Müzik CD’si satışları düşmeye devam ediyor

0

Müzik CD’si satışlarındaki gerileme sonun başlangıcı olarak yorumlanıyor.

ABD’de Müzik CD’si (Kompakt disk) satışlarını ele alan bir araştırmanın sonuçları yayınlandı. RIAA kaynaklı araştırmada 2016 yılının ilk 6 ayında (ilk yarısı) CD satışlarından 245 milyon dolar gelir elde edildiği kaydedildi. Bu rakam ilk başta iyi görünebilir ama 2017’nin ilk döneminde söz konusu gelir miktarı 420 milyon dolardı. Özetle 175 milyon dolarlık, bir başka deyişle yüzde 41,5’lik ‘büyük bir gerileme’ söz konusu.

Gelirlerdeki büyük düşüşün adet bazlı olarak incelendiği de görülüyor. CD satış adetlerine gelindiğinde toplamda 18,6 milyon gibi bir rakam ortaya çıkıyor. 2017’nin ilk yarısında 35 milyon ünite CD satışı olmuştu.

Peki neden daha az CD satışı var? Nedeni açık; Apple Music, Spotify ve Tidal’ın ücretli abonelik gelirleri 2,5 milyar doları bulmuş durumda. Özetle müzik akışı uygulamaları CD satışlarını ciddi seviyede etkiledi. Eğer düşüş bu hızla devam edersen 2019’da 10 milyon adedin altında CD satışları görülebilir.

Nereden nereye…

90’lar boyunca ve 2000’lerin ilk yıllarında, yani çok önceleri birkaç müzik grubunun ya da şarkıcının elde ettiği CD satış rakamlarına yakın bir ‘toplam’ satış grafiği ile karşı karşıyayız. Müzik CD devrinin artık yavaş yavaş kapandığına da işaret eden veriler dikkat çekici.

Cevap bırakın