Adata SD600Q : Harici SSD ile yüksek hızlara ulaşın

0

Adata, bu kez yeni harici diski ile karşımızda. SD600Q olarak adlandırılan bu yeni ürün SSD teknolojisi ve USB 3.2 arabirimi ile yüksek hızlar vaat ediyor.

Video, yazılı belge, ses dosyaları ya da kurulum dosyaları… Veriler, her zamankinden daha değerli ve aynı zamanda her zamankinden daha yüksek boyutlarda olabiliyor. Gelişen teknoloji, yazılı, sesli ve görsel olarak bize pek çok detay sunabiliyor, ancak öte yandan “yüksek boyut” faktörü için çözümler de önemli. Yalnızca yüksek kapasitede depolama değil, bu birimlerin okuma/yazma hızları ve taşınabilirlikleri de ön planda. Genellikle hazırladığı ekonomik ürünlerle adından söz ettiren Adata, bu kez yeni External yani harici SSD’si SD600Q ile karşımızda.  

Adata SD600Q USB 3.2 arabirimine sahip

Kutuyu açtığımızda, önce ürünün kendisiyle, ardından da USB 3.2 Gen1 kablosuyla karşılaşıyoruz. Bunların yanında kullanım kılavuzu ve garanti belgesi de çıkıyor.
Öncelikle tasarımına bakalım. Adata SD600Q, 15.2mm kalınlıkta ve 60 gram ağırlıkta. Yani oldukça ufak ve hafif diyebiliriz. Bunun anlamı ürünü cebinizde bile rahatlıkla taşıyabilir, ihtiyacınız olduğu anlarda rahatlıkla kullanabilmeniz.

Tasarım hatlarına baktığımızda ise SD600Q’nun oldukça hoş bir görüntüsünün olduğunu söyleyebiliriz. Dış yüzeyde sert bir plastik kasa kullanılmış ve üzerinde de, daha estetik görünmesine katkı sağlayan yumuşak kauçuk malzeme ile süslenmiş.  Bize deneyimleyebilmemiz için, çok beğendiğimiz açık mavi renkli versiyonu geldi. Elbette bunun yanı sıra  siyah ve kırmızı renk seçeneklerinin de olduğunu hatırlatmak isteriz.

Bundan da önemlisi ise Adata SD600Q’nun şık olduğu kadar dayanıklı da olması. Adata’nın belirttiğine göre SD600Q, düşmelere ve darbelere karşı oldukça dayanıklı. Hatta pek çok External SSD’ye kıyasla daha dayanıklı olduğu belirtilmiş. Fakat ürünün kuru kalmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Adata, sıvı maddeler söz konusu olduğunca herhangi bir iddia ortaya atmıyor.

3D NAND teknolojisinin destekleyen bu ürün, bu sayede daha fazla depolama sağlayabildiği gibi daha yüksek bir güvenlik de sunabiliyor. 480GB depolama kapasitesi bulunan ürün, Adata’nın belirttiğine göre, saniyede 440MB’a kadar yazabiliyor, 430MB’a kadar da okuyabiliyor. Tabii kullandığınız PC’nizdeki depolama birimlerinin performansları da önemli. Bunlara göre verilerde değişiklikler olacaktır.

Ekonomik ve gerçekten hızlı

Yaptığımız bazı denemeleri sizlerle paylaşalım…

PC’mizde yer alan 7200RPM sabit diskteki 9.61GB’lık dosyayı bu SSD’ye 1 dakika 15 saniyede kopyalayabildik. Bu süreçte en yüksek transfer hızı olarak 158MB’ı gördük.

PC’mizde yer alan SSD’den transfer gerçekleştirdiğimizde ise, en yüksek hız olarak 280MB’ı gördük. 17.2GB’lık dosyayı 1 dakika 15 saniyede transfer edebildik.

Adata diskten PC’deki SSD’ye gerçekleştirdiğimiz 6.36GB’lık dosya transferi ise, yalnızca 20 saniyede tamamlandı. Gördüğümüz en yüksek transfer değeri, 381MB idi.

Bu arada bu ürünü yalnızca PC ve Mac’inizde değil, ayrıca Android telefon ve tabletlerinizle, hatta konsollarınızla da kullanabilirsiniz. Özellikle konsol tarafında oyun yükleme sürelerinde ciddi azalmalar yaşanabilir.

Sonuç

Toparlamak gerekirse, günümüzde 4K videolar, online oyunlar, iş uygulamaları gibi pek çok dijital detayla içli dışlıyız ve bunları hem hızlıca depolayabilmek hem de rahatlıkla pek çok farklı cihazda kullanabilmek için External SSD iyi bir çözüm.

Adata ürün ailesi hakkında detaylı bilgi ve satın almak için buraya tıklayın

Cevap bırakın