Katlanabilen Telefonlar ile Tasarım Dünyası Nasıl Değişecek?

0

Yıllardır beklediğimiz özelliğe kavuştuk ve nihayet katlanabilen telefonlar hayatımızın bir parçası oldu. Teknolojinin ilerlemesiyle ekranlar sınır çizgisi olmadan belli bir açıya kadar katlanabiliyor. Şu an için sınırlı sayıda model bu özelliğe sahip olsa da yakın zamanda trend bu olabilir. Samsung ve Huawei’in başını çektiği katlanabilir ekran teknolojisi yakın gelecekte hayatımızda nasıl yer edebilir?

huawei
Katlanma özelliği sayesinde telefonlar farklı şekillere girebilir

Katlanabilen Telefonlar Küçülecek

Şu an için telefonların katlanma özelliği onları büyütüp tablete çevirmek için kullanılıyor. Ancak ileride bu özelliği telefonları küçültmek için kullanabiliriz. 2000’lerin ortalarında popüler olan Sony Ericsson ve Nokia tarzı “küçük makbuldür” anlayışı geri dönebilir. Dolayısıyla dikdörtgenin katlanması sonucu kare gibi farklı tasarımlar da öne çıkabilir.

Televizyonlardaki Değişim

Gittikçe incelen televizyonlar da elbet bu teknolojiden faydalanacaklar. Tahminimce şu an sadece ikiye katlanan ekranlar ileride dört ve katları kadar katlanabilecek. Bu sayede televizyonlar da nispeten modüler bir yapıya bürünecek. Salonda çarşaf gibi açarak kullandığınız televizyonu katlayıp elinizde taşıyıp portatif olarak kullanabileceksiniz. Benzer bir sistem dizüstü bilgisayarlar için de kullanılabilir. Telefon ve tableti dönüştüren ekranlar dizüstü ve televizyon ailesini de bünyesine katabilir. Tabii bu tarz gelişmeler için daha önümüzde uzun yıllar var.

katlanabilen telefonlar
Katlanabilen telefonlar oyun dünyasında kendine yer edinebilir

Oyun Konsolları

Kişisel olarak yakın gelecekteki en gerçekçi tahminim ise Nintendo Switch gibi bir konsolun katlanan ekran kullanması. Özellikle Nintendo 3DS ailesinden tanıdığımız ekranın kapanma özelliği ne yazık ki Switch’te yok. Switch bu açıdan bana göre el için büyük ve kapanmadığı için de savunmasız. Ancak Switch’in tam olarak ortadan ikiye katlandığını düşünün. İşte karşınızda kutu gibi hibrit bir konsol! Tahminimce gözlüksüz üç boyut teknolojisini el konsoluna dahil eden Nintendo, Switch için yakın gelecekte katlanan ekrana sahip bir model çıkaracaktır. Tabii ki bunlar kişisel tahminlerim ve beklentilerim.

Gelecek Esnek Ekranlarda

Bu sene modeller duyurulduğunda heyecan kadar burukluk da yaşadık. Çünkü LG ve Samsung gibi firmaların “esnek” (flexible) ekranlar üzerinde çalıştığını biliyorduk. Ancak elimizde katlanabilen telefonlar yani “foldable” modeller var. Demek ki bir sonraki adım kağıt gibi katlanabilecek esnekliğe sahip ekranlar olacak. Nano teknoloji sayesinde iyice incelecek bu telefonlar cüzdanımıza girebilecek. Daha ileride ise sadece camdan oluşan şeffaf modellerle karşılaşabiliriz.

Not: Katlanabilen telefonlar ilginizi çektiyse, gizemli telefon Microsoft Andromeda haberi ilginizi çekebilir. Farklı cep telefonu modellerine, özetlerine ve fiyatlarına bakmak için de bu adresi kullanabilirsiniz.

Cevap bırakın