Photoshop’tan ücretsiz GIMP’e geçerken neler yaşadım

0

Uzun yıllardır fotoğraf düzenleme uygulaması olarak Adobe firmasının bir ürünü olan Photoshop’u kullanıyordum. Bir süre önce açık kaynak kodlu bir alternatif olan GIMP’e geçtim. GIMP’e geçiş sürecinde ve sonrasında neler yaşadığımı bu yazıda anlatıyorum.

Yeni bir bilgisayara geçtikten sonra, öncelikle bir önceki yazımda anlattığım gibi, video kurgu için DaVinci Resolve yazılımını kullanmaya başladım.

Benim için önemli olan ikinci yazılım ise, bugüne kadar fotoğraf düzenleme için kullandığım Adobe firmasının popüler ürünü Photoshop’tu.

Yeni bir başlangıç yapmak istedim

Yeni bilgisayarımla yeni bir başlangıç yapmak istedim, Photoshop yerine açık kaynaklı ve dolayısıyla da ücretsiz bir alternatif olan GIMP’i kullanmaya başladım.

Daha önce ara ara denediğim GIMP’i, Photoshop’a olan alışkanlığım nedeniyle kullanmayı başaramamıştım. Çünkü komutların genellikle farklı oluşu nedeniyle günlük iş akışımda sorun olmaya başlamıştı.

gimp
Fotoğraf düzenleme, yeniden boyutlandırma ve web sitem için sıkıştırılmış olarak kaydetmeyi GIMP’te sorunsuz olarak başarabildim. Fotoğraflarda kullandığım web site adresi de Photoshop’taki şablonumda olduğu gibi kullanılabiliyor.

Alıştığım komut ve klavye kestirmelerini aradım

Bu kez gözü kara bir şekilde GIMP’e geçtim ve bugüne kadar Photoshop’ta kullandığım tüm işlemlerin karşılıklarını arayarak, çalışmalarıma devam etme kararlılığı sergiledim. GIMP’i ilk kurduğumda Türkçe dil seçeneğiyle geldi.

Bir süre Türkçe olarak devam ettim. Ancak bu süreçte, Photoshop’ta kullandığım ve ezbere bildiğim İngilizce komutların klavye kestirmelerinin GIMP’teki karşılıklarının ne olduğunu aradım durdum.

Dili İngilizce yapınca ‘Oh be, dünya varmış’ dedim

Türkçeleştirilen komutlar haliyle düz düşündüğünüzde aklınıza bile gelmeyecek kelimelerle dilimize çevrilmiş olabiliyor.

Bir hafta kadar çalışma hızımın düşmesi, istediğim işlemleri yapmakta zorluk yaşamam gibi sorunlarla devam ettikten sonra çözümü yazılımın dilini İngilizce yapmakta buldum.

GIMP’i İngilizce olarak açınca, ‘Oh be, dünya varmış’ dedim. Çünkü Photoshop’takiyle bire bir olmasa da komutların benzer kelimelerle karşıma gelmesi beni rahatlattı ve o andan itibaren çalışma hızım iyileşti.

gimp

İki temel iş için kullanıyorum

GIMP’i genellikle iki amaç için kullanıyorum. Birincisi kurucusu olduğum TechnoLogic’in ve kişisel blogumun haber görsellerini oluşturmak, ikincisi ise YouTube kanalımın kapak görsellerini düzenlemek. Bu iki işi de GIMP’te bir süre uğraştıktan sonra başarabildim.

Öncelikle Photoshop’ta oluşturduğum ve sürekli kullandığım PSD uzantılı şablon dosyalarımı GIMP’te sorunsuz oarak açabildim. Bu iki dosyayı GIMP kendi formatına çevirdi ve *.XCF uzantılı olarak kaydettim.

Şu anda web sitem ve blogum için haber görseli, YouTube kanalım için de kapak görseli oluşturmam gerektiğinde ilgili şablonu açıyor, yeni görseli içine sürükleyip gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra “Export As..” komutuyla JPG olarak dışarı aktarıyorum.

gimp dersleri

Aradığınız soruların cevapları YouTube’da mevcut

GIMP mantık olarak Photoshop’la benzer işlevi gören bir yazılım olsa da, bazı işlemler için çalışma mantığı bire bir aynı değil.

O nedenle takıldığımda aradığım soruların cevaplarını YouTube’da arama yaparak buldum. Şu anda zaman zaman yine çözemediğim şeyler için Google ya da YouTube aramasına başvuruyorum.

Windows, Mac ve Linux için tamamen ücretsiz

Son olarak GIMP adının, GNU Image Manipulation Program kelimelerinin kısaltılmasından geldiğini not olarak düşeyim ve GIMP’in web adresini de vermiş olayım: https://www.gimp.org

Bu yazıda Adobe Photostop’tan GIMP’e nasıl geçtiğimi ve geçişte yaşadığım tecrübeleri paylaştım. GIMP, Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinde ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

Sorularınız olursa yorumlara yazabilirsiniz

GIMP, bugün Adobe firmasının Photoshop yazılımının yanı sıra yine aynı şirketin Lightroom yazılımına da ciddi bir alternatif gösteriliyor. Konuyla ilgili sorularınız olursa, aşağıdan yorum bırakarak bana ulaştırabilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın.


MediaTrend’de yayınlanan diğer yazılarıma göz atmak ister misiniz?

Video kurgu için ücretsiz profesyonel yazılım: DaVinci Resolve

Dizüstünde farklı bir tecrübe: Surface Pro 6

Teknolojik otomobil aksesuarları

Cevap bırakın