Lenovo IdeaPad S145 : Gündelik kullanıma uygun dizüstü

0

Gündelik kullanıma yönelik bir dizüstü arıyorsanız, Lenovo’nun IdeaPad S145 modeline kesinlikle göz atın. Giriş seviyesine yönelik olan bu  ürün farklı ekran, depolama ve bellek seçenekleriyle kullanıcısıyla buluşuyor.

Lenovo IdeaPad S145, ilk bakışta sade tasarımıyla dikkat çekiyor. Üzerinde Lenovo logosunun haricinde başka bir görsel detay yer almıyor. Yaklaşık 2 kilo ağırlıktaki olan cihaz, bir yerden bir yere rahatlıkla taşınabiliyor. Bunda tabii ki plastik tasarımının payı oldukça büyük.

Tasarım

 Evet, ürünün çok büyük bir bölümünde plastik tasarım tercih edilmiş. Bu aslında ciddi bir sıkıntı doğurmuyor, ancak öte yandan özellikle ekran tarafında bir dayanıksızlık hissi de oluşturmuyor değil. Kullanırken dikkatli olmakta fayda var.

Laptopun tuş takımına baktığımızda, standart bir tasarım tercih edilmiş. Alttan aydınlatmalı bir tasarım ne yazık ki bu üründe bulunmuyor. Tuşların genel olarak boyutları ve dizilimi rahat kullanım için uygun, ancak can sıkıcı birkaç detay var. İki yön tuşu ve Enter tuşu  oldukça ufak tasarlanmış. Sürekli bir şeyler yazmak isteyen kullanıcılar bu klavye ile biraz zorlanabileceklerini düşünüyoruz.

Buna karşın klavyenin hemen altında oluşturulan boş kısımlar, bileklerinizi rahatlıkla konumlandırmanız için güzel düşünülmüş. Tabii dokunmatik pad de burada yer alıyor ve iyi bir performansa sahip. Ancak özellikle tıklamalar yaparken pad’in içeriye doğru göçmesi hem göze hoş gelmiyor hem de az evvel ekran bölümü için söylediğimiz “dayanıksızlık hissi”ni tekrar uyandırıyor.

Performansı

Ürünün 15.6 inç ekranı bulunuyor ve FHD çözünürlüğe sahip. Ayrıca bu ekran, yansıma engelleyici özellikte bir ekran. Yine de dış mekan kullanımlarında, hele de güneş altındaki kullanımlarda iyi bir görüntüleme kalitesi bulunmuyor. Ürün, özellikle iç mekan kullanımlarında, direkt karşıdan bakıldığında iyi bir görüntü kalitesine sahip. Yanlardan baktığınızda ise görüntü kalitesi düşüyor.

IdeaPad S145 ürününde AMD’nin 2.4GHz hızda çalışan ve turbo modda 3.3GHz’ı görebilen Athlon 300U işlemcisi bulunmakta. Bunun yanında Vega 3 grafik kartı var. Bu sistem, özellikle giriş seviyesi dizüstü’lerde tercih ediliyor ve böylelikle hem hafif tasarlanmalarına hem de düşük güç tüketmelerine yardımcı oluyor. Ürünümüzde 8GB DDR4 RAM, 256GB SSD ve 1TB sabit disk de bulunmakta. Tüm bunları bir araya topladığımızda, okulda ya da gündelik kullanımda tercih edebileceğiniz bir dizüstü olduğunu; sosyal medya ve internet gezintilerinizde yararlanabileceğiniz, yeri geldiğinde de video ve filmler izleyebileceğiniz bir cihaz olduğunu söyleyebiliriz.

Windows 10 işletim sisteminin bulunduğu laptop, tahmin edeceğiniz üzere oyun oynama odaklı bir ürün değil. Yine de, çalıştırmak için fazla güç istemeyen eski oyunları oynayabilirsiniz. Ek olarak, akıllı telefonlara çıkan ve emülatör sayesinde PC’de oynanabilen bazı online oyunlar var. Bu oyunların da büyük kısmını bu üründe oynama şansınız var.

Eğer yazı belgelerinizle ilgileniyorsanız bir sorun yaşamanız güç. İnternet gezintilerinizde, bir ya da aynı anda iki sekme açtıysanız da sorunsuz olarak işlemlerinizi halledebiliyorsunuz. İnternet sekme sayısı arttığında ve işin içine görsel gücü yüksek detaylar da girdiğinde PC’nizin yavaşlamaya başladığını fark ediyorsunuz. Yine Windows’a kurduğunuz programlar da talep ettikleri güç doğrultusunda yavaş çalışabiliyor.

Uzun süreli kullanımlarda ürünün biraz ısındığına şahit olduk, ama bunu normal olarak görebiliriz. Zira hemen her ürün, uzun süreli kullanımlarda, hele de yük altındaysa biraz ısınabiliyor. Çalışması ise genel olarak sessiz. Özellikle gece vakti, sessiz bir ortamda işlemlerinizi halletmek istiyorsanız, IdeaPad S145 ortamın sessizliğini bozmuyor.

Sonuç

Lenovo IdeaPad S145’in çıkarılamaz bir pili var. Tek şarj ile normal kullanımda 5 saatin üzerinde performans sunuyor. Tabii ekran parlaklığını genellikle orta seviyede tutarsanız. Eğer video ve sosyal medya odaklı hareket ediyorsanız, tek şarj ile 4 saat civarı bir pil performansının sunulduğunu da belirtelim.

Son olarak da, ürünün giriş seviyesine yönelik bir ürün olduğunu, özellikle gündelik kullanım için tercih edilebileceğini belirtip; farklı ekran, depolama ve farklı RAM seçenekleriyle de satıldığını ekleyelim.

Lenovo ürün ailesi hakkında detaylı bilgi ve satın almak için buraya tıklayın

Cevap bırakın