Telefonunuzla çektiğiniz her kareyi ücretsiz yedekleyin

2

Çektiğiniz her fotoğraf zamanı sabitlemek, o anı durdurmak ve ölümsüzleştirmek anlamına geliyor. Peki en değerli anılarınızı nasıl saklıyorsunuz? Bu yazıda akıllı telefonunuzla çektiğiniz her kareyi ölümsüz bir anı olarak güvenle saklamanın püf noktalarını anlatıyorum.

Verilerimize her yerden ulaşmamızı sağlayan bulut uygulamaları hayatımızı kolaylaştırıyor. Google Drive, OneDrive ve Dropbox ilk akla gelen uygulamalardan. Özellikle belge ve fotoğraf saklamak için ideal olan bu uygulamalar, hem bilgisayarımızda hem de akıllı telefonumuzda vazgeçilmez hale geldi.

FOTOĞRAFLARI GENELLİKLE TELEFONLA ÇEKİYORUZ

Fotoğraf çekmek için çoğunlukla akıllı telefonları kullanıyoruz. Çünkü artık akıllı telefonlar, fotoğraftaki yetenekleriyle de, fotoğraf makinasını aratmayacak derecede güzel fotoğraflar çekebiliyor. Fotoğraf yedeklemek ve arşivlemek, her gün çok sayıda fotoğraf çektiğimiz düşünülürse, önemli bir iş haline gelmiş durumda.

HER KARENİN OTOMATİK YEDEKLENMESİ ÇOK BASİT

Akıllı telefonlarda çektiğiniz her karenin otomatik olarak arşivlenmesi için mutlaka Google Fotoğraflar ve OneDrive uygulamalarının cihazınızda yüklü ve uygulama ayarlarından otomatik yedekleme seçeneklerinin de açık olmasını öneririm. Bu sayede akıllı telefonunuz bozulsa ya da çalınsa bile çektiğiniz değerli anılarınızı sağlama almış olacaksınız.

onedrive2

BİLGİSAYARINIZA KABLOYLA FOTOĞRAF AKTARMAK ESKİDE KALDI

Otomatik yedeklemenin açık olmasının bir yararı da bilgisayarınızın başına geçtiğinizde, eğer bilgisayarınızda da OneDrive uygulaması yüklüyse, -ki Windows 10’da artık yüklü geliyor- akıllı telefondan bilgisayara fotoğraf aktarmak için uğraşmanıza gerek kalmıyor oluşu. OneDrive uygulaması akıllı telefonunuz Wi-Fi ağına bağlandığında otomatik olarak fotoğrafları buluta gönderiyor, aynı şekilde bilgisayarınızdaki OneDrive klasörü de akıllı telefonunuzdaki fotoğraflarla eşitleniyor.

onedrive-ayar

ONEDRIVE’DA OTOMATİK YEDEKLEME İÇİN GEREKLİ AYARLAR

OneDrive’da otomatik yedeklemenin aktif olması için, akıllı telefonunuzda OneDrive uygulaması yüklü olmalı. Uygulamanın ayarlar bölümünden ‘Kamera açık’ ve ‘Sadece WiFi’ kullanarak karşıya yükleme seçeneği işaretlenmiş olmalı. ‘Sadece WiFi’ seçeneği aktif değilse, yedeklemelerde mobil operatörününüzün veri paketi de kullanılacağı için size ekstra maliyet gelebilir.

onedrive-web

FOTOĞRAFLARINIZI ONEDRIVE’DA KOLAYCA DÜZENLEYEBİLİRSİNİZ

OneDrive’a web üzerinden https://onedrive.live.com adresinden erişerek yedeklenen fotoğraflarınızı düzenleyebilirsiniz. Düzenleme sırasında dilerseniz ileride aradıklarınızı daha kolay bulmanız için fotoğrafları etiketleyebilirsiniz. OneDrive, başlangıçta 15 GB ücretsiz depolama alanı veriyor. Bunu ücretli paketlere geçerek artırabilirsiniz.

gphotos

ÜCRETSİZ VE SINIRSIZ YEDEKLEME İÇİN GOOGLE FOTOĞRAFLAR

Google Fotoğraflar uygulaması ise, yedekleme açısından daha fazla ücretsiz veri depolama alanı sunuyor. Google Fotoğraflar uygulamasının ayarlar bölümüne girip, buradan ‘Yedekle ve senkronize edin’ seçeneğine tıklarsanız, ‘Yükleme Boyutu’ belirleme opsiyonunu göreceksiniz.

gphotos-mobil

GOOGLE FOTOĞRAFLAR’DA YAPMANIZ GEREKEN TEMEL AYARLAR

Buradan ‘Yüksek kalite – Ücretsiz ve sınırsız depolama alanı’nı seçerseniz, hiçbir ek maliyete katlanmadan, çektiğiniz her karenin Google Fotoğraflar servisinde arşivlenmesini sağlamış olacaksınız. Web üzerinden https://photos.google.com adresinden erişebileceğiniz Google Fotoğraflar servisinde, fotoğraflarınızı düzenleyebilir, etiketleyebilir ve kendinize göre kategorize ederek kolayca arşivleyebilirsiniz.

YEDEKLENENLERİ OTOMATİK SİLİP TELEFONUNUZDA YER AÇIN

Akıllı telefonunuzda yer açmak için, yedeklenmiş fotoğrafları silebilirsiniz. Bunun içinse, Google Fotoğraflar uygulamasındaki ‘Yer aç’ seçeneğini kullanabilirsiniz.

dropbox-00

Fotoğraflarınızı yedeklemek için kullanabileceğiniz bir başka alternatif servis ise Dropbox. Akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz Dropbox uygulamasının ayarlar bölümüne girerek diğer uygulamalarda olduğu gibi yedeklemeyi aktif hale getirmeniz ve yedekleme için sadece Wi-Fi seçeneğinin işaretli olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor.

icloud1

APPLE, iPHONE’LA ÇEKTİĞİNİZ FOTOĞRAFLARI SİZİN İÇİN YEDEKLİYOR

Eğer iOS işletim sistemli bir akıllı telefon, yani iPhone kullanıcısıysanız, Apple’ın iCloud servisini yedekleme amaçlı kullanabilirsiniz. iPhone’unuzdaki iCloud mobil uygulaması sizin için çektiğiniz tüm fotoğrafları, Apple sunucularına gönderecek ve burada güvenli bir şekilde yedeklenmesini sağlayacaktır.

icloudapp

iCLOUD’DA BAŞLANGIÇTA 5 GB DEPOLAMA ALANI ÜCRETSİZ

iCloud, başlangıçta 5 GB ücretsiz depolama alanına veriyor. Daha fazla alana ihtiyacınız olursa, (ki olacak) ayda 2,99 TL ödeyerek 50 GB’tan başlayan daha büyük depolama alanı planlarına geçiş yapabilirsiniz.

icloudapp1

YEDEKLEMELERİN SADECE WI-FI ÜZERİNDEN YAPILMASINA İZİN VERİN

iPhone’unuzdaki iCloud uygulaması sizin için fotoğraflarınızı varsayılan olarak yedekleyecektir. Ancak yine de ayarları kontrol etmenizde yarar var. Yüksek faturalarla karşılaşmamanız için, yedekleme işlemlerinin sadece Wi-Fi ağı üzerinden yapılacak şekilde ayarlamanızı öneririm.

FOTOĞRAFLARINIZI İKİ KANALDAN YEDEKLEMEYİ İHMAL ETMEYİN

Son olarak tavsiyem, akıllı telefonlarınızda Google Fotoğraflar ve OneDrive uygulamalarıyla iki farklı kanaldan yedeklemeyi aktif tutmanız ve fırsat buldukça yedeklenen fotoğraflarınızı düzenlemeniz. Her iki uygulama da hem Android hem de iOS işletim sistemleri için mevcut.

ÜCRETSİZ SINIRSIZ DEPOLAMA ALANIYLA GOOGLE FOTOĞRAFLAR RAKİPSİZ

Google Fotoğraflar servisi,  ‘Yüksek kalite – Ücretsiz ve sınırsız depolama alanı’ seçildiğinde rakipsiz bir yedekleme uygulaması olarak öne çıkıyor. Yedekleme için, tek uygulama kullanacaksanız, bu kesinlikle Google Fotoğraflar olmalı.

Cevap bırakın