Milyonlarca Android kullanıcısını ilgilendiriyor: Google değişikliğe gidiyor!

0

Google, Android işletim sistemi için yeni özellikler getirmeye devam ediyor. Şirket halihazırda Android 12’yi beta olarak test ederken, bununla beraber mevcut sürüm içinde yine bazı iyileştirmeler ve değişiklikler yapıyor.

Kısa süre önce Pixel serisine özel ”Heads Up” özelliğini Android 9 ve üstü tüm telefonlara getireceğini açıklayan Google, bu kez de bir başka değişikliğe hazırlanıyor. Google, Android 11 ve altındaki sürümler için otomatik izin sıfırlama işlevini kullanıma sunuyor.

Google, Android 11 ve aşağısı sürümler için ”Otomatik izin sıfırlama” işlevini getirecek

Arama devi, önümüzdeki günlerde Android kullanıcıların daha güvenli bir sistem kullanması için harekete geçecek. Şirketin halihazırda Android 11’de entegre edilen ”Otomatik İzin Sıfırlama” işlevi, artık eski Android kullanıcılar içinde etkinleştirilecek. Peki bu özellik ne işe yarıyor?

Akıllı telefonların içinde onlarca, hatta yüzlerce uygulama bulunuyor. Stok olarak gelen uygulamalar Google güvencesi altında olsa da, bunun dışında üçüncü taraf olarak yüklenen uygulamalar bazen çok iyi niyetli görünmeyebilir.

Örneğin telefonlarınız yavaşlamaya başladı diye bir önbellek temizleme uygulaması indirdiğinizi varsayalım. Bu uygulama, siz izin verdiğiniz sürece telefonlarınızda neredeyse tüm bilgilere erişebilme imkanına sahip. İşte Google’ın Android 11’de bulunan ”Otomatik İzin Sıfırlama” aracı, bu tür uygulamalara karşı önlem almayı amaçlıyor.

İsminden de anlaşılacağı üzere otomatik izin sıfırlama, siz o uygulamaya her ne kadar izin verseniz bile bir süre sonra bunu iptal etme yetkisine sahip. Google, söz konusu uygulamanın uzun süre kullanılmadığını algıladığında, otomatik izin sıfırlama aracı ile sizlerin verdiği yetkiyi geri çekecek. Bu sayede olası bir siber saldırı ve virüse karşı da önlem almış olunacak.

Mevcut zaman çizelgesine göre Google, izin sıfırlama aracını 2021’in Aralık ayı itibariyle diğer Android kullanıcılarına sunmaya başlayacak. Yani Android 6 ve üzeri bir sürüme sahipseniz, yeni güvenlik işlevi Aralık ayı itibariyle cihazlara ulaşmaya başlayacak. Bu sürecin tamamlanması ise 2022’yi bulabilir.

Samsung’un popüler telefonları, can sıkan sorunlarla karşı karşıya!

Cevap bırakın