Ücretsiz fotoğraf düzenleme uygulamaları

0

Telefonlarımızda yüklü gelen fotoğraf uygulamaları temel olarak düzenleme işlevlerine sahipse de, bazı konularda yetersiz kabiliyor. Çektiğimiz fotoğrafları, akıllı telefonlarınızda düzenlemenin en kolay yolu, gelişmiş uygulamalar kullanmak. Bu yazıda, fotoğraf düzenlemede daha fazla imkân sunan popüler mobil uygulamaları tanıtıyorum.

Akıllı telefonların en çok kullanılan özelliği fotoğraf çekmek. Öyle ki, artık akıllı telefon üreticileri, yeni modeller çıkardıklarında en çok vurguladıkları konu, yeni ürünlerinin kamera özellikleri oluyor. Kullanıcı açısından baktığımızda ise, akıllı telefonların kamera özelliklerinin, her geçen gün gelişmesinin etkisiyle, fotoğraf makinası kullanımının giderek azaldığını ve mobil fotoğrafçılık dediğimiz olgunun yükselen bir trend haline geldiğini görüyoruz.

MOBİL FOTOĞRAFÇILIK BİR UZMANLIK HALİNE GELDİ

Buna paralel olarak, fotoğrafçılık eğitimi veren merkezlerde, mobil fotoğrafçılık derslerinin de gündeme alındığı görülüyor. Mobil fotoğrafçılık ayrı bir uzmanlık olmakla birlikte, başlangıç olarak, akıllı telefonlarıyla fotoğraf çekenlerin yararlanabileceği mobil uygulamaları tanımakta yarar var. Gelin şimdi, fotoğraf düzenlemede kullanabileceğimiz temel uygulamalara birlikte göz atalım.

Adobe Photoshop Express

Bilgisayarlarda kullanılan en popüler fotoğraf düzenleme yazılımı Photoshop’un mobil cihazlar için geliştirilmiş versiyonu olan Adobe Photoshop Express, ücretsiz bir uygulama. Arkasında Photoshop gibi büyük bir tecrübe ve birikim olduğu için oldukça başarılı sonuçlar veren Adobe Photoshop Express’le akıllı telefonlarınızla çektiğiniz fotoğraflara filtreler vererek çok iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Adobe Photoshop Express uygulamasının Android versiyonunu buradan, iOS versiyonunu da buradan indirebilirsiniz.

Adobe Photoshop Lightroom

Adobe şirketinin fotoğraf düzenleme yazılımı Photoshop’tan sonra bu alanda en popüler yazılımı Adobe Photoshop Lightroom. Bu uygulama özellikle profesyonel fotoğrafçılar tarafından hem fotoğraf düzenleme hem de kataloglama için tercih ediliyor. Oldukça kapsamlı fotoğraf düzenleme özellikleri sunan Adobe Photoshop Lightroom, ücretsiz olarak akıllı telefon ve tabletlere indirilerek kullanılabiliyor. Uygulamanın Android versiyonunu buradan, iOS versiyonunu ise buradan indirebilirsiniz.

Google Fotoğraflar

Google’ın fotoğraf uygulaması Google Fotoğraflar’ı ‘Telefonunuzla çektiğiniz her kareyi ücretsiz yedekleyin’ başlıklı yazımda, yedekleme amaçlı kullanmak üzere önermiştim. Google Fotoğraflar, yedeklemenin yanı sıra, fotoğraf düzenlemek için de kullanılabilecek iyi bir seçenek. Çektiğiniz fotoğrafları, sosyal medyada paylaşmak ya da farklı amaçlar için, akıllı telefonunuzda düzenlemek amacıyla Google Fotoğraflar uygulamasını kullanabilirsiniz. Google Fotoğraflar’ın Android versiyonunu buradan, iOS versiyonunu ise buradan indirebilirsiniz.

PhotoSuite

Fotoğraf düzenlemede kullanılan en popüler yazılım Photoshop’a yakın işlevlere sahip olan PhotoSuite, fotoğraflara efektler uygulamak, kolajlar yapmak ve katmanlarlarla çalışmak gibi gelişmiş fonksiyonlara sahip. Uygulamayla akıllı telefonlarınızla çektiğiniz fotoğraflarda, renk tonu, doygunluk, parlaklık dahil olmak üzere çok farklı görüntü ayarlamaları yapabilirsiniz. Metin tabanlı grafik ve serbest çizim özelliğine sahip olan uygulamada, kalem, mürekkep kalem, fırça kalem, suluboya gibi araçları kullanmak da mümkün. PhotoSuite uygulamasını Android cihazlarınız için buradan indirebilirsiniz.

VSCO

Mobil fotoğrafçılık meraklılarına profesyonel düzeyde fotoğraf düzenleme imkânı sunan VSCO, mobil uygulama olarak kullanılabilmesin yanında, web versiyonuna da sahip. Fotoğraf tutkunlarının sosyalleşmesi ve fotoğraf paylaşması için bir platform sunan VSCO’da, hazır gelen ayarlar sayesinde iyi sonuçlar almak mümkün. Gelişmiş kamera kontrolleriyle büyük avantaj sunan uygulamayla, doğrudan fotoğraf çekmek ve düzenleyip VSCO topluluğuyla paylaşmak çok kolay. VSCO uygulamasının Android versiyonunu buradan, iOS versiyonunu ise buradan indirebilirsiniz.

Google Snapseed

Mobil fotoğraf tutkunlarına Google tarafından sunulan fotoğraf düzenleme uygulaması Snapseed, akıllı telefonunuzda kullanabileceğiniz bir başka seçenek. Google Snapseed, gelişmiş filtreleriyle, fotoğraf düzenlemek için kullanıcılarına geniş bir yelpaze sunuyor. Google Snapseed, filtre ve araçları uygulamak için ise, basit bir arayüzüne sahip. Ekrandaki seçeneklere dokunarak istediğiniz filtre ve araçları hızlıca uygulayabilirsiniz. Google Snapseed’in Android versiyonunu buradan, iOS versiyonunu ise buradan indirebilirsiniz.

Pixlr

Basit arayüzüyle kolay kullanım özelliğine sahip olan Pixlr adlı mobil uygulama, hazır gelen efektleriyle çok tercih edilen seçeneklerden biri. Fotoğraflarda renk düzeltme, kırmızı göz giderme ve çizim gibi temel işlevleri başarılı bir şekilde yerine getirebiliyor. Dilerseniz, çektiğiniz fotoğraflardan kolaj yapabilir, fotoğraflarınıza farklı stillerde yazılar yazabilirsiniz. Pixlr, mobil uygulama üzerinden kullanılabilmesinin yanı sıra, web üzerinden de fotoğraf düzenleme seçeneği sunuyor. Bunun için Pixlr web sitesini ziyaret etmeniz yeterli. Pixlr uygulamasının Android versiyonunu buradan, iOS versiyonunu ise buradan akıllı telefonunuza indirebilirsiniz.

Cevap bırakın