iPhone 7’de optik zoom ihtimali

0

iphone_optik_zoom02

Akıllı telefon tarihinin en çok konuşulan cihazlarından biri olan iPhone, Eylül ayında yeni modeli ile güncellenecek.  Artık klasik haline gelen bu güncellemenin fotoğraf anlamında bazı yenilikler getireceği de iddia ediliyor. Yeni iPhone modeli ile ilgili olarak ortaya atılan en ilginç iddia ise optik zoom özelliğinin bulunacağı.

Konu Apple olduğunda her ürün lansmanı öncesinde onlarca dedikodu, iddia ve spekülasyon havada uçuşur. Eylül ayında duyurulması kesin olan yeni iPhone modeli için de durum aynı. Firmanın en önemli gelir kalemlerinden biri olan ve telefon dünyasının öncü modellerinden olan iPhone’un yeni modeli ile ilgili birçok farklı iddia var. Bunlardan biri de isminin iPhone 7 olması beklenen üründe optik zoom özelliğinin bulunacağı.

Patent bile alınmış

Cep telefonlarında optik zoom uzun yıllardır hayal edilen bir özellik. Bir iki marka bunu hayata da geçirdi. Ancak bu ürünler çok yaygınlaşamadı. Sebebi ise çok basit: Telefon küçük bir cihaz olduğundan fiziksel olarak bir alana ihtiyaç duyan optik zoom mekanizması yerleştirmek o kadar kolay değil. Ayrıca bunu başarabilseniz bile bu optik zoom ciddi anlamda enerjiye ihtiyaç duyacağı için pil tüketimi anlamında olumsuz etkileri olacak. Yani aşağı tükürseniz sakal yukarı tükürseniz bıyık durumları.

Yazılarımı takip edenler bilir. Optik zoom için farklı çözümler de var. Bunlardan biri çift kamera teknolojisi. LG ve Huawei gibi markaların ürünlerinde halen kullanılan bu teknoloji çift kamera sayesinde konuya yakınlaşma imkanı sunuyor (Detaylar burada).

iphone_optik_zoom01

Apple’ın yeni iPhone modelinde sunacağı iddia edilen optik zoom teknolojisinin temeli ise çift kameraya dayanmıyor. İddiaların temeli firmanın 2015 yılında aldığı bir patent ile ilgili. Bu patente göre firma ters ‘L’ şeklinde tasarıma sahip bir optik zoom mekanizması geliştirmiş. Bu yeni teknolojiye ‘katlanabilir kamera telefoto objektifi’ ismini veren Apple, L şeklinde tasarım ile küçük bir alanda optik zoom imkanı sunuyor.

Patentin detaylarında enerji ihtiyacı ve benzeri bilgiler haliyle bulunmuyor. Ama detaylı bir çizim yer sorunun nasıl çözüldüğünü gösteriyor. Yeni sistemde bir aynaya 45 derece açıyla yerleştirilmiş iki adet mercek sistemi görünüyor. Bu mercek sistemlerinin ileri geri hareketi ile optik zoom imkanı sağlanmış oluyor.

Farklı iddialar da var

Yazının başında da belirttiğim gibi konu Apple olunca farklı iddialarla da karşılaşmak mümkün. Bunlardan biri bazı rakiplerinde olduğu gibi çift kameraya sahip bir iPhone 7 modelinin geleceği yönünde. Hatta internette bununla ilgili bazı imajlar da dolanıyor. Bunların ne kadar gerçek olduğu ise tartışma konusu. Firmanın yeni ürünlerle ilgili birden fazla prototip ile çalıştığı bilinen bir gerçek. Bu iddialara konu olan cihazların bu prototiplerden biri olma ihtimalini de dikkate almak gerekiyor.

Öte yandan Apple’ın her yıl hatırı sayılır miktarda patent aldığı da bilinen bir gerçek. Bu patentlerin hepsi hayata geçmiyor. Bazıları bir kenarda duruyor ve uzun yıllar sonra bile uygulamaya geçirilmeyen patentler mevcut. Durum böyle olunca optik zoom imkanı sunan bu patentin de bir kenarda durabilme ihtimali olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Alınan patent gerçekten de işe yarar gibi görünüyor. Ancak hayata geçip geçmediği ya da geçse bile verimli olup olmadığı şimdilik bilinmiyor. Yaklaşık 4 ay sonra yapılacak olan lansmandan bu patentin kullanılıp kullanılmadığını göreceğiz. Ama konu Apple olunca hiçbir şeyden kesin olarak bahsetmemek gerektiğini de biliyorum.

Yine de cep telefonunda optik zoom yapabilme ihtimali bile beni heyecanlandırıyor. Bu ilginç teknoloji ciddi anlamda yol kat eden cep telefonu fotoğrafçılığını bir adım ileriye taşıyabilecek önemli bir gelişme olur.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın