Polarize filtre nedir? Ne işe yarar?

0

Polarize filtre sadece belli bir yönde yansıyan ışığın fotoğraf makinesine ulaşmasını sağlayarak yansımaların ortadan kaldırılmasını sağlar.

Fotoğrafçılıkla uzun yıllardır kullanılan filtrelerden biri de polarize filtredir. Objektifin önüne takılarak kullanılan bu filtre türü, sadece istenen yönde yansıyan ışığın fotoğraf makinesi sensörüne ulaşmasını sağlar. Böylece cam, metal ya da su birikintisi gibi yüzeylerde görülen yansıma ortadan kaldırılabilir. Bu filtre aynı zamanda gökyüzündeki bulutları ya da ağaçların yapraklarını daha fazla ortaya çıkarmak için de kullanılır.  Filtrenin bir diğer faydası ise objektifi dış etkenlere karşı (bir noktaya kadar) korumaktır.

Bir önceki yazımda değindiğim DSLR kullanıcılarının sahip olması gereken aksesuarlar listesinde bulunan bu filtreler, dijital olarak simüle edilemezler. Çünkü fotoğraf makinesi sensörleri yansıyan ışığı yakalama ya da göz ardı etme özelliğine sahip değildir. Bu yüzden yansımaları kaldırmak için mutlaka fiziksel olarak bir polarize filtreye ihtiyaç olur. Genelde objektifin önüne vida yuvası ile döndürülerek takılan bu filtrelerin Lineer ve Dairesel olmak üzere 2 farklı türü vardır. Her iki tür de temel olarak aynı işi görse de günümüzde DSLR ve aynasız modellerde ağırlıklı olarak dairesel polarize filtre kullanılır. Bu filtreleri kullanırken doğru açıyı tutturmak için ekrandan etkisine bakarak döndürmek gerekir. Etkisi anında görüldüğü için yansımayı ortadan kaldıracak açıyı bulana kadar döndürülebilir. Ayrıca bazı üniversal filtre sistemleri de bu tarz filtrelerin kullanımına izin verir. Ancak genel kullanım objektiflerin önüne vidalanarak takılma şeklindedir.

Yansımayı kaldırır

Polarize filtrenin kullanımına örnek verecek olursam: Otomobilin içindeki birini gün ışığında dışarıdan fotoğraflamak istediğinizde camdan yansımalar olacaktır. Polarize filtre bu yansımayı kaldırabilir. Benzer şekilde bir vitrinin arkasını dışarıdan çekmek istediğinizde yansıma olacaktır. Bu yansıma da genelde istenmeyen sonuçlar doğurur. Bunun önüne polarize filtre ile geçebilirsiniz.

Bulutları belirgin hale getirir

Gökyüzündeki bulutları daha belirgin hale getirmek, ağaçların yapraklarını biraz daha ortaya çıkarmak, metal yüzeylerdeki yansımaları gidermek için de polarize filtre kullanılabilir. Doğru ve yerinde kullanıldığında çok fayda sağlayan polarize filtreler objektifle kullanıldığı için onun çapına uygun olarak alınması gerekiyor. Objektiflerin üzerinde bulunan bu çap değeri ile satılan polarize filtreler vidalanarak yerine takılır. Genelde objektifin üzerinde sürekli bulunan polarize filtreler ne yazık ki ışık geçirgenliğini 1.5 f değerine kadar düşürür. Bu da özellikle ışığın az olduğu ortamlarda (eğer bir mecburiyet yoksa) bu filtrenin kullanılmamasını gerektirir. Bu filtrelerin getirdiği tek negatif etki ışık geçirgenliğini azaltmasıdır.

Bunun dışında negatif bir yönü bulunmayan polarize filtreler sadece DSLR değil aynasız ve hatta bazı kompakt modellerde de kullanılabilir. Yukarıda da bahsettiğim gibi dijital olarak sağlanamayan bir etki olduğundan yansımaları kaldırmanın tek ve en kolay yolu polarize filtre kullanmaktır. Öte yandan bulutları belirgin hale getirmek ya da ağaç yaprakları dijital olarak ortaya çıkarılabilse de yansımayı çekim sırasında kaldırmanın tek yolu polarize filtre kullanmaktan geçiyor.

Objektifi darbelere karşı korur

Bu anlamda rakibi bulunmayan polarize filtre fotoğrafla ciddi olarak ilgilenen herkesin sahip olması gereken bir aksesuar. Günlük kullanımda pek çok faydası bulunan bu filtre aynı zamanda objektifi darbe ve düşme gibi dış etkenlere karşı da korur. Objektife oranla çok daha ucuz bir aksesuar olan polarize filtre bu sayede koruma özelliği de sunar.

Birçok özelliği bulunan polarize filtre günümüz fotoğrafçılarının vazgeçilmez aksesuarlarından biridir. Ucuz ve pratik bir aksesuar olan bu filtreyi günlük olarak kullanabilir ve sonuçlarını anında görebilirsiniz. Anlatması benden, uygulaması, denemesi ve kullanması sizden.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın