Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraMobilde fotoğraf düzenleme uygulamaları

  Mobilde fotoğraf düzenleme uygulamaları

  foto_uygulama

  Cep telefonu ya da tablet bilgisayarlarda kullanılmak üzere birçok uygulama bulunuyor. Bunların bazıları aynı zamanda kamera uygulaması işlevine de sahipken bazıları sadece önceden çekilmiş fotoğrafları düzenleme imkanı sunuyor.

  Daha önce hazırladığım bir yazımda mobil cihazlar için alternatif kamera uygulamalarını ele almıştık. Bu yazımızda ise fotoğraf düzenleme uygulamalarına göz atıyoruz. Günümüzde birçok kamera uygulaması aynı zamanda temel düzeyde de olsa fotoğrafları düzenleme imkanı sunuyor. Ancak bu uygulamalar çoğu zaman yeterli olmadığından alternatif çözümlere yönelmek gerekebiliyor.

  Uygulama mağazalarında yüzlerce farklı düzenleme uygulaması yer alıyor. Bunların büyük bir çoğunluğu renk, parlaklık, keskinlik, yeniden kadraj, büyütme, küçültme, kesme, efekt verme ve benzeri özelliklere sahip. Birçok uygulama bunların da ötesinde düzenleme ve filtre özellikleriyle kolaj gibi seçenekler de sunuyor.

  Bu uygulamaların bazıları sadece belli işlevler anlamında kendini geliştirmiş. Örneğin sadece Selfie yani özçekim düzenlemeleri için uygulamalar olduğu gibi sadece portre fotoğrafları için düzenleme imkanı sunan uygulamalar var. İhtiyaca göre şekillenen bu uygulamaların bazısı iOS, bazısı Android bazısı da hem iOS hem de Android uyumlu. Bazıları ücretli olan bu uygulamaların bazıları ise ücretsiz.

  Sizler için seçtiğimiz temelde düzenleme imkanları sunan en yaygın 5 uygulamanın genel özelliklerine göz atıyoruz. Bu uygulamaların ücretli ya da ücretsiz farklı türlerini uygulama mağazalarında siz de bulabilirsiniz. İşte mobil cihazlarınızda fotoğraf düzenleme imkanı sunan 5 uygulama:

  Photoshop Touch

  Adobe firmasının fotoğraf düzenleme yazılımları içinde haklı bir üne sahip olan Photoshop yazılımının mobil cihazlar için geliştirilmiş sürümü Touch ismiyle biliniyor. Ücretli bir uygulama olan Photoshop Touch, bilgisayar sürümüne benzer özellikleri telefon ve tablet gibi cihazlara getiriyor. Uygulamanın hem iOS hem de Android sürümü bulunuyor.

  Adobe Photoshop Express

  Yine Adobe‘un bir diğer Photoshop yazılımı da Express. Bu yazılım Photoshop‘un temel özelliklerini üzerinde barındırıyor. Belli düzenlemeleri yapmaya izin veren uygulama çok gelişmiş ayarlara sahip değil. Ancak temel düzeyde düzenlemeleri içeriyor. Uygulamanın hem iOS hem de Android sürümü ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

  Snapseed

  En başarılı mobil fotoğraf düzenleme uygulamalarından biri de Snapseed. Gelişmiş ayarlarının bulunması, geniş filtre seçenekleri ve çeşitli düzenleme imkanları bu uygulamanın rakipleri arasından sıyrılmasını sağlıyor. Hem iOS hem Android sürümü olan uygulama ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

  foto_uygulama02

  FaceTune

  Adından da anlaşılacağı üzeri FaceTune ağırlıklı olarak portre fotoğrafları için geliştirilmiş bir uygulama. Yüzdeki sivilceleri temizlemekten diş beyazlatmaya kadar birçok seçenek sunan uygulama kullanım için ücret istiyor. Uygulamanın hem iOS hem Android sürümü bulunuyor.

  Pixlr Express

  Birçok gelişmiş aracı bulunan Pixlr Express, düzenleme konusunda zengin seçenekler sunuyor. Ücretsiz bir uygulama olan Pixlr Express seçenek anlamında birçok alternatife sahip. Birden fazla fotoğrafı bir araya getiren kolaj özelliği de bulunan uygulama benzerleri içinde en iyilerinden biri. Uygulamanın hem Android hem iOS sürümü bulunuyor.

  Bu tanıttığımız uygulamalar dışında sadece belli özellik ya da fotoğraf türleri için geliştirilmiş birçok ücretli/ücretsiz uygulama bulunuyor. Bu uygulamaları deneyerek kendinize ve ihtiyaçlarınıza uygun birini ya da birkaçını seçebilirsiniz.

  Işığınız bol olsun…

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN