Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  ManşetPowerbank ile Bilgisayar Şarj Etmek Güvenli mi?

  Powerbank ile Bilgisayar Şarj Etmek Güvenli mi?

  Powerbank ile bilgisayar şarj etmek güvenli sorusunun yanıtı bu yazıda bulacaksınız.

  Günümüzde kullanılan bazı dizüstü bilgisayarlar USB Tip C bağlantısı ile şarj edilebiliyor. Bu bilgisayar Apple tarafında MacBook Air gibi modeller olurken Windows tarafında ise hafif ve taşınabilir bilgisayar modelleri oluyor. Bu arada küçük bir bilgi vereyim: Üzerinde USB Tip C bağlantısı olan her dizüstü bilgisayar Powerbank ile şarj olmaz. Dizüstü bilgisayardaki o bağlantı yuvasının bu özelliği desteklemesi gerekiyor.

  Powerbank

  Genelde telefon şarjı için kullandığımız powerbank yani taşınabilir şarj cihazlarının bazı modelleri daha yüksek güçte şarja izin verir. Bilgisayar için kullanılacak olan şarj cihazları da bunlardır. Yani her taşınabilir şarj cihazı bilgisayar şarj edemez. İlk olarak taşınabilir şarj cihazında PD yani Power Delivery özelliğinin olması gerekiyor. Bu özellik sayesinde şarj edilecek cihazın talep ettiği güç (akım ve voltaj) otomatik olarak sağlanır. İkinci olarak taşınabilir şarj cihazının bilgisayarın ihtiyacı olacağı çıkış gücüne yakın bir güç vermesi de gerekiyor. Örneğin 100 Watt ile şarj olan bir bilgisayarı PD desteği de olsa 45 Watt gücündeki bir taşınabilir şarj cihaz ile şarj edemezsiniz.

  Powerbank ile Bilgisayar Şarj Etmek Güvenli mi?

  Yukarıdaki şartları karşılayan bilgisayar ve taşınabilir şarj çözümü sahibiyseniz güvenli bir şekilde şarj edebilirsiniz. Bu özelliği olmayan ya da gücü yeterli olmayan bir powerbank ile bilgisayar şarj etmeye kalkarsanız bir sorun olmaz. Sadece şarj işlemi başlamaz.

  Yeterlilik şartlarını karşılayan bilgisayar ve taşınabilir şarj çözümü ile rahatlıkla bu tarz bir işlemi yapabilirsiniz. Her hangi bir sıkıntı olmaz. Sadece dikkat etmeniz gereken konu hem powerbank hem bilgisayarın yeterli şartları yerine getirmesi.

  Bu tarz bir kullanım özellikle elektrikten uzak ortamlarda fazlasıyla işinize yarayacaktır. Şarj etmenin mümkün olmadığı ya da sürekli hareket halinde olduğunuz yerlerde bu tarz bir şarj imkanı size önemli oranda özgürlük sağlayacaktır. Bu kolaylığı (eğer bilgisayarınız destekliyorsa) gerektiğinde kullanmanızı öneririm. Anlatması benden.

  Sizler için iki farklı taşınabilir şarj çözümü önerisi ile geliyorum. Bunları MediaMarkt mağazalarından ya da internet sitesinden satın alarak kullanabilirsiniz. Birinci powerbank, ikinci powerbank.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN