iPhone 8 modelleri kamera özellikleri

0

iPhone 8 modelleri kamera özellikleri

ABD’li teknoloji firması Apple, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve onuncu yıla özel iPhone X modellerini tanıttı. Yeni modellerin kamera özelliklerine bakıyoruz.

Apple’ın merakla beklenen iPhone 8 modellerinin tanıtımı 12 Eylül’de ABD’nin Cupertino şehrinde bulunan yeni kampüsünde (daire şeklinde tasarlanan) yapıldı. Artık geleneksel hale gelen tanıtım etkinliğinde SIM kart destekli Apple Watch, 4K desteği veren Apple TV gibi ürünlerin yanısıra iPhone 8 modelleri de duyuruldu.

Geçmiş yıllardan farklı olarak bu yıl iki yeni model yerine üç yeni model tanıtıldı. iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’a ek olarak telefon modelinin duyurulmasının onuncu yılına özel iPhone X modeli de aileye katıldı. Önümüzdeki yıllarda bu yeni modelin devamı olacak mı bilinmiyor ve bu konuda şimdilik resmi bir açıklama yapılmadı.

iPhone 8 kamera özellikleri

Öncelikle şunu belirteyim: Her üç modelin ana kameraları neredeyse aynı özelliklere sahip. Önceki model ailesinde olduğu gibi 4.7 ekran büyüklüğüne sahip olan giriş modeli olan iPhone 8’de ana kamera yine önceki modellerdeki gibi 12 Megapiksel çözünürlük sunuyor. Önceki modelde olduğu gibi tek kameraya sahip olan ana kamera f1.8 diyafram açıklığı sunuyor. Bu modeldeki ana kameranın tüm özellikleri iPhone 7 ile neredeyse aynı. iPhone 8’de yer alan önemli farklar ise detaylarına aşağıda değineceğim Yavaş Senkron flaş, 4K 60 fps video, videoda 6X dijital zoom ve ağır çekimde 120 ve 240 kare (1080p için) desteği.

iPhone 8 modelleri kamera özellikleri

iPhone 8 modelinin ön kamerası ise iPhone 7 modelinde kullanılanın aynısı. Teknik özellikler anlamında hiçbir fark yok. 7 Megapiksel FaceTime HD kamera, f2.2 diyafram, Full HD video kayıt ön kameranın temel özellikleri arasında yer alıyor.

iPhone 8 Plus kamera özellikleri

iPhone 8’de de kamera çözünürlüğü aynı. Yine önceki model olan iPhone 7 Plus’ta olduğu gibi arka yüzde çift kamera bulunuyor. Biri geniş, diğeri telefoto olan kameraların diyafram açıklıkları ise f1.8 ve f2.8. Fotoğrafta 10 kata kadar dijital yakınlaştırma, Live Photos, Optik imaj sabitleme gibi zaten var olan özellikler iPhone 8’de de bulunuyor. Fotoğraf tarafında iPhone 8’e gelen en önemli özellik ise Apple’ın Porte Işığı adını verdiği yeni bir fonksiyon. Bu özellik yardımı ile fotoğraflar ışık efektleriyle çekilebiliyor.

iPhone 8 Plus modelinde de önceki modelin ön kamerası aynen kullanılmış. 7 Megapiksel FaceTime HD kamera, f2.2 diyafram, Full HD video kayıt ön kameranın temel özellikleri arasında yer alıyor.

iPhone 8 modelleri kamera özellikleri

iPhone X kamera özellikleri

Ailenin en yeni modeli olan iPhone X’teki ana kamera iPhone 8 Plus ile aynı özelliklere sahip. Çift kamera modülü, f1.8 ve f2.8 diyafram açıklığı, çift optik görüntü sabitleme özelliği (Plus modelinde bir tane var), fotoğraf modunda 10X dijital zoom, Portre Işığı, 4K 60 fps video kaydı, video modunda 6X dijital yakınlaştırma yeni modelin kamera özellikleri arasında yer alıyor.

Ön kamera ise 8 Plus modelinden farklı olarak TrueDepth adı verilen yeni bir ürün. Teknik özellikler ise 7 Megapiksel çözünürlük, f2.2 diyafram, Full HD video kaydı yer alıyor. Diğer modellerden farklı olarak iPhone X’in ön kamerası Portre modu, Portre Işığı ve Animoji (Apple’ın geliştirdiği hareketli emoji) özelliklerine de sahip.

Tüm modellerin teknik özellikleri bu şekilde. Şimdi gelelim iPhone 8 ailesine eklenen yeni kamera özelliklerinin detaylarına:

Yavaş Senkron Flaş (Slow Sync)

Genelde fotoğraf makinelerinde bulunan Yavaş Senkron özelliği (Slow Sync) flaşın belli bir enstantane değerinde çakmak zorunluluğunu ortadan kaldıran bir mod. Bu modu aktif ettiğinizde flaş düşük enstantane değerlerinde de çakarak bir nevi soft aydınlatma imkanı sunar. Bu da flaşın o keskin ve sert ışığının yumuşatılmasını ve doğal ışık gibi algılanmasını sağlar. Apple bu teknoloji ile ilgili detayları açıklamadı ancak etkinlik sırasında gösterdiği Portre Işığı modunda kullanıyor. Zira etkinlikte yapılan tanıtımda çekilen fotoğraflar ancak bu teknoloji yardımı ile hazırlanabilir.

Bu özellik sayesinde cep telefonu kameraları giderek fotoğraf makinelerinin özelliklerine kavuşuyor gibi görünüyor. Uzun vadede stüdyo flaşları ile entegre çalışabilen ve bütünleşik olarak bu özelliklere sahip cep telefonları görürseniz şaşırmayın derim. Dünya ve teknoloji o tarafa doğru gidiyor.

iPhone 8 modelleri kamera özellikleri

Saniyede 60 kare 4K video

Kameralar ile ilgili en büyük değişiklik ise 4K 60 fps video kayıt özelliği. Bugüne kadar 4K videoda sadece 30 fps desteği sunan iPhone modelleri artık saniyede 60 kare video kayıt edebilecekler. Kayıt sırasında cok yüksek işlemci gücü gerektiren bu özellik videolardaki geçişlerin daha yumuşak olmasını sağlıyor. Böyle bir geçiş teknik anlamda iyi olmuş.

Portre Işığı

Şimdilik Beta modunda olan Portre Işığı özelliği iPhone X ve iPhone 8 Plus modelerinin ana kamerasında ve iPhone X modelinin ön kamerasında yer alıyor. Kullanıcıya adeta bir stüdyo ışığı kullanıyormuş gibi fotoğraf çekmesine imkan tanıyor bu özellik yardımı ile birden fazla seçeneği tercih edebiliyorsunuz. Işıklandırma seçenekleri arasında Doğal Işık, Stüdyo Işığı, Kontur Işığı, Sahne Işığı, Sahne Işığı Mono yer alıyor.

iPhone 8 modelleri kamera özellikleri

Apple’ın resmi internet sayfasında bu modla çekilmiş fotoğraflar yer alıyor ve hepsi de çok güzel. Fakat bu fotoğrafların profesyoneller tarafından ve ideal şartlarda çekildiğini belirteyim. Herkes bu kadar iyi sonuçlar alamayabilir. Yine de doğru ışık şartlarında biraz teknik bilgi ve bolca deneme ile bu mod sayesinde çok güzel fotoğraflar çekilebileceğini ön görüyorum. Apple, bu özellik sayesinde fotoğraf konusunda önemli bir adım atmış. Portre ışığı modu ile fotoğraf makineleriyle yarışan sonuçlar alınabilir.

Uzun lafın kısası Apple teknik özelliklerini çok değiştirmediği yeni kamera modülleriyle fotoğraf alanında yeni yaklaşımlar getiriyor. Zaten iyi olan kameralar 4K 60 fps, Portre Işığı, Yavaş Senkron flaş, yeni alan derinliği efektleri, geliştirilmiş Live Photos gibi özelliklerle daha da iyi olmuş. Bundan sonrası artık siz kullanıcıların maharetine kalıyor. Ancak bu gelişmiş teknik donanımla kötü fotoğraf çekmek çok zor olacak.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın