Samsung DeX nasıl kullanılır?

0

Akıllı telefonunuzu büyük bir ekran, standart bir klavye ve fare ile kullanmanın kapısını size açan Samsung’un Dex uygulamasına gelin yakından bakalım.

Küçük ekranları nedeniyle akıllı telefonlar bugün internete ana giriş kapımız olsa da daha fazla işlev için genellikle büyük ekranlara ihtiyaç duyarız. Bu nedenle ister çalışırken ister eğlenirken olsun geniş ekranlı bir bilgisayarın yerini hiçbir şey tutmaz.

Geniş ekranda sunum hayat kurtarıcı olabiliyor

Bu nedenle hem akıllı telefonlarımızdaki verilerimizi geniş ekranlarda ve bilgisayara benzer bir deneyimle kullanabilmek, gerektiğinde başkalarına sunum bile yapabilmek için Samsung’un Dex uygulaması hayat kurtarıcı olabiliyor.

Samsung DeX

Samsung’un ‘Dex’ uygulamasının adı ‘Masaüstü deneyimi’ anlamına geliyor. Akıllı telefonlarımızda gerçekten de tam anlamıyla bir masaüstü bilgisayar deneyimi yaşamak Dex ile mümkün oluyor. Dex uygulaması hem PC hem de Mac işletim sistemli bilgisayarlarda kullanılabiliyor.

İlk adım cihazınıza uygulamayı yüklemek

Dex hizmetinden yararlanmak için öncelikle Samsung Dex uyumlu bir akıllı telefon ya da tablet bilgisayara ihtiyacınız var. Ardından bilgisayarınıza Dex uygulamasını yüklemeniz gerekiyor. Size farklı bir deneyimin kapısını aralayacak olan uygulamayı Samsung’un web sitesinde bulabilirsiniz.

Samsung DeX

Akıllı telefonunuzu USB kablo aracılığıyla bilgisayarınıza bağlayıp, bilgisayarınızdaki Dex uygulamasını açtığınızda kısa sürede yapılandırma tamamlanacak ve akıllı telefonunuzdaki tüm veriler ile uygulamaları bilgisayar ekranınızda yeni bir bilgisayar gibi görüp kullanabileceksiniz.

Geniş ekran, klavye ve fare konforu

Bu uygulama size kasası akıllı telefonunuz olan mini bir bilgisayara sahipmişçesine bir his verecek. Akıllı telefonunuzu bilgisayarınızın geniş ekranında, tam bir klavye ve fare ile kullanabilmek ve amacınız ister iş ister eğlence olsun istediklerinizi kolayca gerçekleştirebilmek büyük bir mutluluk.

Samsung DeX

Samsung Dex’i bilgisayarınızın ekranında ayrı bir pencere içinde, sanki bilgisayar içinde bilgisayar gibi kullanabileceğiniz gibi, tam ekran yaparak sadece akıllı telefonunuz üzerinde de çalışabilirsiniz. Bu sırada akıllı telefonunuzun işlevlerini kullanmaya eksiksiz devam edebilirsiniz.

Kaldığınız yerden devam edin

Dilerseniz gittiğiniz bir ortamda akıllı telefonunuzu farklı bir bilgisayara veya monitöre bağlayarak da çalışmalarınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Dilerseniz akıllı telefonunuzu televizyona da bağlamanız mümkün. Bunun için Samsung’un USB-C ve HDMI girişlere sahip adaptörüne ihtiyacınız olacak.

Samsung DeX

Sadece akıllı telefonunuzda olan verileriniz ve bilgisayarınızda olmayıp da sadece akıllı telefonunuzda çalışan uygulamalarınızdan yararlanmak için Samsung Dex’i kullanabilirsiniz. Örneğin sadece akıllı telefonunuzda çalışan bir uygulamayı bilgisayar ekranı, klavyesi ve faresiyle kullanmak size daha pratik bir çalışma ortamı sağlayacaktır.

Telefon oyunlarını bilgisayarınızda oynayın

Aynı şekilde akıllı telefonunuzda bulunan fotoğraf ve videoları bilgisayar ekranında görüntülemek, telefonunuz için geliştirilmiş oyunları bilgisayarınızın geniş ekranında oynamak gibi avantajlar Samsung Dex’i cazip kılıyor. Çünkü geniş ekranda fotoğraf ve videoları görüntüleme ve oyun oynamanın keyfi bambaşka.

Samsung DeX

Samsung Dex, bilgisayarınızda açılan pencere içerisinde size farklı bir masaüstü çalışma ortamı sunuyor. Burada akıllı telefonunuzdaki dosyalar, uygulamalar ve bildirimleri görebiliyorsunuz. Dex üzerinden gerektiğinde akıllı telefonunuz ve bilgisayarınız arasında veri transferi de yapabilirsiniz.

Onlarca uygulama Dex’i destekliyor

Microsoft’un Office yazılım paketindeki uygulamalar Samsung Dex aracılığıyla hem akıllı telefonda hem de bilgisayarda kullanılabiliyor. Bu sayede akıllı telefonda başladığınız bir çalışmaya Dex aracılığıyla bilgisayarınızda devam edebiliyorsunuz. Tersi de mümkün; bilgisayardaki çalışmalarınıza mobil iken telefonunuzdan da devam edebilirsiniz.

Samsung DeX

Samsung Dex uyumlu olup da hem akıllı telefonunuzda hem de bilgisayarınızda kullanabileceğiniz onlarca uygulama var. Bunlar arasında Adobe, AutoCAD, Zoom, Cisco Webex, Citrix Receiver, VMware Horizon Client, Amazon WorkSpaces, VMware Workspace ONE, BlackBerry Work gibi uygulamalar iş dünyası için vazgeçilmez çözümler.

Sorularınız olursa yorumlara yazabilirsiniz

Bu yazıda akıllı telefonunuzu bilgisayarınızın ekranı, klavyesi ve faresiyle birlikte kullanabilme avantajı sunan ve büyük konfor sunan Samsung Dex uygulaması hakkında bilgi vermeye çalıştım. Konuyla ilgili sorularınız olursa, aşağıdan yorum bırakarak bana ulaştırabilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın.


MediaTrend’de yayınlanan diğer yazılarıma göz atmak ister misiniz?

Windows’un yeni tasarımı neler getiriyor?

Milano imzalı bluetooth kulaklık: Celly BHSTEREO

Akıllı gözlük Google Glass yeniden doğdu

Cevap bırakın