iPhone 7 modellerinin kamera özellikleri

0

iphone7_kamera02

Apple’ın merakla beklenen iPhone 7 modellerinin detayları resmi olarak açıklandı. Apple iPhone 7 ve iPhone 7 Plus isimli iki modelde en çok kamera özelliklerini geliştirmiş. Bu yazımda bu iki modelin kamera özelliklerini anlatıyorum.

Apple’ın her yıl sonbahara girerken yaptığı geleneksel yeni iPhone duyurusu bu 7 Eylül’de ABD’de gerçekleştirildi. Her zaman olduğu gibi önceki modelden daha hızlı, daha güçlü ve daha gelişmiş iki yeni iPhone modeli tanıtıldı. İşin teknik detayına girmeyeceğim fakat iPhone 6 ile başlayan tasarım anlayışının üçüncü yeni modelle de (iPhone 6, iPhone 6s ve iPhone 7) devam ettiğini söylemek isterim. Son iki seride olduğu gibi 4.7 ve 5.5 inç olmak üzere iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerini tanıtan Apple, (her ne kadar bazıları fazla bir yenilik olmadığı konusunda eleştiriler getirse de) kullanıcılarını etkileyecek yeniliklere imza attı. Bu yazının konusu ve benim uzmanlık alanım olmadığından bu eleştiri ve yenilikleri anlatmayı bloğumuzun diğer yazarlarına bırakıyorum.

Gelelim bence iPhone 7 ailesinin en önemli özellikleri olan kameralarına. Gerçekten de iPhone 6 ile başlayan yeni gövde tasarımda en önemli yenilikler iPhone 7 modellerinde geldi. İki modelde iki farklı kamera altyapısı bulunduğundan önce bu farklılıkları ayrı ayrı anlatayım:

iphone7_kamera05

iPhone 7’nin ana kamerası

Yeni modelde önceki modelde olduğu gibi 12 Megapiksel çözünürlüğe sahip bir kamera bulunuyor. Kameranın diyafram açıklığı f1.8 (iPhone 6s’te f2.2 idi). Bu açıklığın artması daha az ışıkta daha güzel fotoğraflar çekilebileceği anlamına geliyor. Objektif artık 6 bileşenli mercek sistemine sahip. Önceki modeldeki objektif 5 bileşenli bir mercek yapısına sahipti. Ayrıca önceki modelde olmayan (daha doğrusu sadece iPhone 6s Plus’ta olan 6s modelinde bulunmayan) optik imaj sabitleme sistemi iPhone 7’de de bulunuyor. Böylece düşük enstantane değerlerinde bile net fotoğraflar çekilmesine yardımcı olunuyor. Ayrıca artık iPhone 7 kamerası yüz algılama dışında vücut algılama özelliğine de sahip. Bu yazı hazırlandığında iPhone 7 ailesi henüz piyasaya sürülmediğinden bu özelliğin nasıl kullanılacağına dair bir bilgim yok. Öte yandan True Tone Flash özelliği artık 4 LED’li. Yani fotoğraflarımızı biraz daha aydınlık çekebileceğiz.

Bunlar dışında dokunarak netleme, 4K video, video ve fotoğraflara konum ekleme ve benzeri özellikler önce modelde de karşımıza çıkan fonksiyonlar olarak iPhone 7’de de kullanılıyor.

iPhone 7 Plus ana kamerası

Yeni modellerin en önemli kamera yeniliği iPhone 7 Plus’ta karşımıza çıkıyor. İnternete sızan fotoğraflarda olduğu gibi artık iPhone 7 Plus’ta çift kamera teknolojisi yer alıyor. Aslında yeni bir teknoloji olmayan çift kamera uzun yıllardır HTC, LG, Huawei gibi markaların ürünlerinde zaman zaman kullanılıyordu. Ancak konu Apple ve fotoğraf konusunda iddialı bir marka olunca çift kameranın geleceğinin parlak olduğunu söyleyebilirim. Hatta fotoğraf stok sitesi Shutterstock’un kurucusu Jon Oringer ‘Apple’ın çift kamera teknolojisi bildiğimiz anlamdaki fotoğrafçılığı değiştirecek’ gibi bence fazla iddialı bir yorum da yapıyor. Ben o kadar iddialı olmasa da bu teknolojinin gerçekten de önemli bir atılım sağlayacağını düşünüyorum. Sebeplerine geçmeden önce iPhone 7 Plus’ın kamerasına göz atalım:

iphone7_kamera04

Yeni modelde çift sensörlü biri 28 mm f1.8, diğeri de 56 mm f2.8 diyaframlı kamera modülü yer alıyor. Bu kameralar arasında geçiş kullanıcı tarafından değil telefon tarafından otomatik olarak yapılıyor. İhtiyaca ve optik zoom girme oranına göre (evet iPhone 7 Plus’ta 2X optik zoom bulunuyor) uygun kamera devreye alınıyor.

Çift kamera özelliği aynı zamanda bokeh adı verilen alan derinliğini kontrol etme imkanı da sağlıyor. Apple şimdilik bu özelliği demo olarak tanıttı ve önümüzdeki aylarda telefonun piyasaya sürülmesinden sonra yazılım güncellemesi olarak sunulacağını ifade etti. Bu yeni özellik sayesinde fotoğraf çekiminden sonra alan derinliğinin kontrolü mümkün oluyor. Böylece çekimden sonra isterseniz arka planı netsiz ya da flu ya da tam tersi flu olan bir arka planı net yapabileceksiniz. Son birkaç yıldır var olan bu teknoloji iPhone modellerine ilk kez geliyor. Bu arada 4 ay önce iPhone 7 ile ilgili iddiaları ele aldığım yine bu sayfalarda yayınlanan yazımda yeni modelde optik zoom olabileceğine dikkat çekmiştim (meraklısı için o yazının linkini de vereyim).

Bu iki modelin ana kameralarına baktıktan sonra şimdi de her iki modelin de ortak özelliklerine göz atalım:

RAW desteği

iPhone’un bir diğer getirdiği yenilik ise RAW yani işlenmemiz görüntü desteği. Ağırlıklı olarak DSLR, aynasız ve üst düzey kompakt fotoğraf makinelerinde bulunan RAW formatı, sonradan müdahaleye imkan veren özel bir fotoğraf türü. Genelde Photoshop ve benzeri yazılımlar tarafından açılabilen bu format, JPEG’e göre fazla yer kapladığı için ağırlıklı olarak stüdyo fotoğrafçılığında ya da sonradan düzenlemeye yapılması (retouch) gereken durumlarda kullanılıyor. Yine de telefon sektörü için ilk örneklerden biri olduğunu söylemek isterim. Fakat üreticilerin farklı RAW formatları olduğundan Apple’ın hangi formatı tercih edeceği şimdilik belirsiz. Ayrıca bu ortaya çıkan dökümanların hangi uygulama ya da yazılımla düzenleneceği (genelde bilgisayar gerekiyor) de şimdilik bilinmiyor. Ama her iki iPhone modelinin de bu teknolojiyi destekleyeceği açıklandı.

iphone7_kamera01

Ön kamera da geliştirildi

Apple’ın FaceTime HD adını verdiği ön kamerası da yeni modellerle beraber geliştirildi. Önceki modelde 5 Megapiksel olan ön kamera artık 7 Megapiksel çözünürlük sunuyor. Diyafram açıklığı ise f2.2 (önceki modelle aynı). Önceden 720p olan video kayıt çözünürlüğü artık 1080p. Yine yüz algılamaya ek olarak vücut algılama özelliği ön kameraya da geldi.

Geniş renk yelpazesi

Apple’ın iPhone 7 modelleriyle beraber tanıttığı daha geniş renk yelpazesi desteği her iki modelle de sunuluyor. Bu sayede fotoğraflar ve videolar daha canlı ve daha fazla renk desteği ile kayıt edilebiliyor. DCI-P3 renk uzayını kayıt edebilen iPhone 7 kamerası bu renkleri destekleyen bir ekranla beraber çok daha iyi sonuçlar verebiliyor.

Apple uzun yıllardır kamera konusunda öncü markalardan biri olmuştu. Son iki yıldır Samsung’un yaptığı geliştirmelerle bu alanda zorlamaya başladığı firma, iPhone 7 modelleriyle çıtayı epey yükseltiyor. iPhone gibi ikon haline gelmiş ve dünya çapında milyonlarca kişi tarafından kullanılan bir telefonun kamerasının bu kadar geliştirilmesi sevindirici bir haber. iPhone 7 modelleri henüz piyasaya sürülmediğinden (ben bu yazıyı 13 Eylül’de hazırladım ve telefonların dünya çapında satışı 16 Eylül’de başlıyor) teknik özellikler üzerinden yorum yapıyorum. Elbette modeller piyasaya sürüldüğünde olumlu ya da olumsuz yeni tecrübeler ışığında farklı yorumlar da yapılabilir. Ancak ilk izlenim ve teknik özelliklere bakarak yapılacak ilk yorum Apple’ın güzel iş bir iş çıkardığı yönünde. Ürünler piyasaya sürüldüğünde deneme imkanı bulursam deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım. O zaman kadar…

Işığınız bol olsun…

 

Cevap bırakın