktır. Güvenli transfer yaptığınızı; adres çubuğunun başındaki yeşil simgeden anlayabilirsiniz.

  MobileSecurity_aa_1112

  Aldanmayın

  Siber saldırganlar, kendileri için gerekli bilgileri alabilmek için her zaman kullanılan siteleri taklit ederek bilgilerinizi ele geçirmek isteyebilir. Bilgileri ele geçirmek, ilgili kişiye oltalama maili gönderilerek istenilen siteye yönlendirmek şeklinde de olabilir. Ayrıca, ilgili kişiye gönderilen mailin ekine, kötü amaçlı yazılım kodları eklenerek bilgiler elde edilmek istenebilir.

  Tanımadığınız kişilerden gelen, konu kısmında ilgi çekici cümlelerin olduğu ve içinde link ile sizi farklı bir siteye yönlendirmeye çalışan maillere dikkat etmekte yarar var.

  Gelen mailin gerçekten de gönderen kişiden gelip gelmediğini anlamanın en kolay yolu; gelen kutusunda gönderenin adı üzerine gelindiğinde pop-up olarak açılan ekranda bulunan mail adresi ile gönderen kişinin adresinin aynı olduğunu kontrol etmektir.

  Kamuya açık alanda dikkatli olun

  Akıllı cihazları ile herkese açık  Wi-Fi ortamından internete girerken, güvenliğinizin de tehlikede olduğunun bilincinde olmak gerekiyor. Güvenlik zaafiyetinin en fazla olduğu yerin; kamuya açık internet alanları olduğu unutulmamalıdır.

  Kamuya açık  Wi-Fi alanlarında internet bağlantısı yapılırken, güvenilir VPN ağı kullanmaya özen göstermelisiniz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN