Neredeyse herkes yapıyor: Phubbing’e uğramış olabilirsiniz!

0

Farklı kelimeler hayatımıza girmeye devam ediyor. Terim olarak ilk kez 2012 yılında kullanılan Phubbing nedir? Temelde sosyal bir ortamda kişiyle doğrudan konuşmak yerine telefonuna odaklanarak iletişim kurmamaya dayanıyor. Akıllı telefonunuzun ekranına normalin çok üstünde süreyle bakıyor ve çevrenizdeki kişilerle iletişim kurmuyorsanız “phubbing” eyleminin içindesiniz demektir. Phubbing yapan kişiye ise “phubber” ismi de veriliyor.

Sosyal ilişkileri zedeleyen bu eylem biçimine yönelik bir araştırma gerçekleştiren uzmanlar ankete katılanları bu duruma maruz kalıp kalmadıklarını ya uygulayıp uygulamadıklarını sordu. Ankete katılanların yüzde 98’i ya bu eylemi gerçekleştirmiş ya da maruz kalmış.

Phubbing nedir, araştırmalar neyi gösteriyor?

Solitaired adlı çevrim içi hizmet veren internet sitesinin yaptığı araştırmada binin üzerinde katılımcıya çeşitli sorular soruldu. Bu sorular arasında karşısında birisi varken telefonuyla ilgilenip ilgilenmediği ya da telefona bakıp bakmadıkları da vardı. Araştırmaya katılan binlerce kişinin verdiği cevaplara göre bu durumun oldukça yaygın olduğunu söylemek mümkün.

Yine ankete katılan kişilere bu eylemle karşılaşma durumları ve kimin daha çok yaptığı sorulduğunda cevap oldukça ilginçti zira bu eylemi en çok yapan kişiler ‘en değer verdiğimiz’ insanlar oldu. Katılımcıların en çok maruz kaldığı kişiler arasında en yakın arkadaşlar başı çekerken ardından anneler, erkek kardeşler/kız kardeşler ve çocuklar geliyor. Öte yandan ‘en az bu eylemi yapan kişiler’ ise babalar ve patronlar oldu.

Phubbing nedir

İlginç sonuçlara imza atan bu araştırmaya göre küçük bir kesim Phubbing’e karşı kayıtsız kalabildiğini aktardı. Katılımcıların büyük bir çoğunluğu istemedikleri bir aile yemeğindeyken bu eylemi gerçekleştirdiğini vurgularken, etkileşime girmek istemedikleri ortamlardan kendilerini soyutlamak adına Phubbing yaptığını söyledi.

Ankete katılanların ise yüzde 99’u televizyon izlerken telefonlarını kullandığını söylerken, yüzde 98’i ise sırada beklediği sırada akıllı telefonunu kullandığını belirtti.

Phubbing yaparken en sık sosyal medya platformlarına giriliyor. TikTok listenin zirvesinde olurken, Instagram, Reddit ve Facebook tercih ediliyor.

Kullanıcılar en sinir bozucu uygulamayı seçti! Stres yüklüyor

Cevap bırakın