Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Alışveriş RehberiMacbook'un Performansını Artırmak İçin Yapılması Gerekenler

  Macbook’un Performansını Artırmak İçin Yapılması Gerekenler

        Bütün bilgisayarlar gibi Macbook’unuzun da performansı ilk alındığı günleri aratıyorsa, yeni bir cihaz almak yerine eldeki cihaz üzerinde yapacağınız birkaç işlem ile bilgisayarınızı eski günlerindeki hızına yaklaştırmanız içten bile değil. Yapılan işlemler ile bilgisayarın performansı ilk alındığı gibi olmada da, belli ölçülerde sorunların düzeldiğini gözlemleyebilirsiniz. Bu haftaki ” Macbook’un Performansını Artırmak İçin Yapılması Gerekenler ” başlıklı yazımda, performans sıkıntısı yaşayan Macbook’da  yapılacak bazı ayarlamalar ile sorunların nasıl üstesinden gelinebileceğinden bahsedeceğim.

        Macbook’un performans sorunlarında nelerin yapılabileceğini sırayla inceleyelim.

  Cihaz kaynağını sömüren uygulamaları bulma.

        Macbook’da yerleşik olarak bulunan  ” aktivite monitörü ”  uygulaması ile anlık olarak cihaz CPU ve RAM kaynaklarını hangi uygulamaların yoğun şekilde kullandığı görülebilir. Kaynak kullanımını büyükten küçüğe doğru sıralayarak hangi uygulamanın en fazla kaynak kullandığı anlaşılabilir. Bu servislerin bazıları sistemin çalışması için gerekli olduğundan kapatılması uygun olmamasına rağmen, geri planda çalışan fakat aktif olarak kullanılmayan uygulamalar kapatılabilir. Diğer taraftan, en fazla kaynak tüketen ve sistem yönetiminde kullanılmayan uygulamaların alternatif yazılımları tercih edilerek performans artışı sağlanabilir. Örneğin, fazla kaynak kullanan web tarayıcısı veya kötü amaçlı yazılımlardan korunma sağlayan servislerin yerine aynı işi yapan farklı uygulamalar tercih edilebilir.

  Önemsiz dosyaların kaldırılması

        Macbook’da kullanılan önbellek dosyaları, geçici yedeklemeler ve uygulama eklentileri gereksiz dosyalar olarak kabul edilebilir ve bilgisayardan kaldırılması performans artışına neden olabilir. Bu işlemler için temizleme uygulamaları kullanılabileceği gibi manuel de silinebilir. Manuel dosya silme; farkında olmadan sistem dosyalarının da kaldırılmasına neden olabileceğinden, dosya temizlemede bu işlemi otomatik yapabilen uygulamaların kullanılması yararlı olacaktır.

  Disk alanı boşaltma

        Günümüzde bilgisayarda yapılan işlemlerin büyük bir kısmını internet ortamında yapılan işler oluşturuyor. İnternette büyük dosyaların saklanabileceği ücretsiz servisler bulunuyor. Bilgisayarda büyük dosyaların saklanmasının zamanı artık geçiyor. Fazla kullanılmayan ve ihtiyaç olduğunda internetteki disk ortamlarından kolayca kullanılabilecek dosyaları bilgisayarda tutmanın gereksiz olduğu zamanları yaşıyoruz. Disk kapasitesinin dolu olması performansı olumsuz yönde etkilediğinden, kullanılmayan büyük dosyaların internet ortamında tutulması cihaz performansını da olumlu yönde etkileyecektir. Bilgisayarda kullanılacak bir uygulama ile uzun süre kullanılmayan dosyaların listesi çıkartılıp, bilgisayardan kaldırılması ya da bulut ortamına taşınması yararlı olacaktır.

  Başlangıçta çalışan uygulamaları kontrol etme

        Bilgisayar her açıldığında ön belleğe başlangıçta çalıştırılması gereken uygulamalar yüklenir. Bu uygulamaların her zaman gerekliliği olmayabilir. Bilgisayara yüklenen uygulamaların bazıları başlangıçta çalışacak şekilde kendilerini ayarlarlar ve her açılışta cihaz kaynaklarını kullanmaya başlarlar. Bir süre sonra başlangıçta çalışan fakat çalışmasına ihtiyaç duymadığınız uygulamalar cihaz performansını olumsuz yönde etkilemeye başlar. Arada bir başlangıçta çalışan uygulamaları kontrol ederek, gereksiz olanları kaldırmanızda yarar olacaktır.

  Kötü amaçlı yazılımlar ve Virüsler

        İnternette zaman geçirirken bilgisayara uygulamalar kurup kaldırabilirsiniz. Yapılan işlemler esnasında farkında olmadan kötü amaçlı bir yazılım kurabilir veya cihazınıza bir virüs bulaştırabilirsiniz. Bu uygulamalar gerek cihaz kaynaklarını ve gerekse de kişisel bilgilerinizi tehlikeye atabilir. Macbook’ta güncel bir antivürüs uygulaması ile kötü amaçlı yazılım ve virüs taraması yapmak ve uygulamalarınızın güncel versiyonlarını kullanmak cihaz performansında da artışa neden olacaktır.

  İşletim Sisteminin güncellenmesi

        Macbook için belli zamanlarda işletim sisteminde güncellemeler yayınlanır. Bilgisayarın güncel işletim sistemi ile çalışması, gerek güvenlik açısından ve gerekse de performansta avantajlar sağlar. Güncellenmiş işletim sistemindeki yerleşik servisler daha optimize edilmiş ve performans artışı için düzenlenmiş olduğundan, her zaman güncel işletim sistemi ile çalışmak cihaz performansını da olumlu etkileyecektir.

        Macbook’unuz için yararlı olduğunu düşündüğüm uygulamalara göz atmak için bu linki kullanabilirsiniz.

        Yeni Macbook modellerini incelemek için linki kullanabilirsiniz.

        Twitter  @salihertugrul  Youtube videolarım 

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN