Kullanıcılar şikayetçi: Xiaomi’den, fazla pil tüketimine tavsiyeler!

0

Xiaomi, akıllı telefon pazarının önde gelen üreticilerinden biridir. Çinli firmanın piyasada yüzlerce modeli bulunuyor ve bu telefonların çoğu da şu anda popüler durumda. Şirket, tablet ve telefonların deneyimini iyileştirmek için MIUI arayüzünde sürekli olarak geliştirmeler yapıyor.

Ancak her telefonda olabileceği gibi MIUI arayüzü de, bazı durumlarda pil tüketiminin önüne geçemiyor. Xiaomi yetkilisi, kısa süre önce bu konuyla alakalı Weibo’dan (Çin’in mikrblog sitesi) bir gönder yayınladı. Bu gönderide Xiaomi telefonlarda en çok pil tüketmeye sebep olan uygulama ve etkenler açığa çıkarıldı.

Xiaomi, MIUI arayüzünde yeni bir özelliği test ediyor!

Xiaomi telefonlarda en çok pil tüketen etkenler belli oldu

Xiaomi yetkililerinden Qiao Zhongliang’ın paylaşımına göre, pili en çok tüketen etkenler arasında ‘konum hizmeti’ bulunuyor. Genelde telefonlarda gereksiz bile olsa açık unutulan bu işlev, yüzde 18’lik payla pil tüketimini etkileyen unsurların arasında ilk sırada yer alıyor.

Öte yandan bazı uygulamaların da yine yoğun bir güç tükettiğinden söz ediliyor. Örneğin kısa videoların olduğu platformlar, oyunlar ve çağrılar gibi. Tabii bunlar olmazsa olmazlarımızdandır. Ancak bunlardan birkaçını silerek ya da kullanmayarak, pil ömrünü biraz daha uzatabilmek mümkün.

Pil tüketimini sadece yukarıdaki unsurlar etkilemiyor. Yetkili ayrıca; ekran parlaklığının sonda kullanılmasının ve otomatik başlayan uygulamalarında yine ön plana çıktığını söylüyor.

Bu konu hakkında ise Xiaomi, özellikle konum hizmetlerini lüzumsuz ise kapatılmasını öneriyor. Ek olarak otomatik başlayan uygulamaları da yine ayarlardan engelleyebilirsiniz. Böylece pil sürenizi eskiye kıyasla biraz daha uzatabilirsiniz.

 

Cevap bırakın