Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürSürdürülebilir yaşam için neler yapılabilir?

  Sürdürülebilir yaşam için neler yapılabilir?

  İklim değişikliği, kaynak kıtlığı, sosyal eşitsizlik ve daha da fazlası…. Sürdürülebilir yaşam için neler yapılabilir?  

  Bireyler olarak biz de sürdürülebilir bir dünyaya katkı sağlamak için bakış açımızı ve davranış biçimlerimizi değiştirebiliriz. İklim değişikliği, kaynak kıtlığı ve sosyal eşitsizlikle daha güçlü bir şekilde mücadele etmek için birbirimizden güç alabiliriz. Gelin sürdürülebilir bir dünya ve gelecek için yapabileceklerimize birlikte bakalım.

   

  Sürdürülebilir Markalar ile Sürdürülebilir Yaşam 

  Günümüzde binlerce marka sürdürülebilir yaşam ve sürdürülebilir çevre bilinciyle, yeni nesil çevreci ürünler üretmeye devam ediyor.  Bu markalar hayata geçirdikleri sürdürülebilirlik odaklı planlarıyla çevresel ayak izlerini azaltırken, pozitif sosyal etkisini artırmak için var güçleriyle çalışıyor. 

   

   

  Sürdürülebilir yaşam için neler yapılabilir? 

  Klimalardan çamaşır makinelerine, buzdolaplarından bulaşık makinelerine kadar binlerce ürün, düşük enerji ile yüksek performans sergileyerek hem enerji verimliliğini artırıyor hem de çevre kirliliğini önlüyor. Çevre duyarlı tüketiciler, küçük ev aletleri, beyaz eşya ve diğer teknolojik ürünleri satın alırken sadece performans ve fiyata değil, enerji tasarrufu oranlarına da bakmaları kaynakların sürdürülebilirliği adına çok önemli. Yapılan son dönem çalışmalar, enerji verimli bir cihazın ortalama 10-15 yıllık kullanımla sağlayacağı enerji tasarrufu ile cihaza yapılan yatırımı çıkarttığını gösteriyor. 

   

  Teknolojik yeniliklerin gelecekteki çevresel sorunlarla mücadelede kritik önemleri var 

  Dünyanın dört bir yanından 12 binin üzerinde İnternet kullanıcısı arasında yapılan nicel bir araştırmaya dayanan rapor, çevresel açıdan önde gelen sürdürülebilir yaşam tarzlarının şu anki tüketici anlayışını ortaya koyuyor.

  Örneğin, yirmi yıl önce beş tüketiciden ikisi hava ve su kirliliği hakkında endişe duyarken şu an bu oran neredeyse iki tüketiciden birine yükselmiş durumda. İklim değişikliği hakkında endişelenen tüketicilerin oranının da yüzde 13’ten yüzde 50’ye yükseldiği görülüyor. Çalışma, aynı zamanda tüketicilerin çevresel etkilerin azaltılmasında nihai sorumluluğun nerede olduğu hakkındaki düşüncelerini de yansıtıyor. Dünya genelinde her 10 tüketiciden 8’i çevrenin korunmasından sorumlu olarak hükümetleri görüyor. Yaklaşık yüzde 70’i ise vatandaşların sorumlu olduğunu düşünüyor. Araştırma ayrıca, tüketicilerin ortaklaşa bir eyleme ihtiyaç duyulduğunu düşündüklerini ve her 10 tüketiciden 5’inin şirketlerin ve markaların öne çıkarak kendi paylarına düşen sorumluluğu üstlenmelerini beklediklerinin altını çiziyor.

  Araştırmaya katılan tüketicilerin yüzde 46’sı teknolojik yeniliklerin gelecekteki çevresel sorunlarla mücadelede kritik öneme sahip olduğunu düşünüyor. Dahası, tüketicilerin yüzde 36’sı sahip oldukları cihazların, çevreye duyarlı bir şekilde yaşama konusunda kendilerine rehberlik etmesini istiyor.İlginç bir şekilde, teknolojinin gelecekteki sorunları çözmede kritik önem taşıyacağını düşünen tüketiciler, diğerlerine kıyasla daha bilinçli bir şekilde yaşamak için çeşitli Bilgi ve İletişim Teknolojilerine iki kat daha fazla ilgi duyuyor.

   

   

  Sürdürülebilir bir dünya için: Daha İyiye

  Bireyler olarak biz de sürdürülebilir bir dünyaya katkı sağlamak için bakış açımızı ve davranış biçimlerimizi değiştirebiliriz. İklim değişikliği, kaynak kıtlığı ve sosyal eşitsizlikle daha güçlü bir şekilde mücadele etmek için birbirimizden güç alabiliriz. 

  MediaMarkt Global, hepimizi “Sürdürülebilir bir dünya için: Daha İyiye” mottosuyla duyurduğu sürdürülebilirlik yolculuğuna davet ediyor. MediaMarkt, sürdürülebilirliği bir proje olarak değil, yaşamaya değer bir gelecek sağalamak için bir yol haritası olarak benimsiyor. 

  Bu konuda neler yapabileceğimizi geniş açıdan ele alarak bizler için örnekliyor. MediaMarkt’ta “Daha İyiye” etiketiyle ulaşabileceğiniz binden fazla 

  sürdürülebilir ürün yer alıyor.

  Evinizde kullanabileceğiniz sürdürülebilir ürünlere buradan ulaşabilirsiniz.

   

  Evde Enerji Tasarrufu Yapmak İçin Neler Yapılabilir? 

  Etrafımızda elektrik enerjisine ihtiyaç duyan sistemlerin sayısı her geçen gün artıyor. Doğal kaynakların daha verimli kullanılmasının yanında, çevreye zarar vermeden enerji üretebilmek için enerjinin verimli kullanılması da çok önemli. Evde enerji tasarrufu sağlamanızı kolaylaştıran  fikir ve ürün önerilerine yer verdiğim makaleme aşağıdan ulaşabilirsiniz.

  Evinizde Tasarruf Sağlayan Ürünler

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN