Tasarruf Sağlayan Teknolojik Ürünler 

0

Tasarruf sağlayan teknolojik ürünler ile ekonominize uzun süreli katkı sağlamaya ne dersiniz? Sizin için seçtiğim ürünler hem daha az enerji harcıyor hem de hayatınızı kolaylaştırıyor.

Malum ekonomimize en çok dikkat ettiğimiz, daha tasarruflu harcama yaptığımız bir dönemdeyiz. Hem daha az elektrik harcayan hem de daha ekonomik ve uzun soluklu kullanabileceğimiz teknolojik ürünleri tercih ediyoruz.

 

Enerjinin verimli kullanılması çok önemli 

Etrafımızda elektrik enerjisine ihtiyaç duyan sistemlerin sayısı her geçen gün artıyor. Evlerimizdeki-ofislerimizdeki aydınlatmalar, elektronik aletler, beyaz eşyalar, kişisel bakım cihazları, bilgisayarlar, mutfak eşyaları, telefonlar… her biri enerjiye ihtiyaç duyuyor. Durum böyle olunca da enerjinin verimli kullanılması daha bir önem kazanıyor. 

Doğal kaynakların daha verimli kullanılmasının yanında, çevreye zarar vermeden enerji üretebilmek için enerjinin verimli kullanılmasıda çok önemli. Ev elektroniğinde enerji verimliliği sağlamak için enerji sınıfları hakkında biraz  ek bilgiye ihtiyaç duyabilirsiniz.

 

Enerji sınıflarının anlamı ne? 

Özellikle beyaz eşya alışverişlerinde, cihazın ergonomisi kadar enerji sınıfları dikkatimizi çeker. “A sınıfı enerji tasarrufu sağlayan elektrikli ev aleti” veya “A++ enerji tasarruflu çamaşır makinesi” gibi ifadelerin anlamlarını merak ederiz. Bu ifadeler cihazların çalışabilmek için ne kadar enerji (düşük veya yüksek enerji) harcadıklarının bize gösterir. 

Elektrikli ev aletlerinde G, F, E, D, C, B, A, A+, A++ ve A+++ olmak üzere bilinen 10 farklı enerji sınıfı bulunur. 

A+++ en yüksek enerji tasarrufu sağlayan ürün gruplarını temsil eder. G sınıfı elektrikli ev aletleri enerji tasarrufu sağlamayan, aksine çok yüksek oranda enerji harcayan ürünler olarak ifade edilir. 

Günümüzde enerji tasarrufu açısından karşılaştırmalar daha çok A+++, A++, A+, A ve B sınıfları arasında yapılır.

 

 

Örneğin ortalama olarak; 

  • A++ enerji sınıfı olan bir elektronik eşya, A enerji sınıfı ürüne göre %40 enerji tasarrufu sağlar. 
  • A++ enerji sınıfında bir buzdolabı günde 0.5 kw elektrik harcar.
  • A+ enerji sınıfında bir buzdolabı günde 1.1 kw, senede 300 kw enerji harcar.
  • A enerji sınıfında bir buzdolabı günde 1.5 kw elektrik harcar.
  • B sınıfı bir buzdolabı ise günde 1.7 kw elektrik harcar.

Gelin şimdi ekonominize uzun süreli katkı sağlayacak ve doğal kaynakların daha verimli kullanılmasına imkan tanıyacak tasarruf sağlayan bazı teknolojik ürünlere yakından bakalım.

 

Tasarruf Sağlayan Teknolojik Ürünler  

Sizin için önerdiğim ürünleri beyaz eşya kategorisinden seçtim. 

 

Tasarruf sağlayan teknolojik ürünler konusunda ilk önerim bir bulaşık makinesi.

Eğer yeni bir bulaşık makinesi almak istiyorsanız A++ enerji verimliliği sunan 5 programlı KOENIC Bulaşık Makinesine bir şans vermenizi öneririm. Yıllık enerji tüketimi sadece 258 kWh olan bulaşık makinesi fiyat performans açısından baştacı edilecek türde. 

 

 

Buzdolabı ile devam edelim.

BOSCH markasının kombi tipi no-frost buzdolabı BOSCH (+)KGN86AI42N, A+++ enerji sınıfında yer alıyor. 682 litre geniş iç hacme ve VitaFresh plus tazelik sistemine sahip NoFrost XXL kombi buzdolabı, yiyecekleriniz için çok daha fazla saklama kapasitesi sunarken, iki kata kadar daha uzun süre taze kalmalarını sağlıyor. A+++ enerji sınıfı ile A enerji sınıfı buzdolaplarına göre %60 daha az enerji harcayan buzdolabı, yılda sadece 252 kWh enerji tüketiyor. 

 

 

Sıradaki önerim çamaşır makinesi kategorisinde. 

SAMSUNG WW80K5410UW çamaşır makinesi diğer önerilerimde olduğu gibi A+++ enerji sınıfında yer alıyor. 16 farklı programı bulunan makine; Eco Bubble, AddWash Akıllı kapak gibi yenilikçi teknolojileri barındırıyor. Dijital İnverter Motor üstün enerji verimliliği, minimal ses ve uzun ömürlü performans sağlayan makinenin yıllık enerji tüketimi sadece 116 kWh.

 

 

Tasarruf sağlayan teknolojik ürünler konusunda son önerim kurutma makinesi.

Ben evimde SIEMENS WT45W562TR kurutma makinesi kullanıyorum. Evde kedilerim olduğu için kurutma makinesinin olmadığı bir hayatı düşünemiyorum. Genel olarak çamaşır kurutma makineleri şimdilik A++ enerji sınıfında üretiliyor. Makinem 9 kiloluk çamaşırı 3 ila 4 saat içerisinde istediğiniz kuruluk seviyesinde ve en önemlisi tüyden – tozdan arınmış bir şekilde kullanıma hazır hale getiriyor. Cihazın yıllık enerji tüketimi 258 kWh. Yani ortalama A+++ enerji sınıfındaki bir buzdolabı kadar enerji harcıyor. 

 

 

Sizin için önerdiğim bu hem tasarruf hem de konfor sağlayan ürünleri“Enflasyonla Topyekün Mücadele” programı kapsamında %10 ek indirim ile MediaMarkt Mağazalarından alabilirsiniz. Ürünlerinizi satın aldıktan sonra G+Garant ötesi” ile sigortalamayı ihmal etmeyin. Bu sayede küçük bir ek bedel ile ürününüzün toplam garanti süresine 5 yıl daha ekleterek daha uzun ömürlü kullanabilirsiniz. 

 

Çekmeceli Derin Dondurucu almadan önce tercihinizi şekillendirecek bir takım özellikleri bilmeniz önem taşır. Aşağıdaki yazımda dolap tipi derin dondurucu olarak da bilinen çekmeceli derin dondurucular hakkında merak edilenleri bulabilirsiniz.

 

Çekmeceli Derin Dondurucu Nasıl Seçilir?

 

 

Fayda görmeniz dileğiyle. 

 

 

Cevap bırakın