iPhone 8’in Portre Işığı özelliği

0

Apple’ın yeni akıllı telefonu iPhone 8’in önceki modelden en önemli farklarından biri olan Portre Işığı özelliğine göz atıyoruz.

Konu cep telefonu olduğunda kamerası ile öne çıkan markalardan biri Apple. iPhone’un kamerası için önemli bir bütçe ve emek harcayan Apple, her yeni modelde çıtayı biraz daha yükseltiyor. Eylül ayında duyurulan iPhone 8 ailesinde de benzer bir durum söz konusu. Yeni model ailesi önceki modellere göre ağırlıklı olarak kamera tarafında bazı güncellemeler içeriyor. Kamera detaylarına girmeyeceğim zira bu yeni modellerin kamera özelliklerine Eylül ayında yazdığım bir diğer MediaTrend yazısında değinmiştim.

Portre Işığı konusu

Yazımın konusu ise iPhone 8 ailesi ile beraber gelen Portre Işığı özelliği. Bu yeni özellik aslında fotoğraflara dijital olarak efekt uygulayan bir teknolojik yenilik. Ancak bu yenilik basit bir efektten çok daha fazlasını sunuyor. Apple’ın resmi açıklamalarına bakacak olursak;

Portre sanatı ve tekniği hakkındaki kapsamlı araştırmaların bir ürünü olan Portre Işığı özelliği, Portre moduna yepyeni bir boyut katıyor. Gücünü A11 Bionic çip ve yeni ISP’den alan Portre Işığı, yüz algılama teknolojisi ve derinlik haritalarından yararlanarak çarpıcı gölgelere, spot ışığı efektlerine ve çok daha fazlasına sahip portreler çekebilmenizi sağlıyor.

Açıklamadan da anlaşıldığı üzere işin içinde yazılım olduğu gibi donanım bileşenlerinin de katkıları yer alıyor. Peki gerçek hayatta bu teknoloji ne işe yarıyor ve nasıl kullanılıyor?

Öncelikle şunu belirteyim: Günün sonunda bu yapılan işlemler fotoğraflarla dijital olarak oynamayı gerektiriyor. Eğer fotoğrafları güzel çekebilirseniz gayet iyi sonuçlar alıyorsunuz. Ancak bu ‘oynamanın’ sınırlarını iyi çizmezseniz absürd ya da gerçek üstü olarak tanımlanabilecek sonuçlar da alabiliyorsunuz. Elbette bu sınırları belirlemek biraz tecrübe, biraz da kullanım gerektiriyor. Birkaç kare çekip, bu filtreyi uyguladığınızda belli bir tecrübe kazanıyorsunuz. Daha sonra yapacaklarınız tamamen sizin kabiliyetinize kalıyor.

5 farklı efekt var

Portre Işığı özelliğinde 5 farklı efekt seçeneği bulunuyor. İsimleri de şu şekilde sıralanmış: Doğal Işık, Stüdyo Işığı, Kontur Işığı, Sahne Işığı, Sahne Işığı Mono. Her bir efektin farklı bir etkisi var. Bu efektleri fotoğraflara istediğiniz gibi uygulayabiliyorsunuz. Ancak konunun ve ışığın bu efektlere uygun olması gerekiyor. Aksi takdirde ortaya çıkan sonuçlar biraz gerçeküstü oluyor ki bu da genelde istenen bir durum değil.

Sayfalarda gördüğünüz bu fotoğraf örneklerini iPhone 8 kullanarak ürettik. Gördüğünüz üzere bazı örnekler gerçekten kötü sonuçları da gösteriyor. Eğer dikkatli kullanmaz, ortama, ışığa konuya göre seçim yapmazsanız ilginç sonuçlar ortaya çıkıyor. Ama yerinde kullandığınızda da aynı oranda başarılı sonuçlar alabiliyorsunuz. Biraz deneme yanılma, biraz emek ve zamanla siz de güzel fotoğraflar çekip istediğiniz sonuçları alabilirsiniz.

Şimdilik Beta yani deneme aşamasında olan Portre Işığı özelliği iPhone X ve iPhone 8 Plus modelerinin ana kamerasında ve iPhone X modelinin ön kamerasında yer alıyor. Beta sürümü ile yeterince iyi ama yukarıda da uyardığım gibi bu özelliği bol keseden kullanmamak gerekiyor. Yerinde ve zamanında kullandığınızda ortam da uygunsa aldığınız sonuçlar da o oranda iyi oluyor.

Apple bu yeni özellik sayesinde bir cep telefonu ile adeta bir stüdyo fotoğrafçısı deneyimi sunuyor. Portre Işığı özelliği normal bir kullanıcıya bile çok daha iyi sonuçlar üretmeyi sağlıyor. Ek olarak fotoğraf ve ışık konusunda bilginiz varsa, bu efektleri yerinde ve zamanında kullanarak çok daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Her zaman olduğu gibi anlatması benden uygulaması sizden sevgili iPhone 8 sahipleri.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın