Retro Konsolların Minik, Sevimli ve Büyük Dönüşü

0

Retro oyun dünyası renkli ve kendine has yapısıyla çığ gibi büyümeye devam ediyor. Hem yaşı ilerleyen oyuncular hem de eskiye meraklı yeni nesil oyuncuların odak noktası olan retro oyunlar, konsol üreticilerinin dikkatinden kaçmadı. Sony ve Nintendo başta olmak üzere birçok marka özellikle 80’lerin, 90’ların konsollarını günümüze taşıdı. Tabii bunu yaparken de oyuncuları birkaç modern dokunuşla sevindirdi. Bu yazımızda satın alabileceğiniz retro konsolları inceleyeceğiz.

Retro Kralı Sony PlayStation Classic

Takvimler 3 Aralık 1994 tarihini gösterdiğinde oyun dünyası hiç olmadığı kadar sarsılmıştı. Teknoloji devi Sony, ilk defa bu tarihte oyun dünyasında kendi konsolunu lanse ederek PlayStation çılgınlığını başlatmış oldu. İşte bu aletin avuca sığan adeta maketi diyebileceğimiz sürümü HDMI çıkışı eklenmiş şekilde piyasaya sürüldü. Bu arada HDMI çıkışı olması oyunlara grafik anlamında bir yükseltme sağlamıyor. Grafikleri ilk başta beğenmeyebilirsiniz ancak hafızanız sizi yanıltmasın çünkü 90’ların ikinci yarısında bu grafiklerin ötesini hayal etmek zordu.

playstation
Metal Gear Solid ve GTA’nın ilk maceraları için bile bu konsola değer

Kutunun içinden iki adet kumanda çıkması ürünün bir diğer artısı. Tabii o dönemde analog olmadığı için D-Pad kullanarak üç boyutlu oyun oynamak biraz zor gelebilir. PlayStation Classic 20 oyunla geliyor ve içeriğe baktığımızda Metal Gear Solid’in ilk oyunu, Tekken 3, Rayman ve Persona serisinin ilk oyunu Revelations Persona gibi yapımları görüyoruz. Ancak 20 oyun içinde ne yazık ki Silent Hill veya Tomb Raider gibi klasikler yer almıyor. Oyun kütüphanesinin biraz daha geniş olmasını dilediğimiz PlayStation Classic, özelikle şık görünümüyle bir döneme ışık tutuyor. 799 liraya satılan ürünü bu adresten temin edebilirsiniz.

retro
Özellikle oyun seçkisi bakımından retro meraklıları bu minik canavarı çok sevecek

Kült Oyunların Adresi Nintendo Classic Mini: SNES

Ülkemizde Sony kadar bilinmese de Nintendo’nun da yeri tartışılmazdır. Firmanın özellikle 1990 yılında çıkardığı Super Nintendo Entertainment System (SNES) konsol tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır. SNES Mini de bu kültürü en iyi şekliyle günümüze taşımayı hedefleyen bir konsol. PlayStation Classic de olduğu gibi kutudan iki adet kumanda çıkıyor.

Konsolun kütüphanesi PlayStation Classic’e göre daha iddialı geliyor. Özellikle piyasaya hiç sürülmemiş Star Fox 2 başta olmak üzere, Super Mario World, kimilerine göre en iyi Zelda oyunlarından The Legend of Zelda: A Link to the Past, Donkey Kong gibi efsanelerin olduğu 21 oyun sizi bekliyor. PlayStation Classic’e göre daha özenle hazırlanmış diyebileceğimiz bu paketi 899 liraya bu adresten temin edebilirsiniz.

joypad
Oyun kumandasının kalitesi ve zevki tartışılmaz

Performans açısından baktığımızda Nintendo, oyunları çalıştıran emülatör dediğimiz uygulamaya CRT yani tüplü televizyon benzetim özelliği de eklemiş. Konsolu HDMI ile LCD veya LED benzeri bir televizyona bağladığınızda piksellerden şikayetçiyseniz bu özelliği deneyebilirsiniz. Nintendo orijinaline sadık kalarak bir önceki nesil konsolu NES’in joypadini de geliştirip satışa sunmuş. Yeni veya yedek bir joypad almak için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Genel olarak baktığımızda iki konsol da son derece kaliteli duruyor.İki konsolda da bulunan Save State denilen istediğiniz anda kayıt yapabilme özelliği zorlu oyunlarda işinize yarıyor. Ayrıca iki konsolu da risk alarak hackleyip oyun kütüphanesini değiştirip zenginleştirebilirsiniz.

Eğer eski oyunlara ilginiz varsa Retro Oyun Kültürünün Yükselişi başlıklı bu yazımı da keyifle okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın