Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürEvinizde Tasarruf Sağlayan Ürünler

  Evinizde Tasarruf Sağlayan Ürünler

  Bugün 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü, evinizde tasarruf sağlayan ürünler ile ekonominize uzun süreli katkı sağlamaya ne dersiniz? 

  Daha zengin kaynaklarla, refah seviyesi yüksek ve sürdürülebilir bir yaşamın başlıca koşulu olan tasarrufa dikkat çekmek amacıyla kutlanan Dünya Tasarruf Günü, tasarruf etmenin insanlar ve ülke ekonomileri için ne kadar önemli olduğunu bir kere daha vurguluyor. Gelin bu özel günde evde enerji tasarrufu sağlamamızı kolaylaştıran  fikir ve ürün önerilerine yakından bakalım. 

   

   

  Evde Enerji Tasarrufu Yapmak İçin Neler Yapılabilir? 

  Etrafımızda elektrik enerjisine ihtiyaç duyan sistemlerin sayısı her geçen gün artıyor. Evlerimizdeki-ofislerimizdeki aydınlatmalar, elektronik aletler, beyaz eşyalar, kişisel bakım cihazları, bilgisayarlar, mutfak eşyaları, telefonlar… her biri enerjiye ihtiyaç duyuyor. Durum böyle oluncada enerjinin verimli kullanılması daha bir önem kazanıyor. 

  Doğal kaynakların daha verimli kullanılmasının yanında, çevreye zarar vermeden enerji üretebilmek için enerjinin verimli kullanılması da çok önemli.

  Örneğin;

  • Çamaşır ve bulaşık makinelerini tam kapasite doldurarak çalıştırın. 
  • Buzdolabı soğutmasında mevsimsel ayarlamalar yapın. 
  • Klima kullanacaksanız, evinizin büyüklüğüne uygun ölçüde bir klima satın alın.
  • Elektrik süpürgesinin torbasını sık sık temizleyin. Torba doldukça elektrik süpürgenizin emme gücü artar ve daha çok elektrik tüketir.
  • Ütülerinizi biriktirerek yapmak enerji tasarrufu yapmanızı kolaylaştırır. 
  • TV’ler, bilgisayarlar ve oyun konsolları bekleme modunda da enerji kullanmaya devam eder. Kullanmadığınızda, bu cihazları fişten çekmeyi ihmal etmeyin.
  • Kış öncesi radyatörlerinizdeki havayı alın. Radyatördeki hava, evinizin ısınmamasına ve kombiyi yüksek ısıda yakmanıza neden olacaktır.

   

  Enerji sınıfı ne anlama geliyor?  

  Özellikle beyaz eşya alışverişlerinde, cihazın ergonomisi kadar enerji sınıfları dikkatimizi çeker. “A sınıfı enerji tasarrufu sağlayan elektrikli ev aleti” veya “A++ enerji tasarruflu çamaşır makinesi” gibi ifadelerin anlamlarını merak ederiz. Bu ifadeler cihazların çalışabilmek için ne kadar enerji (düşük veya yüksek enerji) harcadıklarının bize gösterir. 

  Elektrikli ev aletlerinde G, F, E, D, C, B, A, A+, A++ ve A+++ olmak üzere bilinen 10 farklı enerji sınıfı bulunur. 

  A+++ en yüksek enerji tasarrufu sağlayan ürün gruplarını temsil eder. G sınıfı elektrikli ev aletleri enerji tasarrufu sağlamayan, aksine çok yüksek oranda enerji harcayan ürünler olarak ifade edilir. 

  Günümüzde enerji tasarrufu açısından karşılaştırmalar daha çok A+++, A++, A+, A ve B sınıfları arasında yapılır.

   

  Evinizde Tasarruf Sağlayan Ürünler

  Evde tasarruf sağlamak için özellikle hemen her gün kullandığımız beyaz eşya grubunda bulunan ürünlere dikkatinizi çekmek isterim. Aşağıda sizin için seçtiğim ve evinizde daha az enerji tüketerek çalıştırabileceğiniz ürünleri bulabilirsiniz.

   

   

  BOSCH KGN86AI42N A+++ Enerji Sınıfı 682L No-Frost Buzdolabı

  Yıllık enerji tüketimi sadece 252 kWh olan ve no-frost soğutma sistemine sahip bu buzdolabı, 140 litrelik dondurma kapasitesi, otomatik kapanabilen şok dondurma fonksiyonu ve tasarruf sağlayan özel modları ile öne çıkıyor. 

   

  VESTEL BM-500 Retro A++ Enerji Sınıfı 12 Kişilik 5 Programlı Bulaşık Makinesi

  Yıllık enerji tüketimi sadece 258 kWh/a olan, hem yıkama hem de kurutmada A++ enerji sınıfında bulunmanın yanında yıllık 2520 litre su tüketerek su kaynaklarımızı da koruyan bu bulaşık makinesi, zaman erteleme ve geniş iç hacmi ile de öne çıkıyor. 

   

   

  SONY BRAVIA XR77A80J 77” 195 Ekran Uydu Alıcılı Google Smart 4K Ultra HD OLED TV

  Yıllık enerji tüketimi sadece 275 kWh/a olan, Dolby Vision IQ, HDR10 Pro, OLED Motion Pro özellikleri ve kullandığı yapay zeka teknolojisi ile öne çıkan 195 ekran uydu alıcılı televizyon, izleme keyfinizi katlarken elektrik faturanızda da fark yaratacaktır. 

   

   

  Dijital hayatınızı sadeleştirmeye ne dersiniz?

  Her ne kadar akıllı telefonumuz hayatımızı kolaylaştırsa bile, zaman zaman uygulamalar arasında geçiş yapmakta zorlandığına ve şarjının daha az dayandığına şahit oluruyoruz. Yaşanan bu durum, genellikle telefon  kapasitesinden çok kullandığınız uygulamalar ile doğrudan ilgili olabiliyor. Bellek kullanımı ve arka planda çalıştırılan uygulamalar, telefonumuzun gittikçe daha verimsiz bir hale gelmesini tetikliyor. Sizin için kategorilere göre derlediğim “Dijital hayatınızı sadeleştirecek uygulamalar” ile veri fazlalığından kurtularak, dijital hayatınızı sadeleştirebilirsiniz.

   

  Dijital hayatınızı sadeleştirecek uygulamalar

   

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN