Müzik akışı uygulamalarının yükselişi devam ediyor…

0

 

ABD’de müzik endüstrisinde bundan sonrası için gelir yapılarının merkezini, fiziksel satışların yerini alan online platformların oluşturacağı anlaşılıyor.

Yılın ilk yarısı geride kalalı uzun bir süre geçti. Bu döneme dair birçok araştırma ise tamamlanarak ayrıntılarıyla paylaşıldı. Kamuoyunun dikkatini çeken araştırma sonuçlarından biri de ABD’deki müzik endüstrisini ele alan Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği RIAA kaynaklı çalışmaydı.

RIAA tarafından paylaşılan veriler gelirler ve gelirleri oluşturan ana aktörleri inceliyor.

Buna göre gelirler geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artarak 4,2 milyar dolar seviyesine ulaştı. Abonelik servisiyle müzik dinleyen kullanıcılar ve yayın hizmetlerinin söz konusu rakamın arkasındaki gücu oluşturduğu kaydedildi. Apple Music, Spotify gibi müzik akışı uygulamalarının gelirleri 4,2 milyar dolarlık gelirin yüzde 75’ine tekabül eden 3,15 milyar dolar şeklinde gerçekleşti.

Dikkat çekici göstergeler…

Müzik akışı uygulamalarına 1 milyon kişinin daha (yeni kullanıcı) abone olduğu belirtiliyor. Dijital müzik indirme ve fiziksel satışların (CD, vb) ise düştüğü görülüyor. 2017’nin ilk yarısında 765 milyon dolar olan satışların bu senenin ilk altı ayı itibarıyla 562 milyon dolara gerilediği bilgisi dikkat çekiyor. Vinil albüm satışlarının yüzde 13 artışı ise bu noktada çarpıcı bir ayrıntı. İnsanlar plak dinliyor. CD satışları ise yüzde 41 gibi son derece sarsıcı bir şekilde gerilemiş durumda. CD satışlarındaki gerilemeye dair konuyu ayrıntılı olarak ele aldığımız haberi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Eğilime bakıldığında ABD’de müzik endüstrisinde bundan sonrası için gelir yapılarının merkezini, fiziksel satışların yerini alan online platformların oluşturacağı anlaşılıyor.

 

Cevap bırakın