Milyonlarca kişi kandırıldı: WhatsApp’tan kritik uyarı!

0

WhatsApp geçen yıllardan bu yana pek çok açıdan eleştirilse de en çok kullanılan uygulamalar arasında bayrağı elinde tutuyor. Milyonlarca aktif kullanıcıya ev sahipliği yapan WhatsApp bu noktada kötü niyetli kişiler için de iştah kabartıyor. WhatsApp dolandırıcılık yöntemi geliştiren ve pek çok kullanıcıyı etkileyen bu durumlar için özel bir uyarı gerçekleştirdi.

Pek çok dolandırıcılık yöntemi geliştiren bu kişiler geçen yıl mesajlaşma uygulamasını kullananların yaklaşık yüzde 60’ını kandırmak için çaba gösterdi.

WhatsApp dolandırıcılık yöntemi için uyarıyor: ‘Şüphelendiğinizde o numarayı arayın’

Dolandırıcılık noktasında bilinçlendirme çalışmalarını hızlandıran WhatsApp bu noktada National Trading Standards ile iş birliği yaparak kampanya başlattı. Uygulamanın kullanıcılarının kendilerini bu mesajlardan nasıl koruması gerektiği konusunda eğitmeyi amaçlayan WhatsApp, özellikle ele geçirilen hesaplara vurgu yapıyor.

Kötü niyetli kişiler bir bağlantıya tıklayan kullanıcının WhatsApp hesabını ele geçirebildiği gibi, uygulama mağazalarındaki bazı ‘sahte uygulamalar’ ile de WhatsApp hesapları başta olmak üzere pek çok uygulamaya ulaşabiliyor. Haliyle akıllı telefon kullanıcıları bu noktada gözünü dört açmak zorunda.

WhatsApp dolandiricilik yontemi-01

Bir dolandırıcılık yöntemi olarak ele geçirilen hesapların listelerindeki kişilere ‘yardım’ mesajı atılıyor. Güvenilir bir kişiden geldiğini zanneden yüzbinlerce kişi de tanıdıkları bu insanlardan gelen mesajlara inanarak ya para gönderiyor ya telefonlarına gelen kodları karşı tarafa gönderiyor ya da attıkları bağlantılara tıklıyor ve tıklayan kişinin de hesabı ele geçiriliyor.

Farklı yöntemlerle kullanıcıları kandırıyorlar!

WhatsApp da oldukça çeşitli olan bu yöntemlere karşı milyonlarca kullanıcıyı uyarıyor. Geçenlerde ortaya çıkan bir yöntemde ise anne ve babalara gönderilen ‘telefonuna gelen koda ihtiyacım var’ ya da ‘anneceğim/babacağım, paraya ihtiyacım var şu hesaba gönderir misin’ gibi mesajlar dolandırıcılığın bambaşka bir yöne kaydığını gösteriyor.

WhatsApp dolandiricilik yontemi-01

Bu tip mesajlar ailenizden, arkadaşlarınızdan veya en son ilkokulda gördüğünüz eski bir sınıf arkadaşınızdan gelebilir. Telefonunuza gelen kodları, kişisel bilgilerinizi ya da herhangi bir bilgiyi ‘o kişilerin gerçekten tanıdığınız kişi’ olduğundan emin olmadan vermeyin ya da göndermeyin.

WhatsApp mesajlarınızı zenginleştiren gizli kodlar!

Son aylarda bu tip vakaların arttığına dikkat çeken WhatsApp ekibi ve National Trading Standards Başkanı Louise Baxter:” Dolandırıcılar bir arkadaş veya aile üyesiymiş gibi davranıyor. Kişisel bilgi, para veya altı haneli bir kod isteyen mesajlar gönderiyor. Mesajlar, arkadaşlarınızın güvenliği ihlal edilmiş hesaplarından gönderiliyor, bu nedenle, tanıdığınız birinden veya telefonunu kaybetmiş veya telefonları ‘kilitlenmiş’ bir arkadaş olduğunu iddia eden bilinmeyen bir numaradan gelen mesajları dikkate almayın.” diyor.

WhatsApp dolandiricilik yontemi-01

SkyNews’ta yer alan haberde WhatsApp politika yöneticisi Kathryn Harnett de konu hakkında dolandırıcı tehditlerinin altını çiziyor: “WhatsApp, kullanıcılarımızın kişisel mesajlarını uçtan uca şifreleme ile koruyor olsa da insanların dolandırıcı tehditi ile her zaman karşı karşıya olduklarını hatırlatmak istiyoruz. Bu noktada tüm kullanıcılara altı haneli kodları asla başkalarıyla paylaşmamalarını tavsiye ediyoruz. Tüm kullanıcılara güvenliklerini artırmak için iki adımlı doğrulamayı ayarlamasını öneriyoruz.”

Şüpheli mesajlarda kim olduğunu bildiğiniz kişiler olsa bile yine de teyit isteyin. Örneğin arayın ya da sesli bir mesaj göndermesini isteyin. Bu sayede eğer karşı taraf dolandırıcıysa ya bunu yapmayacaktır ya da sizi engelleyecektir.

WhatsApp Web’teki ‘eski mesajlara erişim’ sorunu!

Cevap bırakın