Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürSürdürülebilir Markalar, Sürdürülebilir Ürünler

  Sürdürülebilir Markalar, Sürdürülebilir Ürünler

  2022 yılının mega trendlerinin en başında Sürdürülebilirlik ve Sürdürülebilir Markalar, Sürdürülebilir Ürünler, Sürdürülebilirlik Yaşam yer alıyor. 

  Sürdürülebilir bir Dünya için “Daha İyiye” mottosuyla MediaMarkt’ın da liderlik yaptığı bu vizyon, yaşadığımız dünya üzerinde olumlu bir fark yaratmayı hedefliyor.

  Klimalardan çamaşır makinelerine, buzdolaplarından bulaşık makinelerine kadar binlerce ürün, düşük enerji ile yüksek performans sergileyerek hem enerji verimliliğini artırıyor hem de çevre kirliliğini önlüyor. Çevre duyarlı tüketiciler, küçük ev aletleri, beyaz eşya ve diğer teknolojik ürünleri satın alırken sadece performans ve fiyata değil, enerji tasarrufu oranlarına da bakmaları kaynakların sürdürülebilirliği adına çok önemli. Yapılan son dönem çalışmalar, enerji verimli bir cihazın ortalama 10-15 yıllık kullanımla sağlayacağı enerji tasarrufu ile cihaza yapılan yatırımı çıkarttığını gösteriyor. 

  Sürdürülebilir bir Dünya için “Daha İyiye” 

  Tüketiciler şirketleri işlerini daha sorumlu bir şekilde yürütmeye zorladıkça, işletmelerin dünyamıza öncelik veren ürün ve hizmet sunma çabası artıyor. Kurumların ve toplumların en sıcak gündem maddesi haline gelen sürdürülebilirliğin kritik başarı faktörlerinin başında verimlilik yer alıyor. Doğal kaynaklara erişimin her geçen gün daha da zorlaştığı, teknolojik gelişmelerin hız kazandığı ve rekabet kurallarının yeniden tanımlandığı bu yeni çağda verimliliğin daimi bir çaba haline getirilmesi kritik önem taşıyor. Bunun için enerji verimli ekipmanlar ve geri kazanım teknolojileriyle kaynak ve enerji verimliliği sağlanması çok önemli. 

   

  Sürdürülebilir Markalar, Sürdürülebilir Ürünler

  İçinde bulunduğumuz dijital çağda enerji kaynaklarını daha verimli kullanmak, temiz enerji elde etmek, karbon ayak izini küçültmek her geçen gün daha önemli hale geliyor. Y kuşağının yüzde 33’ü sürdürülebilir ürünlerin sunulduğu sektörlerde, yalnızca sürdürülebilir ürün ve hizmetler satın alıyor. Bu nedenle şirketler, uzun vadeli kârlılıklarını ve uygulanabilirliklerini korumak için iş modellerini yenileyerek dönüştürüyor. Akıllı teknolojiler geliştiren markalarda  bu sürdürülebilir yolculuğu çok daha kolay hale getirerek, elektrik ve su tüketiminden tasarruf edilmesine ve enerji ayak izinin küçültülmesine yardımcı oluyor. 

  Bu ay sizlere MediaMarkt çatısı altında buluşan, sürdürülebilirliği odağına alan markaları ve geliştirdikleri yeni nesil teknolojileri anlatmaya çalışacağım. Bu markalardan ilki Epson ve Epson’un geliştirdiği ‘Isısız Teknoloji’ye sahip mürekkep püskürtmeli yazıcıları. 

   

   

  Epson’dan EcoTank yazıcılar 

  Epson, sürdürülebilir bir gelecek felsefesiyle yaptığı yatırımlarla müşterilerinin sürdürülebilir bir geleceğe ulaşmasına yardımcı olacak teknolojileriyle öne çıkıyor. Epson, ‘Isısız Teknoloji’ye sahip mürekkep püskürtmeli yazıcılarıyla kullanıcıların maliyetlerini düşürürken çevreyi de koruyor. Epson’un Isısız Teknolojisi’ne sahip mürekkep püskürtmeli yazıcıları, ev kullanıcılarının yanı sıra ofis ve KOBİ’ler tarafından da tercih ediliyor.

  Termal mürekkep püskürtme teknolojisi, mürekkebi baskı kafasından püskürtmek üzere ısıtmak için elektrik akımı uyguluyor. Termal mürekkep püskürtmeli ve lazer yazıcıların aksine, Epson Isısız Teknoloji ise mürekkep püskürtme işlemi için ısınma gerektirmiyor. Bunun yerine mürekkebi baskı kafasından çıkarmak için geriye ve ileriye doğru bükülen Piezo elemanına basınç uygulanıyor. Epson’un Isısız Teknolojisi sayesinde yazıcı, açıldığında veya uyandırıldığında kullanıma hazırlanmak için ısıya ihtiyaç duymuyor. Yani bu teknoloji, yazdırma işlemi için fuser birimini önceden ısıtması gereken lazer yazıcıların aksine hemen yazdırmaya başlıyor. Yüksek baskı yoğunluğuna sahip belgelerde bile sabit yüksek hızda yazdırma garanti ediliyor.

   

   

  Enerji tüketimini yüzde 83 azaltıyor

  Sayfa başına maliyet açısından ticari mürekkep püskürtmeli yazıcılar, piyasada benzer fiyatlı lazer yazıcılara kıyasla yüzde 50’ye kadar daha düşük bir sayfa başı maliyet sunuyor. Başka bir deyişle, Epson mürekkep püskürtmeli yazıcılar, sarf malzemelerinin maliyetini yarı yarıya azaltabilen orijinal Epson mürekkep şişeleriyle çalışıyor. Epson, haftada binlerce sayfa basan bir organizasyon için bu tasarrufun büyük boyutlara ulaşacağını belirtiyor. Epson’un ısısız teknolojisi daha az enerjiye ihtiyaç duyduğu için son dönemde artan enerji faturalarına da çözüm sunuyor. Söz konusu teknolojiye sahip Epson yazıcılar yüzde 83 oranında enerji tasarrufu sağlıyor. Kurumsal mürekkep püskürtmeli yazıcılar mürekkep püskürtmeli baskı kafası teknolojisi lazer teknolojisinden daha az ısı gerektirdiğinden benzer lazer yazıcılara kıyasla daha az güç kullanıyor ve daha az karbondioksit üretiyor. Ayrıca, mürekkep püskürtücüleri toner tozu yaymadığından daha temiz bir hava ve çevre anlamına geliyor.

  Epson, 2020 yılında ofis tipi mürekkep püskürtmeli yazıcılarla birlikte güç tüketimini yaklaşık 50,9 milyon kWh azaltmıştı. Böylece yılda 816 bin ağacın temizleyeceği kadar yani 17,7 bin tonluk karbondioksit salımına da engel oldu.

  Epson’un sürdürülebilirlik odağında geliştirdiği EcoTank özellikli yazıcıların bazılarını aşağıda bulabilir, MediaMarkt üzerinden inceleyebilirsiniz.

   

  Sürdürülebilir yaşam için neler yapılabilir?

  Bireyler olarak biz de sürdürülebilir bir dünyaya katkı sağlamak için bakış açımızı ve davranış biçimlerimizi değiştirebiliriz. İklim değişikliği, kaynak kıtlığı ve sosyal eşitsizlikle daha güçlü bir şekilde mücadele etmek için birbirimizden güç alabiliriz. Sürdürülebilir bir dünya ve gelecek için yapabileceklerimizi ele aldığım makaleyi aşağıda bulabilirsiniz.

  Sürdürülebilir yaşam için neler yapılabilir?

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN