Kullanıcılar en sinir bozucu uygulamayı seçti! Stres yüklüyor

0

Dünyanın en popüler sosyal medya uygulamaları milyonlarca aktif kullanıcısıyla pek çok kişinin kendini ifade etmesini sağlarken aynı zamanda stres yüklenmesine de neden oluyor. Yeni yapılan bir araştırmaya göre dünyanın en sinir bozan uygulamaları belli oldu. Bu listenin lideri ise oldukça ilginç, gelin popüler uygulamaların da yer aldığı bu listeye yakından bakalım.

Dünyanın en sinir bozan uygulamaları arasında Snapchat ve Instagram liderliği üstleniyor

Highervisibility tarafından yapılan araştırmaya göre dünyanın en stres yaratan ve sinir bozan uygulamaları kullanıcılar tarafından belirlendi. Stres seviyesini en çok yükselten uygulama ise yaklaşık yüzde 91’lik payla Snapchat oluyor. İkinci sırada ise yaklaşık yüzde 84’lük bir pay ile Instagram yer alıyor.

Listenin sırasıyla karşımıza çıkarttığı uygulamalar ise Reddit(yüzde 80.56), Linkedln( yüzde 71.14), Facebook(yüzde 61.47), Twitter( yüzde 54.55), TikTok(40.51), Pinterest(yüzde 22.22).

Sosyal medya kullanıcıları, Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya uygulamalarında geçirdikleri zamandan kaynaklı olarak kendilerini hiç olmadığı kadar stresli hissediyor. Son yıllarda depresyon ve anksiyete gibi sağlık sorunlarına yol açtığı bilinen bu uygulamaların bağımlılık yaptığı da ortaya çıkmıştı. Günün büyük bir bölümünü sosyal medya üzerinde geçiren milyonlarca kişi fiziksel olarak da sorunlar yaşamaya başlıyor.

Dünyanın en sinir bozan uygulamaları

Kullanıcıların App Store ve Play Store yorumlarından yola çıkarak hazırlanan raporda Snapchat için App Store kullanıcılarının yüzde 90’nı ‘stresi artırdığı ve sinir bozucu olduğu’ yönünde yorumlar yaptı.

Instagram’da ise stresli kullanıcıların büyük bir kısmı uygulamanın bağımlılık yaptığını ve bunun zarar verici olduğunu düşünüyor. Royal Society for Public Health tarafından 14-24 yaş arası 1.500 kişi üzerinde yakın zamanda yapılan bir ankette ise Instagram’ın gençlerin ruh sağlığı üzerinde en olumsuz etki yaratan uygulama olduğunu ortaya çıkarttı.

En rahatlatıcı üç uygulamaların arasında ise ilginç bir şekilde TikTok da var. Pinterest, Twitter ve TikTok gibi popüler uygulamalar yukarıda saydığımız uygulamalar dışında kullanıcıları ‘stresten uzaklaştırıyor’.

Dünyanın en sinir bozan uygulamaları-00

Benzer bir araştırmayı içerik izleme/dinleme platformları için de listeleyen Highervisibility, bu noktada en stresli içerik platformunun Hulu olduğunu ortaya çıkarttı. Sırasıyla Spotify, Netflix, Twitch, Disney Plus, Apple TV, HBO Max, Amazon Video ve listenin sonunda ise YouTube var.

Mesajlaşma/haberleşme uygulamaları tarafına geldiğinde ise bizleri ilk sırada Messenger, Telegram, Outlook, Microsoft Teams, WhatsApp, Slack, WeChat, Zoom, Gmail ve en az sinir bozucu olarak Skype’ın listelendiğini söylemek mümkün.

Akıllı telefon pazarında ‘kamera’ patlaması!

Cevap bırakın