DSLR kullananların sahip olması gereken 5 aksesuar

0

Dijital SLR fotoğraf makinesi kullananlara önerdiğim 5 aksesuar ile konforlu ve güvenli bir şekilde fotoğraf çekerken, çektiğiniz karelerin kalitesini de artıracaksınız.

Konu fotoğraf makinesi olduğunda yüzlerce farklı aksesuar seçeneğine sahip olmak mümkün oluyor. Genelde ihtiyaç ve beklentilere göre şekillenen bu aksesuarlar kişiye göre değişen her türlü beklentiyi karşılayabiliyor. Son yıllarda Çin merkezli küçük üreticilerin kişisel beklentilere göre farklı seçenekler de ürettiği bu alanda genel beklentileri karşılayacak çözümler de bulunuyor.

Bu yazımda bir dijital SLR fotoğraf makinesi kullanıcının olmazsa olmazı 5 farklı aksesuarı listeledim. Günün sonunda bu iste biraz sübjektif ve uzun yıllara dayanan tecrübem sonucunda damıtılmış bilgiler ışığında hazırlandı. Yine de siz benimle aynı fikirde olmayabilirsiniz. Yazının başında da söylediğim gibi kişisel beklenti ve ihtiyaçlar farklılık gösterdiğinden bu listeyi onlarca farklı şekilde hazırlayabilirsiniz. Bu arada bu aksesuarların bir kısmını aynasız ve kompakt fotoğraf makineleri için de kullanabilirsiniz.

Önerilerimi merak edenler için işte DSLR kullanıcılarının sahip olması gereken 5 aksesuar:

Fotoğraf makinesi çantası

Günümüzde en ucuz DSLR fotoğraf makinesinin 1500 TL’ye satıldığı düşünülürse onu taşımak için uygun yollu da olsa bir çanta almanızı öneririm. Bu çanta hem fotoğraf makinesini taşıma sırasında dış etkenlerden koruduğu gibi bu taşıma işleminin kolay olmasını da sağlar. Ayrıca çantaya diğer objektif ve benzeri aksesuarları da koyabilirsiniz. Çanta fiyatları değişken olsa da 100 TL’den 3-5 bin TL’ye kadar farklı kalite ve özelliklerde çantalar bulunuyor. Bu çantaların fiyatı genelde taşıyacağınız ekipmanın fiyatı ile benzer şekilde artıyor. Önerim darbe koruması bulunan, çok pahalı olmayan ve aynı zamanda fotoğraf makinenizle uyumlu bir çanta almanız yönünde olacaktır.

Polarize filtresi

Temelde bir objektif aksesuarı olsa da polarize filtresi de DSLR sahiplerinin sahip olması gereken aksesuarlar listesinde üst sırada yer alıyor. Işığın cam, su ve benzeri yüzeylerden kırılmasının önüne geçen polarize filtre, aynı zamanda gökyüzündeki bulutların daha belirgin görünmesini sağlıyor. Pozlamaya etkisi olmayan polarize filtresi ek olarak objektifi dış etkenlerden koruyor ve olası bir yere düşme durumunda objektifin hasar görmesinin önüne geçebiliyor.

Mini tripod

DSLR kullanıyorsanız pahalı ya da ucuz mutlaka bir tripod yani üç ayağınız olmalı. Ancak bu ürünler büyük ve ağır olduğundan pratik olarak her yere taşınamazlar. Bu tripodların mini olarak tabir edilen ve en fazla 30-40 cm boyunda olan sürümleri de vardır. Mümkünse bunlardan bir tane edinip yukarıda almanızı önerdiğim fotoğraf makinesi çantanıza koyarsanız birçok durumda işinizi görecek bir aksesuara sahip olursunuz.

Harici flaş

Bence DSLR kullanıcılarının sahip olması gereken bir diğer aksesuar ise harici flaş. Evet günümüzde birçok DSLR cihazda bütünleşik flaş bulunuyor. Ancak biraz daha iyi aydınlatma gerektiğinde bu bütünleşik flaşlar işe yaramaz. O bakımdan uygun fiyatlı olsa da harici bir flaş edinmenizi öneririm. Özellikle portre ya da vesikalık, biyometrik gibi fotoğraf çekimlerinde bu harici flaş çok işinize yaracaktır.

Uzaktan kumanda

Her ne kadar yeni nesil DSLR modellerde kablosuz bağlantı özelliği ile mobil cihazlardan kumanda etmek mümkün olsa da eski nesil modellerde bu tarz bir özellik bulunmuyor. Sonradan eklenebilen bir özellik olmadığı için bu tarz cihazlar için en mantıklı çözüm uzaktan kumanda. Özellikle uzun süreli pozlamalarda makinenin titrememesi için uzaktan kumanda şart. Ayrıca Kendi fotoğrafınızı uzaktan çekmek için bu tarz kumandalara ihtiyacınız var. Uygun fiyatlı ürünler olan uzaktan kumandaları marka ve modele göre almanız gerekiyor.

İşte bana göre DSLR kullananların sahip olması gereken 5 aksesuar. Elbette sizin farklı yorumlarınız ya da farklı ihtiyaçlarınız olabilir. Bu listeye bu ihtiyaçlara göre uzatıp kısaltmak ya da değiştirmek sizin elinizde.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın