KEF LSX ile Yüksek Kaliteli Müzik ve Ses Ziyafetine Hazır mısınız?

0

Müziğin ve ses kaydının orijinaline sadık kalınarak üretim yapmaya çalışan her türlü donanıma Hi-Fi adı veriliyor. KEF markası da 60 yıllık tecrübe ile bu alanda özel ürünler geliştiren bir marka. Geçtiğimiz ay KEF’in destansı sayılabilecek LS50 Wireless modelini tanıtmıştım. Bu ay ise görece daha bütçe dostu KEF LSX ile karşınızdayım.

KEF LSX
KEF LSX girdiği ortamın havasını değiştiriyor hem göze hem kulağa hitap ediyor

KEF LSX ses mühendisliğinde yeni zirve

Özetlemek gerekirse KEF LSX, 240 x 155 x 180 mm boyutlarında hepsi bir arada diyebileceğimiz türden bir hi-fi çözümü. KEF LS50 Wireless’ın yaklaşık yarısı kadar olan bu hoparlörün içerisinde yok yok. Öncelikle 2..4GHz/5GHz Dual-band kablosuz internet ağı, yüksek çözünürlüklü ses dosyası çalmaya yarayan aptX® codec destekli Bluetooth 4.2, RJ45 Ethernet, optik ve analog 3.5mm AUX girişleri mevcut. Yani ister telefonunuzu bağlayarak Spotify veya Tidal gibi müzik servislerini kullanabilir, isterseniz cihazı kablosuz müzik sunucusu olarak ağınıza bağlayarak yine yüksek kalitede müzik dinleyebilirsiniz. Tabii ki optik giriş ile bir televizyonu ya da analog giriş ile herhangi bir uyumlu cihazı da kullanabilir film izleme deneyiminizi de bir üst boyuta taşıyabilirsiniz.

Hi-Fi dünyasında genellikle amfi ve hoparlörler ayrı tercih edilerek zamanla yükseltme seçenekleri göz önünde bulundurulur. Daha sonra hastalık haline gelen bu hobide güç kablosu için bile ayrı çözümler bulunabilir. Ancak LSX hepsi bir arada mantığı ile mühendislik başarısı olarak karşımıza çıkıyor. Onu dinlemeye başladığınızda donanımı unutup kendinize sese veriyorsunuz. Ki bu da zaten Hi-Fi’da yegane hedeflerden biridir.

Geniş bir sahne deneyimi…

Gelelim ses kalitesine… KEF LSX ile LS50 arasındaki ses farkını anlamak biraz mekanın büyüklüğü ile ilgili bir durum. LSX yapısı gereği küçük olduğu için daha çok çalışma odası gibi küçük mekanlar için tasarlanmış. Ortalama 20 metrekarelik bir mekanda LSX sizi fazlasıyla memnun edecektir. Daha büyük mekanlarda ise LSX’in abisi LS50 gücü ile farkını göstermeye başlar. Yine de yarı boyutta ve fiyatta olması ses kalitesinin düşük olduğu izlenimini uyandırmasın. Çünkü sesin zenginliği, enstrümanlar ve vokallerin ayrışarak oluşturduğu derin ve geniş sahne ve müziğin dokusu LSX’te belki de bu fiyatta rakipsiz denebilecek bir konumda.

Kaliteli bir stereo ses keyfi yaşamak isteyen herkes LSX’i gönül rahatlığı ile alabilir. Kırmızı ve beyaz seçenekleri bulunan LSX, 9179 liraya satılıyor. Elbette müzik yolculuğunda bir yatırım olarak düşünebileceğiniz evladiyelik bir ürünü Media Markt mağazalarında dinleyip deneyerek en doğru kararı siz vereceksiniz.

 

 

Cevap bırakın