Qualcomm, Broadcom’ın teklifini reddetti

0

Buraya tıklayarak detaylarına ulaşabileceğiniz haberde ABD’li yarı iletken şirketi Broadcom’ın, aynı zamanda rakibi olan çip üreticisi Qualcomm’u satın alma teklifine dair detayları aktarmıştık. Kamuoyunda ses getiren gelişmenin devamında Qualcomm’dan ‘red’ açıklaması geldi.

100 milyarın doların üzerindeki teklifle Qualcomm’un kapısını çalan Broadcom, bu sayede teknoloji sektöründeki en büyük satın alım girişimine imza atmaya çalışmıştı. Qualcomm’un Broadcom bünyesine olası geçişiyle birlikte de 200 milyar doların üzerinde değere sahip dev bir teknoloji şirketi açığa çıkacaktı.

Piyasa uzmanları, tüm bu göstergelere ve sunulan sükse teklife karşın Qualcomm’un ‘son derece iyi durumda’ bir teknoloji şirketi olduğu, satın alımın da bu nedenle pek kolay olmayacağı görüşünde birleşmişlerdi.

Broadcom’ın hisse başına 70 dolarlık teklifini reddeden Qualcomm, aynı zamanda söz konusu sürecin ‘piyasa değerini düşürmesinden’ dolayı muzdarip durumda. Çünkü şirketin piyasa değeri yaşanan çalkantılı süreç beraberinde dikkat çekici ölçüde geriledi.

Qualcomm cephesinde mevcut hedef, 47 milyar doları bulabilecek bir satın alım teklifi üzerinden NXP Semiconductors’u bünyesine katma çalışmaları şeklinde. Bu noktada sürecin Qualcomm lehine sonuçlanması an meselesi ve gelişmeler ilgiyle izleniyor.

Öte yandan Broadcom’un Qualcomm’un satın alınması yönünde çalışmalara devam edeceği ve yeni teklif vermeye hazırlandığı iddia ediliyor.

Gelişmeleri aktarmayı sürdüreceğiz…

Cevap bırakın