PowerPoint sunumu hazırlamak için en iyi ipuçları

PowerPoint sunumu nasıl hazırlanır, iyi bir sunum hazırlamak için bilmeniz gerekenler...

0

Bu yazıda PowerPoint sunumu nasıl hazırlanır sorusunu yanıtlarken, iyi bir sunum hazırlamak için bilmeniz gerekenler nedir açıklayacağım.

PowerPoint, profesyonel sunumlar yapmak söz konusu olduğunda en yaygın araç olmaya devam ediyor, ancak Prezzi gibi diğer sunum yazılımları dünya çapında 60 milyon kullanıcıya ulaşarak, Microsoft’un aracının popülerliğini yakalamak için hızla büyüyor. Ancak bugün, rakiplerden değil, harika sunumlar yapmak için PowerPoint nasıl kullanılır, ilgili ipuçları nelerdir, bunlardan bahsedeceğim.

PowerPoint sunumu nasıl hazırlanır, iyi bir sunum hazırlamak için bilmeniz gerekenler…

Çok sayıda resim kullanarak anlatmak istediklerinizi görselleştirin

Mevcut sunumlarda çok fazla metin koymaktan ve sunumda bahsedilenleri düşünenlerin dikkatini güçlü görüntülerle çekmekten kaçının. Sözlü bir sunum yapacaksanız, PowerPoint‘inize tüm metni dahil etmek zorunda kalmadan, bilgileri tamamlamak için bir komut dosyası kullanabilirsiniz.

Hangi görselleri kullanacağınızı bilmiyorsanız, stok görsel sitelerinden ilham alabilirsiniz.

Tasarım fikirleri özelliğinden faydalanın

PowerPoint, 2016 sürümünden bu yana sayfalarınızla ilgili tasarım fikirleri öneriyor. Metinleri ve resimleri sayfaya nasıl dağıtacağınızı, kapakları nasıl yapacağınızı çok fazla düşünmek zorunda kalmamak için, bunlardan faydalanabilirsiniz.

Logonuzu göze sokmayın

Bazıları sunumun daha kurumsal olması için logoyu tüm slaytlarda koymak gerektiğini düşünenler azımsanmayacak sayıda. Fakat, hayır, bu illa şart değil. Sunumun başında ve sonunda göstermeniz yeterlidir, arada insanlar kim olduğunuzu unutacak değiller ya?

Güncel bir tasarıma sahip yazı tiplerini kullanın

“Time News Roman” veya “Verdana” gibi klasik yazı tiplerinden kurtulup, şirketinizin ya da projenizin kimliğiyle uyumlu, beğendiğiniz bir başka yazı tipini kullanabilirsiniz. Bunun için dafont.com gibi ücretsiz yazı tiplerinin olduğu sitelerde çeşitli özelliklere göre arama yapabilirsiniz. Beğendiğiniz bir yazı tipi olursa, tek yapmanız gereken bunu indirmek. Dosya, .ZIP formatında sıkıştırılmış olarak görünür. Klasörü açın ve kaynak dosyayı kopyalayın. Ardından bunu «Windows» klasörünün içindeki «Fonts»  klasörüne yapıştırın.

Sunum dosyanızı başka sistemlerle paylaşırken yazı tipinin kaybolmaması için onu “PowerPoint Slayt Gösterisi .pptx” olarak kaydetmeyi unutmayın.

PowerPoint sunumu nasıl hazırlanır, iyi bir sunum hazırlamak için bilmeniz gerekenler...
PowerPoint sunumu nasıl hazırlanır, iyi bir sunum hazırlamak için bilmeniz gerekenler…

Dolgulu metinlerle içerikleri öne çıkarın

Görüntünün arka planındaki harfleri vurgulamak için, Şekiller seçeneğini kullanabilirsiniz (kare, yuvarlak, eğri çizgilerle dikdörtgen, oklar, vb.) Metinlere bir dolgu verip “Şekil Formatı”nda yeterli oranda şeffaflık belirleyebilirsiniz, böylece arka plan görüntüsünü kaybetmeden de yazılar görülebilir.

Animasyonlarla sunuma hareket kazandırın

Statik sunumları unutun. Gözlerimiz hareket etmeye alışkındır. Birkaç slaytı çoğaltarak ve hareket ediyormuş gibi görünmesi için şekilleri farklı noktalara yerleştirerek sunuma bir dinamizm kazandırabilirsiniz. Elbette “animasyonlar” bölümünü kullanarak da sunumu hareketlendirmeniz mümkün.

Geçişleri kullanın

Geçişler, videolarda olduğu gibi sunumlarda da yaygın kullanılıyor. Konunun değişeceği sunum aralarına bir geçiş ekleyebilirsiniz.

Sunuma video veya ses ekleyin

Videolar, iyi bir sunumun neredeyse vazgeçilmez bir parçasıdır. İzleyicilere iletmek istediğiniz her şeyi videolarla ve sesle daha iyi anlatabilirsiniz. Bunun için PowerPoint’in video ve ses ekleme seçeneği mevcuttur. Başka bir bilgisayarda sunum yapacaksanız, video veya sesi de yanınızda götürmeyi, sunum yapılacak bilgisayara kopyalamayı ve her şeyin mükemmel olması için videoyu sunuma eklemeyi unutmayın.

PowerPoint eklentileri ile gelişmiş özelliklerden faydalanın

İnternet bağlantınız varsa PowerPoint, sunumlarınızı iyileştirmeye yardımcı olan uygulamaları ve / veya eklentileri dahil edebileceğiniz bir “Çevrimiçi Mağaza” sunar. Burada sunumlarınıza renk katacak çok sayıda ücretsiz ve ücretli eklenti bulabilirsiniz.

Sosyal ağları unutmayın

Özellikle kalabalık katılımlı toplantılarda, insanlar anlatılanlarla ilgili bir şeyler paylaşmak isteyebilirler. Bunun için etiketler paylaşabilirsiniz. Bu hashtag’leri sunumun başına ve sosyal ağlardaki profillerinize eklemeyi unutmayın. Bir yandan izleyicilerinizin sunumunuz hakkında sosyal ağlarda sohbet etmesini kolaylaştırırsınız ve aynı zamanda markanıza yardımcı olur ve takipçilerinizi artırabilirsiniz.

Cevap bırakın