Street Fighter V Arcade

0

Street Fighter için muhtemelen video oyun tarihinin en köklü dövüş oyunu serisi diyebiliriz. Son oyunu ile de dikkat çekmeyi başaran Street Fighter, aslında bir süre sonra oyuncular tarafından unutulmaya yüz tuttu. Nedeni ise çoğu istenilen ve Street Fighter ile bağdaşmış karakterlerin başlangıçta bulunmaması olmuştu. Ayrıca meta olarak adlandırılan sistemin devamlı olarak değişmesi oyuncuların canını sıkmıştı. Şimdi ise karşımızda oynanış temel oyundan biraz daha farklı olan Arcade mod duruyor. Eğer oyunun temel oynanış mekaniklerini ısınamadıysanız, Arcade modun sizlere sunduğu özelliklere bayılacaksınız.

Street Fighter Arcade Modu Nedir?

Arcade modunu açıklarsak, geçmişten günümüze gelen ve Street Fighter serisinde ses getirmiş oyunların toplamı şeklinde oyunda yer alıyor diyebiliriz. Sırasıyla SF, SFII, SF Alpha, SFIII, SFIV ve SFVoyunlarının toplamı, paket olarak bizlere sunulmuş. İlk olarak eski kafalı olan birisi olarak, zamanın grafiklerini ve karakterlerinin oyunda olacağını merak etmiştim. Geliştirilmiş olan Street Fighter V’de, iki-üç sprite koymanın zorlu olmayacağını düşünüyordum ve büyük ihtimalle bunun olacağını tahmin etmiştim. Fakat geliştiriciler bu konuda beni yanılttı. Bunlarla birlikte V. yapımın motoru ile, Arcade serisini oynamak oldukça keyifli olmuş. En azından kendim, yeni modun eski oyuncu kitlesini mutlu edemeyeceğini düşünmüştüm ancak bu konuda biraz yanılmışım. Diğer bir yandan önceki versiyonda meşhur karakterimiz Hakan’ın oyunda yer almasını bekliyordum ama göremedim. Muhtemelen bu durum, daha önceki serilerde de bulunan aynı karakterler için de geçerlidir.

İsminden de belli olduğu gibi Arcade’in oynanışı, daha önceki Street Fighter‘ın arcade makinelerinde bulunan sistem ile bire bir aynı. Karakterinizi seçiyorsunuz ve belirli dövüşçülere karşı savaşmaya başlıyorsunuz. Beklendiği gibi her dövüşçü geçildiğinde yapay zekanın seviyesi zorlaşıyor ve son dövüşçüye geldiğinizde tüm öğrendiklerinizi kullanmanız gerekiyor. Konsept diğer oyunlarda olduğu gibi güzel bir temel üzerine oturtulmuş. Hem eski oyunları seven oyuncuların istediği bir oynanış stili, hem de dikkat çekmek için birebir. Ancak bu mod oyunun çıkışında da oyuna eklenebilirdi. Çünkü çoğu popüler dövüş oyunu, bu tür bir modu serilerinde çıkış döneminde ekliyorlar. Bunun en iyi örneklerinden birisi ise Mortal Kombat olarak karşımızda duruyor. Her oyunda yer alan “Tower” sistemi, oyunculara ne kadar gelişmiş olduklarını ve arcade modunda ne kadar yetenekli olduklarını gösterebiliyordu.

Street Fighter V’de Yeni Sistem

Eklenen yeni V-Trigger sistemine yakından bakacak olursak ise daha önceden var olan stillerin alternatifi olarak karşımıza çıkıyor. Seçilen stiller ise zaten V-I ve V-II olarak alt köşelerde yer alıyor. V-Trigger’ları kazanma yolu ise Street Fighter V’te olduğu gibi bırakılmış. Ssavunma mekanizması olarak da kullanılan V-Triggler’ı hasar aldıkça dolduruyoruz. Ayrıca yine aynı buton kombinasyonları ile de kullanabiliyoruz. Arcade modu bitiriseniz de çizimler eşliğinde karakterlerin hikayelerine tanık olabiliyorsunuz. Ayrıca Arcade modunun sonunda kazandığınız puan ile, belirli sıralamalara girebiliyorsunuz.

Sona geldiğimizde, SFV için çıkarılan Arcade modu aslında iyi bir eklenti olarak karşımızda duruyor. Fakat eklenme zamanı bir hayli yanlış. Eğer bu mod oyuna daha erken eklenebilseydi, oyuncuların oyuna daha çok bağlanabileceğini söyleyebilirdik. Bunların yanında yeni nesil SF oyunları ile birlikte eski oyunları da oynamak istiyorsanız Street Fighter V: Arcade Edition‘ı tercih edebilirsiniz. Şahsen oyunun normal sürümüne sahip olan ve seriye hayran biri olarak Arcade Edition’ı gözüm kapalı satın aldım. Dördüncü oyunda olduğu gibi SF oyunlarına devamlı olarak modların geldiğini de belirtelim. Yani Capcom Arcade modun ardından, yeni bir Street Fighter 5 modu olarak ayrı bir oyun daha çıkartacaktır.

Eğer dövüş oyunları tarzınız değilse Call of Duty incelememize göz atabilirsiniz.

Ayrıca GameZone bölümüne de bakmanızı tavsiye ederim.

Cevap bırakın