Kış Olimpiyatları ve Teknoloji

0

2018’e girdiğimiz anda spor sevdalıları gözlerini Kış Olimpiyatları’na çevirdi. 9 – 25 Şubat tarihleri arasında Pyeongchang, Güney Kore’de gerçekleşecek olimpiyatlara artık saatler kaldı. Ekstrem koşullar nedeniyle sporcuların en çok zorlandığı branşların önemli bir kısmını bünyesinde barındıran Kış Olimpiyatları’nda teknoloji de en çok konuşulacak dallardan biri olacak. 2014 yılında da benzer bir beklenti içine giren teknoloji ve spor meraklıları, bu alandaki gelişmeleri heyecanla takip etmişti. Rusya’nın Soçi kentinde gerçekleşen bir önceki olimpiyatlarda özellikle giysilere yerleştirilen çipler sayesinde daha önce hiç olmadığı kadar veriye gerçek zamanlı olarak erişim sağlandı. Buna ilaveten ünlü spor markası Under Armour ve uçak markası Lockheed Martin ile geliştirilen giysiler de birer teknoloji harikası olarak sunulmuştu. Her ne kadar bazı kesimler performans kaybına neden olduğunu iddia etmiş olsa da Slicker Skating Suits ismi verilen bu giysiler büyük ilgi görmüştü. Benzeri bir çok yenilik ile birlikte Soçi’deki olimpiyatlar teknolojinin sporu başka bir noktaya taşıyabileceğinin en somut örneği olarak gösteriliyor.

Kış Sporları Teknoloji ile Değişiyor

Kış sporu
Kış Sporları Güney Kore’de olunca Samsung hemen karşımıza çıkıyor

Rusya’dan bayrağı devralan Güney Kore’de ülkenin en önemli markalarından Samsung’un imzasını göreceğiz. Samsung Soçi’deki giysilerin yerine kendi geliştirdiği Smart Suit isimli giysileri sporcularına yerleştirecek. Bu giysiler de çok detaylı şekilde Formula 1’deki telemetreye benzeyen detaylı bilgi akışı sağlayabilecek. Sporcular bu giysiden sadece antrenman ve hazırlık aşamasında yararlanabilecek. Yarış esnasında bu tarz teknolojiler dijital doping statüsüne alınıyor.

5G ile Hız Gösterisi

Kore’nin bir diğer ve asıl öne çıkacağı nokta ise internetin gücü olacak. Dünya’nın en yüksek internet ortalaması ile haklı bir övünç içerisinde olan Güney Kore 28.6Mbps ile tüm ülkeleri geride bırakıyor. Bununla yetinmeyen Güney Kore, açılış günü, saniyede 100Mbps veri akışına izin veren yeni bir 5G altyapısının lansmanını gerçekleştirecek. Milyonlarca ziyaretçi de bu internetten faydalanırken olimpiyat ortamına uygun sanal gerçeklik uygulamalarının keyfini çıkarabilecek. Kişisel tahminime göre 2018 Kış Olimpiyatları, yeni ve hızlı internet teknolojisini kullanmanın cazibesiyle muazzam sayıda bir kitleyi arkasına alarak sosyal medyada paylaşım rekorları kıracak bir spor etkinliği olacak.

Doğu Ekspresi’nin Dijital Yükselişi

Son olarak teknolojinin bir anlamda kış sporlarıyla birlikte pazarlama anlayışını da değiştirdiğini söylemek mümkün. Televizyon ve gazete gibi çok kişiye hitap eden ve günümüz standartlarına göre pahalı kalan reklam araçları yerine, kış sporu konusunda ürün ve hizmet geliştiren markalar sosyal medyayı tercih etmekte. Sporun doğası gereği, sosyal ve eğlenceli olması reklam verenlerin altını çizdiği değerler oldu. Bazı zamanlar gerçeklikten uzak ve asosyal olması ile eleştirilen bir mecranın tam da aksi yönde bir mesajı iletmesi için tercih edilir hale gelmesi de bir başka ilginç başlık. Buradan bir ders de ülkemiz için çıkarabiliriz. Özellikle kış turizminde beklenen talebi yaratamayan yetkililerin teknoloji ile harmanlanış bu yeni reklam dilini bir an evvel özgün bir şekilde özümseyip ülkemizin bu yönüne de vurgu yapılması gerekiyor. Son aylarda herkesin diline pelesenk olan Doğu Ekspresi ve Kars sosyal medya kullanımıyla talep patlaması yapılabileceğinin en somut ve güzel örneklerinden biri.

Bunları Biliyor musunuz?

İngiltere’de yapılan bir araştırmada kış sporları ile uğraşanların %75’e yakını yanlarında mutlaka teknolojik bir ürün bulunduruyor. Bu kişilerin %70’den fazlası “Yanınızda bulundurabileceğiniz en iyi ve önemli teknolojik ürün nedir? sorusuna hiç şaşırtıcı olmamakla beraber cep telefonu cevabını verdi. Araştırma sonuçlarına göre ikinci sırayı GoPro aldı. Bu ikiliyi de takiben akıllı saatler ve kasklar takip ediyor. Ancak insanlar temel olarak satın aldıkları bu ürünlerden tam anlamıyla nasıl istifade edeceklerini bilemiyorlar. Bu da özümseme sürecini beraberinde getiriyor.

Siz de Olimpiyatları daha teknolojik bir şekilde takip etmek istiyorsanız ses ve görüntü kampanyaları için sizi bu adrese davet edelim. Bu arada kış deyince ofisinize birkaç teknolojik eşya düşünürseniz de bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın