Modüler Televizyon ve Telefonlar

0

Tasarım anlamında yenilik arayan ve yeni açılımlar bulmakta sıkıntı çeken firmaların imdadına yetişen modüler yapı ilerlemeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda bu alanda en büyük değişimi telefonlarda görmüştük. Google, LG ve Lenovo Motorola’dan bu tarz ürünlere rastlamıştık. LG’nin G5’te kullandığı modüler yapıdan hemen vazgeçmesi ve Google’ın Project Ara’yı başlamadan rafa kaldırması bu konuda sıkıntılar yaşandığının göstergesi. Hatta bu konu ile ilgili daha detaylı bir yazımıza şu adresten ulaşabilirsiniz. Şimdi ise bir başka teknoloji devi Samsung, beklenmedik bir hamle ile modüler yapıda televizyon geliştirdiğini açıkladı.

modüler wall
Modüler yapı ve MikroLED Samsung’un The Wall televizyonu ile bir araya geliyor

Modüler Yapı Nedir?

Aslında ilk olarak modüler yapıya aşina olmayanlar için basit bir tanımlama yapalım. Herhangi bir ürüne çeşitli aksesuarlar takıp çıkararak farklı işlevler kazandırmaya modüler yapı diyebiliriz. Bir başka benzetmeyle Lego gibi parçaları istediğimiz biçimde, ihtiyaçlarımız doğrultusunda birleştirebiliyoruz. Örneğin telefonlar bu sayede Hi-Fi özellikli ses sistemine ya da projektör cihazına dönüşebiliyor. Peki, televizyonlar modüler yapı ile neye dönüşecek? Samsung’un cevabı çok net. Satın aldığımız bir televizyona yeni panel takarak daha büyük ekrana sahip olabileceğiz.

The Wall ismindeki bu televizyon henüz konsept aşamasında olsa da geçtiğimiz günlerde tanıtıldı. 146 inç gibi devasa bir boyutta olan ürünün kaç panel kullanılarak gösterildiği açıklanmış değil. İzleyicilerin yorumlarına bakılırsa yan yana takılan panellerin çerçeveleri, görüntü oynatıldığı zaman fark edilmiyor. Ancak ekran kapalıyken dikkatle bakıldığında ince bir çizgi göze çarpıyor. Tabii telefonların artık çerçevesiz denilebilecek bir noktaya geldiği düşünülürse televizyonların da bu yoldan ilerlemesi son derece normal. Samsung’un bu kadar ince çerçevelerle geliştirdiği panelleri birleştirmesinin amacı müşterinin değişen ihtiyaç senaryolarını karşılamak. Örneğin yeni bir salonda daha geniş bir alana geçen bir kullanıcı televizyonunu yenilemek yerine yeni paneller satın alarak daha geniş ekrana sahip olabilecek. Bu fikir kulağa cazip gelse de işin maliyet kısmına dair bir açıklama yok. Modüler yapıların en büyük sorunu parçaların az üretilmesi nedeniyle yüksek fiyatta olması. Bu da işin astarını yüzünden pahalı hale getirebilir.

MikroLED Teknolojisi

The Wall’un panelleri arasındaki bu sihirli geçişin ardında MikroLED teknolojisi yatıyor. LED’lerin çok daha küçük boyutlarda üretilmesinden oluşan mikroLED’in, canlılık, renklerin doğruluğu ve siyah değerleri bakımından OLED’e rakip olması ve hatta onu geçmesi hedefleniyor. The Wall’un 4K ile sınırlı olması ve olası yüksek fiyatı, 2018’de boy gösterecek 8K televizyonların biraz gölgesinde kalmasına neden olabilir. Bir de The Wall (Duvar) ismi kişisel görüşüme göre sınır, kanun, yıkım gibi olumsuz ve hafif politik çağrışımlar içeriyor. Pink Floyd dinleyerek büyümüş birine ya da Trump yönetimindeki Amerika’da bu The Wall isimli ürünü bir Meksikalı birine
satmak bir hayli ikna çabası gerekebilir.

modüler katlanabilir ekran
LG’nin katlanabilir ekranı yaygın kullanıma ulaşabilir mi

Katlanabilir Telefon ve Televizyon

Samsung’un modüler yapıdaki ilk hamlesi televizyonlar olsa da bununla sınırlı kalacak gibi durmuyor. iPhone X’in ardından bu sene içerisinde Samsung’un Galaxy X isimli bir model hazırlığında olduğu iddiaları mevcut. Söylentiler doğru ise Samsung bu yıl katlanabilir telefonu piyasaya çıkaracak. Galaxy X isimli katlanabilir bir telefon modüler yapıyı bir adım ileri taşıyacak potansiyele sahip. Özellikle ürünün katlanır haliyle yeni işlevler kazanması modüler yapı ve tasarım anlayışını kökten değiştirebilir.

Son ürünümüz de LG’nin katlanabilir olarak tasarladığı 18 inçlik OLED ekranı. Birkaç sene önce katlanabilir ekran patenti ile gündeme gelen LG, nihayet hedefi büyütüp duvara poster ya da stor perde gibi asılan / takılan bir ürün geliştirdi. Boyutların küçük olması sizi aldatmasın çünkü LG, bu ürünle mobil pazarı hedefliyor. Her yere taşınabilen ve gerektiğinde rulo gibi katlanıp açılabilen 18 inçlik bir ekranın günlük kullanım alışkanlıklarını ne derece değiştireceğini göreceğiz. Ürünün piyasada yer bulması durumunda elbette daha büyük boyları çıkacaktır. Siz de yeni modelleri beklerken son çıkan ürünleri takip etmek için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Cevap bırakın