Samsung Galaxy S8’in kamera özellikleri

0

samsung_s8_01

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, merakla beklenen S8 ve S8+ modellerini tanıttı. Yeni modellerin kameralarının özelliklerine bu yazıda bakıyoruz.

Telefon üreten teknoloji devi firmalar yeni modellerin duyurularını belli dönemlerde yapıyor. Aynen Apple da olduğu gibi Samsung da yeni akıllı telefon modellerini geleneksel hale gelen periyotlarla yapan bir marka.

Firmanın merakla beklenen Galaxy ailesinin yeni modeli S8 de 29 Mart’ta dünya çapında yapılan lansmanlarla tanıtıldı. Günümüz modern telefonlarında olduğu gibi bu modelin de ilgi çekici taraflarından biri kamerası. Daha önceki model S7 ailesinde olduğu gibi S8 (5.8 inç) ve S8+ (6.2 inç) olmak üzere iki farklı modeli bulunan telefonun her iki modelinde de aynı kamera modülü ve özellikler bulunuyor.

samsung_s8_07

İki ayrı sensör seti kullanılıyor

Samsung’un yeni telefon modellerinde iki farklı sensör kullanılıyor. Bazı modellerde ana kamerada Sony’nin IMX333 sensörü, ön kamerada ise yine Sony üretimi IMX320 sensör tercih edilmiş. S8 ailesinin bazı modellerinde ise ana kamerada Samsung’un kendi şirketi System LSI’ın ürettiği  S5K2L2 ISOCELL, ön kamerada ise yine aynı şirketin sensörü S5K3H1 bulunuyor. Samsung bu konuda resmi bir açıklama yapmasa da aynen çipsette olduğu gibi iki farklı bölge için (Samsung EMEA bölgesine ayrı donanım sunuyor) farklı sensörlü telefonlar olacak. Alınan bilgilere göre hem Sony hem Samsung sensörleri benzer teknik verilere sahip. Çözünürlük, piksel boyutu, sensör boyutu ve diğer detaylar aynı. Neden böyle bir durum olduğu ise tedarikle ilgili bir konu. Firmanın ilk etapta dünya çapında yaşanacak talebi karşılamak için böyle bir tercih yaptığını söyleyebilirim.

samsung_s8_06

12 Megapiksel çözünürlüklü ana kamera

S7 modelinde de kullanılan 12 Megapiksellik çözünürlük ve 1/2.5 inçlik sensöre sahip olan ana kamera modülü diyafram açıklığı olarak f1.7 sunuyor. Kullanılan kamera modülünün 1.4 µm piksel boyutuna sahip olduğunu da hatırlatayım. Kamerada OIS adı verilen Optik İmaj Sabitleme özelliği yer alıyor. Saniyede 30 kare 4K video kayıt özelliği, coğrafi etiketleme, dokunmatik netlik, gülme/yüz tanıma gibi özellikler kameranın özellikleri arasında bulunuyor.

samsung_s8_04

Dual Pixel

Çok daha iyi ve hızlı netlik özelliği sunan ve S7 ailesinde de kullanılan Dual Pixel teknolojisi S8 modellerinde de yer alıyor. Bu özellik ilk olarak Canon’un 80D dijital SLR modelinde kullanılmıştı. Cep telefonu kamera anlamında da ilk kez S7 modellerinde karşımıza çıkmıştı. Bu teknolojinin sunduğu hız Samsung’un S7 modellerini rakiplerine göre bir adım öne taşımıştı. Anlaşılan bu durum S8 ailesinde de devam edecek.

Daha önceki seride olduğu gibi ana kamera modülü hem S8 hem S8+’ta aynı özellikleri sunuyor. Büyük ekrana göre farklı bir özellik yok. Ana kamerada görüldüğü üzere S7 ile S8 ailesi arasında ana kamera anlamında bir fark yok. Zaten çok iyi olan S7 ana kamera modülü S8 ailesinde de aynen kullanılmış. Bu anlamda Samsung’un bazı eleştirilen aldığını da belirteyim. Dünya çapında S8 modelleri çok beğenilse de (özellikle ekran teknolojisi) kameranın geliştirilmemiş olmasını eleştirenler de var.

samsung_s8_08

Öte yandan kamera fazla bir değişiklik almamış olsa da seri çekim hızı, çekim sonrası düzenlemeler ve kamera ile sunulan bazı Snapchat benzeri efektlerin son kullanıcı tarafından memnuniyetle karşılanacağını düşünüyorum.  Yeni kamerada Multi Frame Image adı verilen yazılımsal bir özellik de bulunuyor. Bu modda kamera 3 farklı fotoğraf çekiyor ve içinden en iyisini kullanmak üzere kayıt ediyor.

Tüm bunlara ek olarak S8 kameralarının da RAW (yani ham dijital fotoğraf) çekebildiğini belirteyim. Bu özellik son dönemde üst düzey akıllı telefonlara gelmeye başladı. S7 model ailesinde de bu özellik bulunuyordu.

Bu arada arka kameranın hemen yanına konumlandırılan parmak izi okuyucunun (daha önce ön yüzde idi) ilk kullanım dönemlerinde kafa karıştıracağını düşünüyorum. Birçok kullanıcı parmak izi algılayıcısı yerine yanlışlıkla kameraya parmağını koyacaktır. Bu sensörün yeri daha aşağıda olabilirdi (Huawei modellerinde olduğu gibi). Ama muhtemelen anakart üzerinde daha uygun bir yer olmadığından kameranın yanına yerleştirilmiş.

samsung_s8_05

8 Megapiksellik ön kamera

“Ana kamera fazla bir güncelleme almamış” dedik ama ön kamerada önemli değişiklikler var. Önceki model ailesinde 5 Megapiksel olan ön kamera artık 8 Megapiksel çözünürlük sunuyor. Ön kameranın sensörünün piksel boyutu 1.22µm ve sensör boyutu ise 1/3.6 inç. Otomatik netlik özelliği de bulunan ön kameranın yüz tanıma gibi fonksiyonları da bulunuyor. Kameranın diyafram açıklığı ise f1.7. Kameranın en yüksek çözünürlüğü ise önceki modelde olduğu gibi 2k (1440 p, 30 fps). Görüldüğü gibi ön kamerada önemli geliştirmeler yapılmış.

Teknik verileri bir kenara bırakacak olursak Samsung, S8 ailesinde kamera özelliklerine fazla yoğunlaşmamış. Marka radikal tasarım ve teknolojik geliştirmelere vakit ayırmış ve (bu yazının konusu olmadığı için detaya girmedim fakat ekran teknoloji, ekrana entegre Home tuşu, arka yüzdeki parmak izi algılayıcısı gibi detaylara ilgi gösterilmiş) zaten iyi olan arka kamerayı önceki modelden alarak aynen kullanmış. Bu durumun çok sıkıntı olacağını sanmıyorum zira S7’de kullanılan bu kamera modülü gerçekten çok başarılıydı ve kullanıcıların en fazla sevdiği özelliklerin başında geliyordu.

samsung_s8_camera_specs

Sevenlerine zaten teknolojik olarak birçok yenilik getiren Samsung, kameradaki bu nispeten geliştirilmeme durumunu S8 ailesinin diğer yönleriyle kapatacaktır.  Daha güçlü bir kamera beklentisi içindeyseniz önümüzdeki yıl yine bu günlerde piyasaya sürülecek olan S9 modellerini bekleyin diyorum.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın