KEF LS50 Wireless ile Büyüleyici Bir Ses ve Müzik Yolculuğu

0

Bir sesi, müziği kaydetmek ve onu daha sonra tekrar dinleyebilmek… O eşsiz anı istenildiği zaman yeniden canlandırabilmek… Bana sorarsanız hi-fi (high fidelity) diye tabir edilen sesin orijinaline sadık olarak geliştirilen tüm ses teknolojilerinin arkasında bu düşünce yatıyor. KEF markası da bu sonsuz yolculuğa gönül veren markalardan biri. 60 yıla yaklaşan tecrübesiyle her döneme damga vurmayı başarabilen nadir köklü firmalardan KEF, LS50 Wireless ile ses mühendisliği tarihine altın harflerle geçen bir ürüne imza attı.

KEF
KEF LS50 Wireless harici satılan standlarıyla dekorasyon anlamında da çok başarılı

KEF LS50 Wireless teknoloji şovu

2018 yılında piyasaya çıkan ürün aslında markanın 50. yıl için geliştirdiği LS50 modeline dayanıyor. Pasif olarak çalışan LS50 iyi bir amfiye ihtiyaç duyuyordu. Bu model ise aktif olarak geçiyor ve dahili amfisi büyük bir kurulum kolaylığı sunuyor. LS50 bilgisayar simülasyonlarının da yardımıyla geliştirilen çok özel bir modeldi. Özellikle KEF’in patentli sürücüsü uni-q sürücülerinin son nesli ile gelen LS50, boyundan çok ama çok büyük işlere imza atıyordu. Ancak bu ses kalitesine ulaşmak için doğru amfi ve eşleme gerekiyordu ki birçok kullanıcı bu aşamada zorlandı. İşte LS50 Wireless sizi bu zahmetten kurtararak bir raf tipi hoparlör kategorisinin çok üzerinde beklenmedik bir ses kalitesi ile sizi büyüleyecek.

Farklı renk seçenekleri…

Sahne tutkusu

Ses kalitesi tabii ki tartışma konusudur. Kimi basları sever, kimi tizleri… Kimi sese müdahale ister kimi ise daha yalın bir tercih elde eder. Ancak LS50 Wireless’ı ilk dinlediğinizde özellikle vokallerin ne kadar öne çıktığına şaşıracaksınız. Bu tarz bir hoparlörü deneyimlerken şahsen Ella Fitzgerald, Birsen Tezer ya da Adele gibi güçlü vokalleri denerim. Zaten uzun zamandır kullandığım LS50 bu konuda beni kendine her daim hayran bırakıyor. Vokallerin dışında üç boyutlu bir sahne yaratmada usta olan hoparlörlerimiz ile enstrüman konumlamasını duymakla kalmayıp gözünüzde canlandıracaksınız. Bu tarz bir deneyim içinse Miles Davis’in eşsiz albümü Kind of Blue’yı dinlemenizi tavsiye ederim. Enstrümanlar sahneye tek tek çıkmaya başladığımda ne demek istediğimi tam olarak anlayacaksınız.

Geniş Bağlantı Seçeneği

KEF LS50 Wireless adı üzerinde kablosuz olarak bluetooth üzerinden bağlantıya izin veriyor. Bunun dışında bir ağ oynatıcısı olarak kayıpsız olarak Spotify ve Tidal üzerinden dinleme özelliği sunuyor. Eğer CD oynatıcı gibi kablolu bir cihaz kullanacaksanız yapacaksanız yine AUX üzerinden de bağlantı gerçekleştirmek mümkün. USB üzerinden LS50 Wireless’ı bilgisayar veya akıllı bir cihaza DAC olarak bağlamak mümkün. Bu sayede bağladığınız cihazın ses kartı yerine kontrolü KEF alarak daha zengin bir ses kalitesine erişebilirsiniz. Son olarak üründe optik giriş olduğunu hatırlatalım. Bu sayede televizyon, konsol gibi dijital bağlantılar gerçekleştirebilirsiniz. Bana göre üründe tek eksik pikap bağlamak için gereken phono girişi. Yaklaşık 35 santim yükseliğinde olan bu hoparlöre herhalde daha fazlasını sığdırmak mümkün değil. Yine de plak dinlemek için AUX girişini uygun bir phono dönüştürücü ile tercih edebilirsiniz.

Farklı renk seçenekleri, üst seviye kaliteli malzeme seçimi, kurulum kolaylığı ve büyüleyici ses kalitesi ile KEF LS50 Wireless modern bir klasik olarak evinizde sizinle uzun yıllar yaşayacak özel bir ürün 19769 liraya MediaMarkt’ta sizi bekliyor.

 

Cevap bırakın