RAZER Ornata Chroma : Farklı bir oyun deneyimi sunuyor

0

Razer’dan yine oyuncuları heyecanlandıracak bir ürün geldi. RAZER Ornata Chroma , “Mecha-Membrane” teknolojisi sayesinde , mekanik klavye deneyimini daha yumuşak ve daha etkili bir kullanım seviyesine taşıması ile ilgi çekiyor.

Razer Ornata Chroma , masanıza yerleştirdiğiniz gibi oldukça sağlam bir tutuş faktörüne kavuşuyorsunuz. Öyle ki en hareketli oyunlarda dahi kontrol merkeziniz zedelenmiyor. 950 gram ağırlığındaki klavyenin yanında bir de bileklerinizi rahatlıkla konumlandırabilmeniz için suni deri bilek koruyucusu geliyor. Bu koruyucu, mıknatıslı yapısı sayesinde  rahatlıkla klavyeyle tutturulabiliyor.

Üründe beğendiğimiz bir özellik, tuşların ne çok yüksek ne de çok alçak olması. Çok iyi ayarlanmış olan bu tuşlar sayesinde klavyenin tam kontrolü fazlasıyla mümkün. Unutmadan. Tuşların alt kısmında boylu boyunca konumlandırılan ve özelleştirilebilen keskin ışıklandırma faktörünün de çok başarılı olduğunu söylemeliyiz.

RAZER Ornata Chroma:  Mecha-Membrane tuşlar ile fark yaratıyor

Razer Ornata Chroma kendi geliştirdiği Mecha Membrane tuşları ile fark yaratıyor. Razer’ın patent için başvurduğu bu sistem, mekanik klavyelerdeki bildirim hassasiyetini yumuşak dokunuşlarla bir araya getiriyor.

Ürünün birçok oyuncu klavyesine kıyasla çok yumuşak dokunuşlara imkan sunduğunu, bunun yanında da çok yüksek bildirim kapasitesine sahip olduğunu söylemeliyiz. Parmaklarınız tuşların kıvrımlarıyla adeta bütünleşiyor ve bu konforu hissediyorsunuz. Ayrıca tuş sesleri oldukça az. Hele birçok oyuncuklavye ile kıyasladığımızda fazlasıyla sessiz olduğunu söyleyebiliriz.

Özelleştirilebilir 17 milyon renk seçeneği

Oyuncu klavyelerinde ışıklandırma önemli. Piyasadaki neredeyse bütün oyuncu klavyelerinde de bu tip sistemler mevcut, ama tabii Razer gibi üreticileri ön plana çıkaran bir takım unsurlar söz konusu. Örneğin Ortana Chroma’ya baktığımızda, karanlık ortamlarda dahi göz yormayan ve tuşların hatlarını belirgin bir şekilde ortaya koyabilen arka aydınlatma sistemi mevcut. İstenirse yaklaşık 17 milyon renk seçeneği üzerinden düzenlemeler de yapılabiliyor.

İster belli bir tuş takımına özel renkler atayın, isterseniz de tüm klavyeyi renk cümbüşüne bağlayın. Ayrıca, oyunlardaki anlık değişimlere göre klavyedeki renkli bildirimler de atmosfere olumlu etki yapıyor diyebiliriz. Diyelim ki ölmek üzeresiniz, klavyenin kırmızı renk tonlarında yanıp söndüğüne tanıklık edebilirsiniz.

Oyun deneyimi

Razer Ornata Chroma’yı ilk olarak Far Cry 5 ile test ettik. Aynı anda birçok tuşa basmanız gerektiğinde ya da tuşlar arasında hızlı geçişler yapmanız gerektiğinde endişe etmenize gerek kalmayan bir performansı sunuyor. Bunun avantajı, oyunlarda  (Far Cry 5 gibi) birçok bölümleri çok rahat bir şekilde geçmenize olanak sağlaması.

RAZER Ornata Chroma,  Doom 2016’nın arcade modunu ve sonrasında da an itibarıyla en hızlı e-spor FPS oyunu olan Quake Champions ile de denedik. Yaptığımız bu denemelerde özellikle Quake Champions gibi hızlı oyunlarda bu tip klavyelerin önemini daha iyi anladığımızı söylemeliyiz.

Özet

RAZER Ornata Chroma, gerek tasarımı gerekse de performansıyla oyuncuların tercih edebileceği klavyelerden bir tanesi. Mecha-Membrane tuş sistemi adeta oyuncu ruhunuzu okşuyor diyebiliriz. Ayrıca sessiz çalıştığını da tekrarlamak gerekli. Klavyenin yanında gelen ve rahat kullanım için bileklerinizi yerleştirdiğiniz yumuşak bant da çok iyi düşünülmüş olmasına karşın, özellikle sıcak havalardaki uzun süreli oyun deneyimlerinizde terlemelere yol açabiliyor.

Razer ürün ailesi hakkında detaylı bilgi ve satın almak için buraya tıklayın

Cevap bırakın