Kablosuz Ağınızı Kimler Kullanıyor?

      Günümüze internet bağlantısı olan neredeyse hemen her evde kablosuz ağ kullanılıyor. Kablosuz  ağ üzerinden kullanılan internette kullanılan pakete göre herhangi bir kotanın olmaması, kablosuz ağı daha da popüler hale getiriyor. Kablosuz ağ kullanılan evlerde, bağlantı için kullanılan modemlerin güvenliği de oldukça önemli hale gelmiş durumda. Kablosuz ağın sadece sizin tarafınızdan kullanıldığı kontrol etmek, gerek hız sorunlarınızın çözülmesi ve gerekse de eğer kotalı bir paket kullanılıyorsa kota problemlerinin giderilmesinde önemli rol oynar. Bu haftaki ” Kablosuz Ağınızı Kimler Kullanıyor? ” başlıklı yazımda, kablosuz ağınızı kontrol ederek, sadece sizin kullandığınızdan emin olmanız için bilinmesi gerekenlerden bahsedeceğim.

Kablosuz Ağınızdan Neler Oluyor?

      Kablosuz ağınızdaki ne tür cihazların olduğunu görebilmek için birden fazla yol bulunuyor. Bilgisayarınıza herhangi bir uygulama kurmadan, evinizdeki modeminizin arayüzünden kablosuz ağınızı kullanarak internet çıkışı yapan cihazların listesini görebileceğiniz gibi, internetten indirilebilecek uygulamalar ile de çıkış yapan bilgisayar ya da telefonların listesine ulaşabilirsiniz.

      Bu yazımda, internetten indirilebilecek küçük bir uygulama ile kablosuz ağda bulunan cihazların listesinin nasıl çıkartılacağını anlatacağım. Windows kullanıcıları için örnek olarak verebileceğim uygulamanın adı Wireless Network Watcher. Mac kullanıcıları için de Who Is On My WiFi uygulamasını önerebilirim. Uygulamaları bilgisayarınıza indirmeden önce en son versiyonunun olmasına ve bilgisayara indirdikten sonra da güncel bir antivirüs uygulaması ile kontrol edilmesinin oldukça önemli olduğunu söylemem gerekiyor.

      Uygulamanın nasıl çalıştığını anlatmadan önce birkaç ön bilgi verilmesinde yarar var. Evinizde kablosuz internet bağlantısı yapan bütün cihazların bağlantıyı sağlayabilmesi için bir IP’ye sahip olması gerekiyor. Kullanılan cihazların hangi IP’yi aldığını görebilmek için bilgisayar klavyesinden ” Windows ve R  ” tuşlarına aynı anda basıldığında gelen çalıştır penceresine ” CMD ” yazılıp enter tuşuna basıldığında siyah bir pencere ile karşılaşılır. Bu ekranda  ” ipconfig ” yazılıp enter tuşuna basıldığında,  IPv4 adres bilgisinin olduğu listeye ulaşılır. IPv4 kısmında yazan ” 192.168.0.X ” şeklindeki numaralar cihazın sahip olduğu IP’ yi gösterir.

      Bu ekrandaki IP bilgisi; kullanılan modemin modeline ve markasına göre değişiklik gösterebilir.

      iPhone ya da Android tabanlı akıllı telefonlarda IP bilgisini öğrenebilmek için; iPhone’da  ” Ayarlar > Wi-Fi ” ekranından bağlı bulunan ağın üzerine gelip ” i ” tuşuna basıldığında, IPV4 kısmında cihazın o anda sahip olduğu IP bilgisine ulaşılır.

      Android tabanlı akıllı telefonlarda IP bilgisini görebilmek için fotoğraftaki adımları takip etmek gerekiyor.

Uygulama İle Kablosuz Ağdaki Cihazların Listesini Görmek

      Kullanılan cihazların IP bilgilerini öğrenildikten sonra Wireless Network Watcher uygulaması çalıştırıldığında, aşağıdaki fotoğraftakine benzer bir liste gözükecektir.

       Bu listede evdeki kablosuz ağa bağlı cihazların IP bilgileri sıralanacaktır. Evde bulunan cihazların IP bilgisini bu liste ile karşılaştırıp, cihazların dışında IP bilgisi gözlendiğinde, ağınızda bilginiz dışında bir cihazın olduğunu anlayabilirsiniz.

      Kablosuz ağınızda bulunan bilinmeyen cihazın internet çıkışını engellemek için daha önce yazdığım bu makaleden yararlanabilirsiniz.

      Twitter takip için @salihertugrul – Instagram takip için teknokafe

Cevap bırakın