Samsung Galaxy Note 8’in kamera özellikleri

0

Samsung Galaxy Note 8

Ağustos ayının son günlerinde tanıtılan Samsung Galaxy Note 8, önceki modellerde olduğu gibi gelişmiş bir kameraya sahip. Bu yazıda Samsung Galaxy Note 8’in kamera özelliklerine bakıyoruz.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un amiral gemisi akıllı telefon model ailelerinden biri olan Note, 2011 yılında hayatımıza girdi. Büyük ekranlı, gelişmiş özellikli ve en önemlisi kalemli bu yeni aile, piyasaya sürüldüğünden bu yana ilgi gören bir seri oldu.

Her ne kadar son yıllarda akıllı telefon modelleri büyüme trendine girse ve birçok rakip çıksa da (hatta Samsung kendisi bile kalemsiz de olsa Note modellerine rakip telefonlar üretti) Note serisinin yeri farklı oldu.

23 Ağustos’ta tanıtılan Samsung Galaxy Note 8 modeli teknik özellik ve görünüm anlamında geçtiğimiz aylarda tanıtılan S8+ modeline benziyor. Aradaki önemli farklardan biri Note 8’in kalemli ve ana kameranın çift kameraya sahip olması. Telefonun teknik detayları bu yazının konusu olmadığı için detaya girmiyorum.  Öte yandan S8’in ailesinin kamera özelliklerini merak edenler bu yazımı okuyabilir.

Arka yüzde iki kamera

Samsung’un Note 8 modelinde ortaya koyduğu en önemli yenilik iki sensörlü bir kameraya sahip olması. Her iki kamera da 12 Megapiksel çözünürlük sunuyor. Arka yüzdeki kameralardan birinin diyafram açıklığı f1,7 ve görüş açısı ise 77 derece. Bu kamerada kullanılan sensörün piksel boyutu 1.4µm,  sensör boyutu ise 1/2.55 inç. Görüldüğü gibi bu kamera geniş açı olarak kullanılıyor.

İkinci kamera ise f2.4 diyafram açıklığına sahip ve teleobjektif görevini görüyor.  İkinci kameranın görüş açısı ise 45 derece. Bu kamerada kullanılan sensörün piksel boyutu 1.0 µm,  sensör boyutu ise 1/3.6 inç.

Her iki kamerada da optik imaj sabitleme sistemi yer alıyor. Ayrıca her iki kamerada da Samsung’un S7 modellerinden bu yana cep telefonlarında kullandığı ve Canon tarafından geliştirilen Dual Pixel teknolojisi yer alıyor.

Samsung bu iki kamerayı birlikte kullanarak 2X optik zoom imkanı da sunuyor. Firmanın kullandığı çift kamera teknolojisinin Apple ve OnePlus modellerinde de kullanıldığını belirteyim. Cep telefonda aynı zamanda CRI LED flaş da bulunuyor.

Samsung Galaxy Note 8

Ön kamera S8 ailesinden

Cep telefonu modelinde ön kamera S8 modellerinde de kullanılan ile aynı özellikleri taşıyor.  8 Megapiksel çözünürlük, f1.7 diyafram, 1.22 µm piksel boyutu, 1/3.6 sensör boyutu ve 80 derece görüş açısı. Görüldüğü gibi Samsung yeni modelin an kamerasında fazla bir değişiklik yapmamış. S8 ailesindeki ön kamerayı aynı şekilde alarak kullanmış. Samsung, S8 ailesinden ana kamerayı S7 modelinden alıp ön kamerayı geliştirmişti. Note 8’de ise ön kamerayı değiştirmeyip ana kamerayı güncellemiş.

Kamera özellikleri

Samsung Galaxy Note 8’de HDR (High Dynamic Range), Virtual shot, Motion photo, İkili Çekim Modu, Optik Zoom (ana kamera 2X), Dijital Zoom (ana kamera 10X’e kadar), Panorama, Pro, Akıllı Otomatik Odak (Ön kamera için), Canlı Odak, 4K 30 fps video kayıt ve Full HD 60 fps video kayıt ve RAW desteği gibi özellikler buluyor.

Teknik özelliklerinden anlaşılacağı üzere Samsung Galaxy Note 8, oldukça iddialı kameralara sahip. Hem ön hem arka yüzde bulunan kameralar en yeni teknolojilere sahip. Son yıllarda kamera birimine özel önem veren ve bir dönem fotoğraf makinesi de üretip burada edindiği tecrübeyi cep telefonlarına aktaran Samsung yine güzel bir iş çıkarmış. Note 8 özelinde konuşacak olursak 4999 TL’lik fiyatı ile ilk etapta cüzdanı sağlam kullanıcılara hitap eden akıllı telefon fotoğraf anlamında beklentisi yüksek olanları mutlu edecek gibi görünüyor.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın