Mikrodalga Fırın Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

0

Mikrodalga fırın seçiminde sizlere yardımcı olacak pratik bilgiler, avantajları ve mikrodalga fırın örnekleri yazımda sizleri bekliyor.

Mikrodalga fırınlar, birçok durumda zaman kazandıran ve iş yükünü azaltan ürünler olarak karşımıza çıkıyor. Hızlı ısıtma özelliklerinin yanı sıra donmuş gıda ürünlerinin çabuk çözülmesi için sağladıkları kolaylık da bu fırınları mutfakların vazgeçilmezleri haline getiriyor.

 

Mikrodalga Fırın Nedir?

Mikrodalga Fırın Nedir?

1940’lardan bugüne hayatımızda olan mikrodalga fırınlar, mutfakta konforu üst düzeye yükselten ve geleneksel fırınlara kıyasla daha hızlı iş görme özelliğine sahip cihazlardır. Bu tip fırınlar, yemeklerinizi yüksek güçlü radyo dalgaları yardımıyla diğer tip fırınlara kıyasla ortalama 6 kat daha çabuk pişirebilir. Ayrıca elektrik tasarrufu sağlıyor olmaları da tercih edilme sebeplerinin başındadır.

“Peki mikrodalga fırınları kimler kullanıyor?” dersiniz…

Donmuş ürünlerin hızlı bir şekilde çözünmesini ve yiyeceklerini daha çabuk ısıtarak hazır hale getirmek isteyen herkes mikrodalga fırınlardan faydalanabilir.

Mikrodalga Fırınlar Nasıl Avantajlar Sağlar?

Mikrodalga fırınların içerisinde yer alan su molekülleri sayesinde radyasyon hapsedilir ve yiyecekler radyasyonun zararlı etkisine maruz bırakılmadan ısıtılmış olur. Geleneksel fırın tiplerinde dış katlardan iç katlara doğru ısı iletimi yapıldığı için bir pastanın kenarları yanmış olabilir veya içi pişmemiş kalabilir fakat mikrodalga fırınlarda böyle durumlar söz konusu olmaz.

Kolay kullanıma sahip olması, büyük fırınlara kıyasla daha az yer kaplaması, enerji tasarrufu özelliği ile cep yakmaması, hayatımıza hız katması gibi avantajlarıyla mikrodalga fırınlar mutfaklarımızdaki en önemli yardımcılarımız arasında yer buluyorlar.

 

 

Mikrodalga Fırın Nasıl Seçilir?

Mikrodalga Fırın Nasıl Seçilir?

İhtiyaca ve zevke göre birbirinden farklı türde mikrodalga fırın bulunuyor. Boyutuna, harcadığı elektrik enerjisine, türlerine göre değişim gösteren mikrodalga fırınların en sık karşılaştığımız türleri tezgah üstü, ankastre ve gömme mikrodalga fırın şeklindedir.

 

Mikrodalga Fırın Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Öncelikli olarak fırınınızı koyacağınız yerin ölçüsüne uygun boyutlarda bir mikrodalga fırın seçmeniz gerekiyor. Her ihtiyaca uygun olarak tasarlanan mikrodalga fırınların küçük alanlarınıza uyacak bir boyutta olanını bile kolaylıkla bulabilirsiniz.

 

Mikrodalga fırını nereye koymak istiyorsanız o bölge için özel üretilmiş türde ürünler de bulunuyor. Örneğin; tezgahınızın üstüne koymak için 14x24x20 inç boyutlarında tezgah üstü mikrodalga fırını tercih edebilirsiniz. Bu tip ürünler genel olarak 600-12000 watt güç tüketimi ile çalışırlar ve çok maliyetli değildirler. Gömme mikrodalga fırınlar ise 15x30x26 inç boyutlarında olurlar. Ankastre ürünler ise görünüş açısından tezgah üstü ürünlere benzeseler de tezgahınızda yer kaplamak yerine mutfağın genel tasarımının bir parçası haline gelecek şekilde monte edilirler.

 

Mikrodalga Fırın Örnekleri

Mikrodalga fırınlar ile ilgili verdiğim bilgilerin ardından sizler için derlediğim, farklı türlerde ve farklı fiyat aralıklarında birkaç mikrodalga fırını aşağıda bulabilirsiniz.

 

Hotpoint MWHA 2031 MW 20 lt 700 W

Hotpoint MWHA 2031 MW 20 lt 700 W Mikrodalga Fırın

Hotpoint markalı bu ürün beş farklı güç seviyesinde çalışabiliyor ve maksimum güç düzeyi 700 watt. Birçok üründe olduğu gibi çocuk emniyetine sahip olan cihazın tek tuşlu açma-kapama ve kilit sistemi bulunuyor. Düşük fiyatlı ürünler arasında yer alan cihazın kullanılabilir fırın hacmi ise 20 I.

 

 

Samsung GE83X

Samsung GE83X Mikrodalga Fırın

Fiyat bakımından orta sınıfa hitap eden Samsung markalı bu cihaz ise maksimum 90 dakika pişirme süresi garantisi veriyor ve 6 farklı şekilde otomatik pişirme özelliğinin yanı sıra hatırlatma sinyaline de sahip. 750 watt ızgara gücüne sahip olan ürün 6 farklı güç seviyesinde çalışabiliyor.

 

LG MS2595CIS.BSSQLTK

LG MS2595CIS.BSSQLTK Mikrodalga Fırın

Diğer paylaştığım iki mikrodalga fırına kıyasla daha pahalı bir ürün olan LG’nin bu mikrodalga fırını ise 1150 watt mikrodalga gücüne sahip. Dokunmatik cam kontrolünü bünyesinde barındıran cihaz 25 I pişirme haznesi kapasitesiyle sahiplerini bekliyor. 540 mm genişlik, 294 mm yükseklik ve 408 mm derinlik ile birçok iş için yeterli boyutlara sahip olan cihazın ağırlığı ise 11.2 kilogram.

 

 

VESTEL MD 20 MB

VESTEL MD 20 MB Mikrodalga Fırın

Ekonomik ürünlerden birisi olan Vestel markalı bu cihaz ise 20 litre kapasiteli ve 700 watt’a kadar mikrodalga, 1000 watt’a kadar ise ızgara gücüne sahip. 6 farklı güç seviyesinde çalışabilen bu fırın, boyutu itibariyle her yere kolaylıkla sığabilecek şekilde tasarlanmış.

 

 

PROFILO MD1000

PROFILO MD1000 Mikrodalga Fırın

Midi fırın olarak tasarlanan bu cihaz ise 5 farklı güç seviyesinde çalışabiliyor ve ulaşabileceği maksimum güç 800 watt’a kadar çıkabiliyor. 17 litre kapasiteye sahip olan cihazın ızgara gücü ise 1000 watt. 60 dakikaya kadar zaman ayarı olan bu mikrodalga fırın, gürültü emisyonu özelliğiyle de dikkat çekiyor.

 

 

Çok Fonksiyonlu Pişirici AutoCook Pro ile çeşit çeşit yemeği pişirmek daha pratik ve keyifli hale geliyor.

Yemek pişirme konusunda sonsuz sayıda alternatif sunan ve tüm bunları tek bir cihazda yapmanıza olanak sağlayan AutoCook Pro hakkında merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

 

Çok Fonksiyonlu Pişirici AutoCook Pro

 

 

Fayda görmeniz dileğiyle

 

Cevap bırakın