Kafalar karışık: iOS 15’e geçmeli mi geçmemeli mi?

0

Apple’ın iPhone’ları için yayımladığı güncelleme iOS 15 aralık ayında önemli bir başarı yakalamıştı. Kısa süre içinde pek çok kişinin geçtiği yeni arayüzün yeni versiyonu da yayımlandı. iOS 15.2 ile hata düzeltmeleri ve bazı yeniliklerle kullanıcıları karışılayan Apple yeni raporlara göre önceki aylardaki kadar iyi durumda değil. Bunun ötesinde iOS 15 tarafında bazı soru işaretleri kafalarda oluşmuş gibi duruyor.

iOS 15 konusunda bazı kafa karışıklıkları var

Öncelikle kısaca bir hatırlayalım, neler olmuştu? Aralık ayında yayımlanan verilere göre iOS 15 güncellemesi her 10 iPhone kullanıcısının 6’sının telefonundaki yerini almıştı. Yakın dönemde en kısa sürede indirilen sürüm olarak kayıtlara geçen iOS 15’i, iOS 15.2’nin takip etmesi bekleniyordu ancak işler pek de beklendiği gibi gitmedi.

iOS 15

Milyonlarca iPhone 13 satıldı ve iOS 15’e güncelleme oranlarına bakıldığında büyük bir sorun ortaya çıkıyor. Özellikle iPhone 12 ve iPhone 13 modellerinde güncellemenin bazı sorunlara neden olduğu görülmüştü. Uygulamaların bir kısmını yaşanan hatalar sebebiyle kullanamayan iPhone kullanıcılarının akabinde ısınma sorunları, kameranın kapanması gibi bir dizi sorunu da yaşadıklarını bildirmişti. Bu nedenle bazı kullanıcılar iOS 15’e geçmek yerine iOS 16’nın gelmesini bekliyor.

Genel anlamda hata düzeltmeleri ve yeni özellikler sebebiyle uzmanlar indirmeyi öneriyor

Apple’ın yayımladığı verilere göre son dört yılda tanıtılan bütün iPhone’ların yüzde 72’si halihazırda iOS 15’e geçti. Bütün iPhone’ların ise yüzde 63’ü iOS 15’i cihazlarına yükledi. Verilerin detaylarına bakmak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Peki asıl önemli konu şu gerçekten de iOS 15’e geçmeli misiniz yoksa iOS 16’yı mı beklemelisiniz? Apple yeni güncellemeyle pek çok yeni özellik sundu. SharePlay, otomatik makro geçişi ve iPhone 13 Pro cihazları için ProRes özelliği de dahil olmak üzere sunulan bu yeni özellikler, aslında oldukça cazip.

Eğer FaceTime’ı çok sık kullanıyorsanız, yeni sürümü indirmek için bir bahaneniz var. Yeni sürümde güncellenmiş bir dizi FaceTime özelliği sizleri bekliyor. Farklı mikrofon, odaklanma modları ve yenilenen düzen gibi seçenekler oldukça çekici. Bir diğer yandan Safari tarafında yapılan güncellemeler pek sevilmedi. Tasarımsal olarak güncellenen Safari metin tarama ve metin çevirme yeteneklerini de kazanmıştı. Safari tarafına gelen en önemli özellik ise şüphesiz çevrim dışı da kullanabilme özelliği.

Öte yandan 15.2.1 güncellemesi sunuldu ve hata düzeltmelerine ek olarak Mesajlar, iCloud bağlantısı kullanılarak gönderilen fotoğrafları yüklenmesi ve CarPlay uygulamalarına veri girilmesine yönelik olduğu özellikle belirtiliyor.

iOS 15.2.1 güncellemesinin geldiği cihazlar:

 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone X serisi
 • iPhone 11 serisinin tamamı
 • iPhone 12 serisinin tamamı
 • iPhone 13 serisinin tamamı

iOS 15 iki ayda yakaladığı başarı ile dikkat çekiyor

Cevap bırakın