Takas edilebilecek en değerli telefonlar

0

Bazı akıllı telefon kullanıcıları aldıkları telefonları yatırım olarak görebiliyor. Haliyle satın aldığı telefonu yıllarca kullandığında  değeri pek de düşmeden yenisiyle değiştirmek istiyor. Bu durumda da satın alınan telefonun takas değeri de önemli hale geliyor. iPhone’ların ise takas durumlarında çok daha değerli olduğu yıllardır biliniyor. En son yapılan araştırmada takas edilebilecek en değerli telefonlar belli oldu.

Takas edilebilecek en değerli telefonlar listesi iPhone’lar ile dolu

Yeni bir telefon alınacağı zaman eski telefonunuzu elden çıkartmak en ‘tasarruflu’ yol oluyor. Yeni telefonunuzu satarken takas yöntemini tercih etmek ve bu avantajlardan yararlanmak da mantıklı oluyor.

İnsanların takas etme olanaklarını inceleyen SellCell, akıllı telefonlarda yıllar içinde yaşanan değer kaybını da analiz etti. iPhone satın alan kullanıcıların diğer akıllı telefon kullanıcılarına göre daha fazla ödeme yapmasına rağmen yıllar içinde cihazın değerinin çok az düştüğünü tespit etti. Hatta bazı durumlarda alınan fiyattan daha yüksek rakamlara satış yapılabiliyor.

takas edilebilecek en değerli telefonlar

Rakamlara göre bir yıllık kullanımın ardından en az değer kaybeden cihaz iPhone 12 Pro Max oldu. Akıllı telefonun değeri sadece yüzde 31.7 oranında düştü. Onu iPhone 12 Pro yüzde 33.8 değer kaybıyla takip etti. Şaşırılmayacağı gibi üçüncü sırada da yüzde 34.3 değer kaybıyla iPhone 12 yer aldı.

Android tarafta ise değer kaybı oldukça yüksek. En iyi performanslardan birini gösterdiğine inanılan Google Pixel 5 için değer kaybı bir yıllık kullanımın ardından yüzde 49.8 oldu. Android telefonlarda değer kaybının çok daha yüksek olduğunun altını çizelim ve en büyük kayıp ise Motorola cihazlarda oldu. Herhangi bir takas durumunda Motorola cihazlar yüzde 80’nin üzerinde değer kaybı yaşıyor.

takas edilebilecek en değerli telefonlar

2021 yılında en çok takas edilen cihazlar ise şu şekilde sıralandı: iPhone 11, iPhone XR, iPhone 12 Pro Max, iPhone 11 Pro Max, iPhone X, iPhone 8 Plus, iPhone 7, iPhone XS Max, iPhone 7 Plus ve Samsung Galaxy S21 Ultra. 

Xiaomi’nin bu yıl piyasaya süreceği cihazlar

Cevap bırakın