Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraEn iyi kamera uygulamaları

  En iyi kamera uygulamaları

  kamera

  Cep telefonu ya da tabletinizde standart olarak gelen kamera uygulamalarının dışında da onlarca farklı seçenek yer alıyor. Bazıları ücretli olan bu uygulamalarla standart olarak kullanamadığınız özellikleri aktif hale getiriyorsunuz.

  Günümüzde birçok akıllı telefon üreticisi kendi kamera uygulamasına da sahip. Android işletim sistemli cihazlarda başta Samsung olmak üzere Sony, LG, HTC ve Huawei gibi markalar kendi kamera uygulamalarına sahip. Benzer şekilde iPhone’da da standart bir kamera uygulaması yer alıyor.

  Ancak bu uygulamaların sunduğu özellikleri yeterli görmeyen ya da farklı şeyler yapmak isteyenler için uygulama mağazalarında birçok alternatif kamera uygulaması yer alıyor. Bunların bazıları sadece iOS, bazıları sadece Android, bazıları ise hem iOS hem Android sürümüne sahip. Hatırlatmakta fayda var: Bu uygulamalar standart kamera uygulamasının yerine kurulmuyor. İstediğiniz anda standart uygulamanıza dönebilir ya da aynı anda her iki uygulamayı da sırayla kullanabilirsiniz. Hatta isterseniz ikiden fazla kamera uygulaması yüklemeniz mümkün.

  İşte bu uygulamalardan sizler için seçtiklerimiz:

  Google Camera

  Android’in geliştirici Google’ın uygulaması olan Camera, standart uygulamanın dışında ek özellikler sunuyor. Panorama, Lens Bulanıklığı, Kamera, Video ve Photo Saphire bu uygulamada yer alan özellikler. Photo Saphire bulunulan ortamda çevresel fotoğraf çekmeye yarıyor. Lens Bulanıklığı ise konunun arkasının flu çıkmasını sağlıyor. Bu özellik yardımı ile fotoğraf çekildikten sonra da netlik yapılabiliyor. Ücretsiz uygulamanın sadece Android sürümü bulunuyor.

  Retrica

  Özellikle Türkiye’de çok popüler bir uygulama olan Retrica da ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Birçok efekti bulunan uygulama fotoğraflara yepyeni bir görünüm kazandırabiliyor. Kamera özelliklerini geliştiren bir uygulama olan Retrica’nın hem iOS hem Android sürümü bulunuyor.

  GIF Camera

  Son dönemde sosyal ağlarda popüler olan GIF imajlar üretmek için kullanılabilen bir uygulama. Bu uygulama ile kayıt edilen görüntüler GIF hareketli formatına çevrilebiliyor. Bu sayede siz de animasyonlu GIF dosyaları hazırlayabiliyorsunuz. Ücretsiz uygulamanın sadece Android sürümü bulunuyor.

  ProCamera 8 + HDR

  Gelişmiş özellikleri bulunan bu iOS uygulaması fotoğraf konusunda gerçekten ciddi kullanıcılara hitap ediyor. Beyaz ayarından, enstantane değerine kadar birçok seçeneği düzenleme imkanı sunan uygulama aynı zamanda HDR çekimi de destekliyor. 3.99 dolar fiyat etiketiyle satılan uygulama fotoğraf konusunda ciddi ve bilgili kullanıcıların ilgisini çekebilir.

  Camera+

  Yine bir iOS uygulaması olan Camera+ da gelişmiş ayarlar, zengin efekt seçenekleri ve kullanıcıya geniş anlamda esneklik sağlamasıyla dikkat çekiyor. Bugüne kadar 10 milyon kez indirilen uygulama iOS kullanıcı arasında çok popüler.

  camera_awesome001

  Camera Awesome

  Hem iOS hem Android sürümü bulunan Camera Awesome, kompozisyon yardımcı özelliği, yüz tanıma ve takip etme, çözünürlük ayarı, 100’den fazla efekt gibi ileri seviye özelliklere sahip. Her iki platform için de uygulama desteği veren Camera Awesome, iOS işletim sisteminde ücretsiz iken Android kullanıcılarına 6.67 TL’den satılıyor.

  DSLR Camera Pro

  Adından da anlaşılacağı gibi bu uygulama DSLR kullanıcılarının aşına olacağı bazı özellikleri mobil cihazlara getiriyor. Ancak bu özelliklerin bazılarının çalışması için cihazınızın bu özellikleri destekliyor olması gerekiyor. Sundukları gayet başarılı olan uygulama zengin ayar seçenekleri, filtre özellikleri ve hazır çekim modları gibi fonksiyonları ile dikkat çekiyor. Sadece Android sürümü bulunan uygulama 6.69 TL fiyat etiketiyle satılıyor.

  Yazının başında bahsettiğim gibi bu uygulamalar dışında onlarca farklı seçeneği uygulama mağazalarından indirebilirsiniz. Bir kısmı ücretli bir kısmı ücretsiz olan bu uygulamalardan beğendiğinizi seçmek size kalıyor. Biraz uğraş, biraz deneme/yanılma ile siz de kendinize en uygun ve kamera özelliklerinizi bir üst seviyeye taşıyacak uygulamayı bulabilirsiniz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN