Qualcomm’a 130 milyar dolarlık teklif!

0

ABD merkezli teknoloji şirketi Broadcom, rakibi konumundaki Qualcomm’u satın almak için kesenin ağzını sonuna kadar açtı. Yarı iletken şirketi, mobil cihazlarda kullanılan Snapdragon çip setleriyle tanınan Qualcomm için 130 milyar dolarlık teklifte bulunarak teknoloji kamuoyunda ses getirdi. Söz konusu gelişme doğrulanırken çip üreticisi, teklifi değerlendirdiklerini resmi olarak açıkladı.

Şimdiye kadar bir teknoloji şirketi tarafından yapılan en büyük satın alım teklifi olan meblağa, ilginç detaylara da sahip. Eğer satın alım gerçekleşirse ortaya 200 milyar doların üzerinde değere sahip ‘devasa’ bir teknoloji şirketi çıkmış olacak.

Broadcom, mobil cihazların başta kablosuz bağlantı olmak üzere kritik önem taşıyan kısımlarını tedarik eden bir firma. Qualcomm ise mobil işlemci alanında öncü üreticilerden. Söz konusu satın alımın gerçekleşmesi ise bir mobil aygıtın hemen hemen tüm bileşenlerinin tedariğini sağlayabilecek tek firma olasılığını doğuruyor.

Sürpriz gelişme

Daha önce de büyük ölçekli teklifler, satın alımlar gerçekleşti. Ancak genelde finansal açıdan zor durumdaki markaların satın alımı söz konusuydu. Mevcut ihtimal ise diğerlerinden son derece farklı, çünkü Qualcomm ciddi seviyede satış gerçekleştiren deyim yerindeyse ‘tıkır tıkır işleyen’ bir teknoloji üreticisi konumunda.

Çok büyük ölçekli teknoloji satın alımı dendiğinde akıllara Dell’in EMC işlemi geliyor. Dell, 2015’te EMC’yi 67 milyar dolar karşılığında bünyesine katmıştı.

Cevap bırakın