Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürYararlı Macbook Uygulamaları

  Yararlı Macbook Uygulamaları

        Bilgisayar pazarında işletim sistemi kullanım oranlarına bakıldığında, Windows işletim sisteminin büyük üstünlüğü olmasına rağmen, özellikle kullanıcı memnuniyeti açısından macOS  işletim sisteminin oldukça popüler olduğunu söyleyebiliriz. macOS işletim sisteminde kişiselleştirme konusunda geniş bir uygulama mağazası içeriği sunan Apple, gerek Windows işletim sistemindeki uygulamaların macOS versiyonları ve gerekse de Apple’a özel uygulamalar ile kullanıcıları tarafından tercih ediliyor. Bu haftaki ” Yararlı Macbook Uygulamaları ” konulu yazımda, macOS işletim sisteminde en çok tercih edilen uygulamalardan bahsedeceğim.

  Yararlı macOS Uygulamaları

  Final Cut Pro X

        Final Cut Pro X, Apple’ın profesyonel video düzenleme uygulaması olarak öne çıkıyor. Uygulama ile yüksek kalitede video dosyaları oluşturup aynı zamanda düzenleyebiliyorsunuz. ProRes, ProRes RAW ve tüm büyük profesyonel kamera formatları dahil olmak üzere, 8K videoları uygulama içine aktarıp düzenleyerek 360 derece içerikler geliştirip VR gözlük ile izleyebiliyorsunuz.

  300’den fazla yerleşik özel efekt sayesinde; hızlı, yavaş efektler oluşturup klipler hazırlama şansına sahip oluyorsunuz.

  Franz

        Günümüzde gerek cep telefonunda ve gerekse de bilgisayarda kullanılan mesajlaşma uygulamalarını bir arayüzden yönetmek, uygulamaların çokluğu yüzünden oldukça işinize yarayabilir. Franz uygulaması da işte tam olarak bunu yapıyor. Bireysel kullanıcılar için ücretsiz olan bu uygulama Slack, WhatsApp, WeChat, Facebook Messenger, Telgraf, Google Hangouts, Skype ve daha fazla mesajlaşma servisini destekliyor.

  DaisyDisk

        Macbook’unuzda birkaç ayda bir çalıştıracağınız DaisyDisk uygulaması ile bilgisayarınızdaki disk alanının nasıl kullanıldığını ayrıntılı olarak görebilir, gerektiğinde de temizleyebilirsiniz. Uygulama Macbook’un disk kullanımını analiz ederek gereksiz uygulamaları kaldırmada yardımcı oluyor. Diski kullana uygulamaları farklı renklerde göstererek ayrıntılı bilgi sunuyor. Daha önce yüklenmiş ve artık kullanmadığınız ya da unuttuğunuz  uygulamaları listeleyerek bilgisayardan kaldırabiliyorsunuz. Uygulama ile Mac’inizde bulunan tüm dosya ve klasörlere göz atabiliyorsunuz.

  GarageBand

        Garage Band, Apple’ın Mac, iPhone, iPad cihazlarında kullanılabilen  müzik prodüksiyon programıdır. Garage Band’la kolaylıkla prodüksiyon yapabilir, geniş plug-in ve VST arşivi sayesinde kaliteli müzikler üretebiliyorsunuz. Mac platformu için ücretsiz olan GarageBand ile hem acemiler hem de profesyoneller kolayca müzik kaydı yapıp üzerinde değişiklikler yapabiliyor. Bilgisayar başında piyano ve gitar öğrenmek için kullanılabilecek uygulamaların başında geliyor.

        Bu uygulama ile MacBook’a özel Touch Bar ve kullanıcı dostu modern tasarım sayesinde, öğrenmek, müzik çalmak, kaydetmek ve hit parçaları bütün dünyayla paylaşmak oldukça kolay hale geliyor.

  NordVPN

        Kurulumu ve kullanımı oldukça kolay olan NordVPN uygulaması, Mac ortamlar için basit ama güçlü bir VPN servisi sunuyor. Yavaş bağlantı hızını ve bant genişliğini dengeleyerek güvenli bağlantı sağlıyor. NordVPN, 59 ülkedeki 5000 den fazla sunucu üzerinden, nerede olursanız olun hızlı ve güvenli VPN bağlantısı sunuyor. Uygulama aynı zamanda CyberSec özelliği sayesinde, zararlı yazılımlara ve diğer siber tehlikelere karşı bağlantınızı güvenli hale getiriyor.

  Parallels Desktop

        Parallels Desktop, Macbook bilgisayarınızda başka bir işletim sistemi çalıştırmak için kullanılıyor. Uygulama ile Windows, Linux, Chrome ve hatta Android’i bile Mac’inizde çalıştırabiliyorsunuz. Bu uygulama ile birden fazla işletim sistemini aynı anda çalıştırma şansına sahip oluyorsunuz. Parallels Desktop ile Mac’imizi yeniden başlatmadan farklı işletim sistemlerini aynı anda çalıştırıp aralarında kolayca geçiş yapabiliyorsunuz.

        Uygulamanın coherence özelliği sayesinde, Windows işletim sistemini görmeden Windows uygulamaları sanki bir Mac uygulaması gibi çalıştırılabiliyor.

        Macbook bilgisayarlara bir göz atmak için bu linki kullanabilirsiniz.

        Yazıda kullanılan bütün imajlar ilgili yazılımların internet sayfasından alınmıştır. Uygulamalar ilgili firmaların ticari markalarıdır.

        Twitter takip @salihertugrul  Instagram takip teknokafe

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN