Klima alırken nelere dikkat edilmeli

1

Havalar ısınmaya başladı, peki klima alırken nelere dikkat edilmeli ? Rehber niteliğindeki yazımı okumadan klimanızı seçmeyin.

Havalar ısınmaya başladı, klima satın almak istiyor ancak hangisini seçeceğinize emin olamıyorsanız rehber niteliğindeki yazımdan faydalanabilirsiniz.

 

Klima alırken nelere dikkat edilmeli?

Evimizi ve ofisimizi yazın serin, kışın ise sıcak tutan klimalar, nem çekme özelliği ile de ilk tercihlerimiz arasında geliyor. Günün büyük bir bölümünü kapalı mekanlarda geçirenlerin olmazsa olmazlarından olan klimalar, kullanılacak ortama ve ihtiyaçlara göre çeşitleniyor.

Klimaları genel olarak dört gruba ayırabiliriz.

  • Duvar Tipi Klima
  • Salon Tipi Klima
  • Mobil Klima
  • Kanal tipi klima

Seçtiğiniz klima türü hangisi olursa olsun, temel olarak aşağıdaki konulara dikkat etmenizi öneririm.

 

Klima alırken rastgele tercih yapmayın 

Klimaların ısıtma, soğutma yapmanın yanında, nem kontrolü ve hava değişimi sağlama gibi temel özellikleri de bulunur. Klima, ortam iklimlendirmesi sağlayan değerli ürünlerden bir tanesi olsa da klimanın kullanılacağı alanda rastgele bir tercihte bulunmak doğru değildir.

Klima seçiminde kullanacağınız odanın büyüklüğü, odada bulunacak kişi sayısı, mevcut elektronik eşyaların sayısı, yaşadığınız bölge, pencerelerinizin konumu da önem taşır. 

Küçük mekanlar için küçük boyutlu klimalar, mekanın büyüklüğü arttıkça buna bağlı olarak daha büyük klima modelleri tercih edilmelidir.

 

Klima alırken hava kalitenizi de önemseyin 

Almayı düşündüğünüz klimanın özelliklerine bakarken hava kalitesini nasıl sağladığına dikkat etmenizi tavsiye ederim. Bir klimanın hava kalitesini yükseltebilmesi için güçlü bir filtre sistemine sahip olması gerekir. Ortamdan aldığı havadaki toz ve kokuyu tekrar aynı ortama verip vermediğini sorgulamak, karar verirken mutlaka aklınızda tutmanız gereken temel özelliklerden bir diğeridir. 

 

Küçük mekanlar için küçük boyutlu klimalar, mekanın büyüklüğü arttıkça buna bağlı olarak daha büyük klima modelleri tercih edilmelidir.

 

Klimalar Ne Kadar Elektrik Harcar?

Klimanın soğutma ve ısıtma işlevlerini sunarken ne kadar enerji tükettiğine dikkat edilmelidir. Enerji verimliliğinin yanında, cihazda kullanılan filtreye ve BTU değerini kontrol etmeniz gerekir.

  • Klimalarda A, A+, A++ ve A+++ olmak üzere dört enerji sınıfı bulunur. Enerji verimliliği yüksek olan klimalar daha çok soğutur ve daha az enerji tüketir. Soğutma çalışmasında sıradan A++ sınıfı bir cihaza göre A+++ enerji sınıfı bir cihaz ortalama yüzde 40 daha yüksek verimlilik sağlar.
  • BTU bir klimanın soğutma kapasitesini gösteren birimdir. Bir klimanın BTU değeri ne kadar yüksek ise o klimanın soğutma kapasitesi de aynı şekilde yüksek olur.

Elektrik tüketimi odanın büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Ancak A sınıfı olan ve 9000 BTU enerji kapasitesine sahip olan inverter ürünler, bir saat içinde ortalama 0,8 kW elektrik harcarlar.

Standart klimalar, kumanda üzerinden ayarladığınız sıcaklık derecesinin sabit kalması için otomatik modda sürekli olarak çalışmaya devam ederler. Klimanız ayarladığınız sıcaklık derecesi ulaşınca gelince evaporatörü kapatır. Sıcaklık dalgalanmalarında ise evaporatör tekrar devreye girer. Evaporatörün açılıp kapanması yoğun elektrik gücü harcanmasına sebep olur. Enerji kayıpları yaşanmadığı için inverter klimalar, standart modellere göre yüzde 60’a kadar verimlilik sağlarlar. Verimlilik sağlamaları sebebiyle özellikle ısıtma modunda kullanıldıklarında alternatif elektrikli ısıtıcılar kadar elektrik sarfiyatı gerçekleştirmezler.

 

Klima Fiyatları ve Modelleri

Yaz kış ısıtma ve soğutma sağlayan klimalar tüm yılın kurtarıcısıdır. En kaliteli markalar tarafından üretilmiş en uygun fiyatlı klima modellerini MediaMarkt üzerinden inceleyebilirsiniz. 

 

Sıcak Havalara Karşı Serinleten Tarifler

Evimizi soğutan teknolojilerin yanında içten dışa da serinlemeye ihtiyaç duyuyorsanız sizin için şahane önerilerim var. Sizler için derlediğim “Sıcak Havalara Karşı Serinleten Tarifler” ile vitamin depolayabilirsiniz.

 

Sıcak Havalara Karşı Serinleten Tarifler

 

 

1 yorum
  1. […] Klima alırken nelere dikkat edilmeli?  […]

Cevap bırakın